Levný eurovíkend v Římě – tipy jak ušetřit

Řím přezdívaný “Věčné město”, je hlavní město Itálie, ležící v oblasti Lazio. Řím patří k nejstarším evropským městům, je nezaměnitelný pro své památky a kouzlo, které přilákájí každým rokem milióny návštěvníků z celého světa. Cestovní kanceláře mají různé nabídky eurovíkendů v Římě, ale ty jsou ve většině případů cenově nákladnější.

Pokud jste ochotni strávit trochu svého volného času vyhledáním levného hotelu, letenky a obejdete se bez průvodce, užijete si super eurovíkend v Římě za o poznání levnou cenu.

Letecká doprava do Říma

Při své poslední cestě do Říma jsme zvolili leteckou společnost Wizzair s odletem z Brna. Cena je proměnlivá, závisí na mnoha okolnostech, ale především s blížícím se datem odletu cena stoupá, takže doporučujeme zabookovat si letenku co nejdříve. Po zakoupení letenky od Wizzair vám přijde potvrzující e-mail, ve kterém budou stát další podrobnosti o letu. Pokud jste si zakoupili jako my i s letenkou transfer do centra Říma, v e-mailu budou informace o pravidelných odjezdech Wizzair autobusu a jejich stanovištích.

Pozor byste si taky měli dávat na velikost svých příručních zavazadel, aby nepřesahovaly povolenou velikost a váhu. Personál na letišti vám zavazadla vyzkouší,zda-li se vlezou do speciálního stojanu. Pokud se zavazadlo nevejde a je tedy větší než jsou povolené rozměry, budete si muset připlatit za plnohodnotné zavazadlo. Povolené rozměry najdete na stránkách své letecké společnosti.

TIP: Jak sbalit příruční zavazadlo do letadla

Víkend v Římě v Itálii

Cesta

Teď přejdu k samotnému průběhu cesty. Odlet Wizzairu měl (ostatně jako skoro vždy) menší zpoždění, zhruba 50 minut, odlétali jsme ve večerních hodinách. Samotný let trval přibližně 1 hodinu a 50 minut a byl bez sebemenších problémů. První problém přišel po příletu, kdy jsme se na obrovském letišti Fiumicino nemohli zorientovat a z důvodu zpoždění letadla se blížil odjezd našeho bus transferu do centra Říma. Po menších peripetiích jsme nalezli stanoviště našeho autobusu, pár minut před odjezdem. Pro upřesnění, autobus od Wizzair neměl žádné označení, jen před autobusem stála osoba v reflexní vestě a četla nahlas jména pasažérů.

Cesta do centra Říma trvala necelou hodinu, autobus zastavoval na několika stanicích, my vystupovali na konečné – v centru Říma u vlakového nádraží Termini.

Jako transfer z letiště v Římě lze využít i vlaku – Leonardo Express – cena 14€, které vyjíždí z Fiumicina a zastavuje až na římském nádraží Termini. 1. vlak odjíždí z letiště v 6:38, poslední v 23:38.

Víkend v Římě v Itálii 01

Můžete využít taktéž i taxi, ceny jsou stanovené fixně a to za 30€ z letiště.

Ubytování a levné hotely v Římě

Z důvodu pozdního příletu do Říma a pohodlnosti, kdy se nám nechtělo cestovat MHD a hledat hotel dále od centra jsme si našli ubytování 100 m od nádraží Termini. Pokud je přílet plánován v pozdních večerních, či brzkých ranních hodinách, doporučujeme hledat hotel, který má 24 hodinovou recepci. V mnoha případech, zejména levných ubytování v Římě, byly recepce zavřeny již po 20. nebo 22. hodině.

Hotely vzdálenější od centra Říma jsou z pravidla levnější, než ty v centru, ale je možné najít “hot” nabídku hotelu, který zlevní až o 50% z ceny.

Mnoho ubytování má v ceně kontinentální snídani – tj. toasty, sýr, sladké a slané pečivo, máslo, vejce, různé salámy, ovoce, zelenina, čaj, káva a džus.

Stravování v Římě

Samotné stravování v Římě nepatří mezi nejlevnější. Pro představu, špagety carbonara – cena 19€, pizza od 20€, voda od 3€ 0,5 l. Záleží na jakém místě restaurace leží, v postranních uličkách bývají ceny o poznání nižší. Řím je samozřejmě plný supermarketů, kde si lze zakoupit jídlo za ceny podobné u nás. Stejně tomu tak je u fastfoodů, kde platí celosvětově stejné ceny. Např. KFC, McDonald, Subway, atd.

Památky v Římě

Římské památky, mezi které patří Colosseum, Panteón, Španělské schody, Bazilika sv. Petra ve Vatikánu, Fontána di Trévi, jistě znáte.

Vstup se platí v Colosseu, ve Vatikánském muzeu a např. za vstup na 120 m kopuli Baziliky sv. Petra.

Před cestou do Říma není od věci si načrtnout vlastní itinerář cesty, tak abyste vše co máte v plánu stihli.

Zakoupit si lze i tzv. “RomaPass” = obsahuje třídenní jízdenku, mapu Říma a vstup na dvě památky, které spolupracují s RomaPassem. Seznam lze najít na www.romapass.it. Cena za RomaPass na 48 hodin je 32€ a na 72 hodin 52 Euro.

Pozor: V období od 14. dubna do 22. dubna probíhá každoroční Týden kultury = památky v Římě jsou ZDARMA!

Doprava v Římě

Pokud nemáte zájem o RomaPass, lze zakoupit třídenní samostatnou jízdenku, nebo jízdenku na jiný interval. Tyto jízdenky se dají zakoupit v automatech s názvem Biglietti. Jsou v každé stanici a je jich několik u sebe.

Další užitečné informace o Římě

V Římě jsou všechny památky na dochůzkovou vzdálenost od centra, pokud nemáte rádi procházky, využijte metra nebo autobusů.

Pozor, metro v Římě po 22. hodině nejezdí, nahrazují ho autobusy MHD.

Poté, co se dostanete k římským památkám, vás může u některých z nich nepříjemně překvapit i několikset metrů dlouhá fronta. Nezoufejte, stoupněte si do řady a vyčkejte. Maximální doba čekání bývá cca 20 – 30 minut.

K dalším nepříjemným překvapením se může přidat i nabídka člověka v tématickém kostýmu, že si s vámi udělá fotografii na váš fotoaparát/mobil. Vy této nabídky využijete a on si posléze naúčtuje 30€ za fotografii. Další z nešvarů, který je v Římě na rozmachu, jsou pouliční prodejci, většinou Indové nebo Pákistánci. Nabízejí různé předměty, od cetek až po suvenýry, na ulicích jich potkáte desítky se stejným nebo sortimentem. Pokud vám někdo z nich nabídne zboží zdarma, nebo vám ho vrazí do ruky se slovy: ”To je dárek.” Důrazně ho odmítněte, je možné, že se jich na vás později sesype několik se slovy:”Já dal dárek Tobě, teď čekám já od Tebe.” To stejné platí v případě dětí nabízejících pugét růží zdarma vaší přítelkyně, nebo ženy. Policie se snaží tyto prodejce rozehnat, ale marně, vždy se po chvíli vrátí.