Ležáky – vypálená osada na Chrudimsku

Současná podoba Ležáků působí klidným a vyrovnaným dojmem. Láká k návštěvě nejen milovníky historie, ale také rodiny s dětmi, školní exkurze a nejrůznější zájmové kroužky. V nenápadném údolí nedaleko obce Miřetice, se ukrývají hrobodomy vybudované v místech domů bývalé osady, muzeum se zajímavými informacemi a v neposlední řadě také malebná okolní příroda, která podtrhuje důstojnost tohoto místa.


Historie

Osada Ležáky byla 24. června 1942 (14 dní před vyhlazením Lidic, kde je také památník) v důsledku heydrichiády vypálena a její obyvatelé zavražděni nacisty, jako odplata za ukrývání parašutistické skupiny Silver A a vysílačky Libuše. Během jednoho dne bylo zastřeleno 33 dospělých, 11 dětí bylo odesláno do plynových komor a pouze dvě na převýchovu do Německa. Všechny domy v Ležácích byly vyrabovány a vypáleny, v roce 1943 pak byly trosky budov strženy. (zdroj: www.lezaky-memorial.cz)

Dnešní podoba ležáckého údolí vybízí k poklidné procházce a zamyšlení se nad minulostí tohoto místa. Po příjezdu můžete automobil zaparkovat na parkovišti vedle rybníku Ležák a začít prohlídku pietního místa například v místním muzeu.

Muzeum

V ležáckém údolí se nachází muzeum s výstavní síní se stálou expozicí s názvem Ležáky, osada, která nemlčela. Muzeum nabízí řadu zajímavostí, včetně s možnosti shlédnou dokument do Ležácích. Prohlédnout si zde můžete obrazy starých časů a fakta vycházejí z nejnovějšího historického bádání. Zajímavé historické informace načerpáte také z projekce dobových fotografií a dokumentů nebo exponátů, patřící místním obyvatelům. Za zmínku stojí také replika vysílačky Libuše, která byla ukrývána v ležáckém mlýně a v místním lomu. Budova muzea je obložena žulovými deskami a celé jeho průčelí je tvořeno skleněnou stěnou, ze které lze dohlédnout přímo do lomu.

Dnešní podoba Ležáků

Bývalou kamenickou osadu tvořilo osm domů na pravém břehu říčky Ležák a Švandův mlýn na levém břehu. Po válce nebyly Ležáky obnoveny, nýbrž zde vzniklo pietní místo s vyznačenými půdorysy původních budov, které jsou dnes decentně zasazeny do zdejší krajiny. Po nenáročné prohlídce pietního území se můžete občerstvit v restauraci a na chvíli příjemně posedět.

Fotogalerie

Foto: Zlata Jiroutková

Kam dál v okolí:

Napsat komentář