Z počátku to byla tak trochu z nouze ctnost. Chtěli jsme s manželem k moři, ale zároveň nebylo kde nechat našeho psího společníka. „Když k moři, tak jedině s naší borderkou na zadním sedadle!“ prohlásil manžel nekompromisně. A tak naše dovolená měla splňovat tři kritéria: blízké moře, cenově dostupné ubytování a konečně existenci psí pláže.
Italské Lignano nebylo daleko, ubytování je sice na severu a v sezóně dražší, ale kromě pláží pro lidi, je jich tu pár i pro psy. Bylo rozhodnuto!
Ubytování v soukromí
Jak se posléze ukázalo, Booking nabízel bezkonkurenčně nejlevnější ubytování v oblasti Lignano Sabiodoro, kam jsme měli namířeno. Byla to naše první zkušenost s tímto typem pobytu a asi ne zdaleka poslední.
Studio s terasou se nacházelo v rezidenci Busola a bylo ze všech stran obklopeno přístavištěm pro jachty. K moři ani do centra to nebylo daleko a navíc tu byla blízko i ta naše vytoužená psí pláž.
TIP: Cestování do Chorvatska se psem. Na co si dát pozor a co si pohlídat
Varování před cestou do Itálie
„Raději ani nevyjíždějte,“ radil, den před naším odjezdem, televizní moderátor a s ustaranou tváří nabízel pohled na nekonečné zácpy na dálnicích jižních sousedů. Z rodinných důvodů naše cesta začínala na přelomu července a srpna, což rozhodně pro cestování na hlavním prázdninovém tahu nebylo ideální.
Učinili jsme kompromis a vydali se na cestu raději přes noc. Že začaly v mnoha spolkových zemích Německa právě prázdniny, bylo i tak na silnicích znát. Skutečná zácpa se nám však vyhnula.
Před hranicemi Itálie, jsme se posilnili několika hodinovým spánkem v autě a pak, se značnou časovou rezervou, dorazili do cíle naší 800 km cesty.
V cíli cesty
Možná je lepší cestovat a nemít příliš velká očekávání, pak se totiž mohou vaše představy lehce zastínit lepší skutečností. Tak se taky stalo. Lignano nás překvapilo jako půvabné prázdninové městečko, ležící na výběžku malého polostrova, nad jižněji se rozkládajícím Benátským zálivem.
Město Lignano
Skládá se ze tří částí. Sabbiadoro, je jakýmsi hlavním zábavním centrem, uprostřed leží Pineta a nejvíce na západě se rozkládá Riviera. Všechny části pak spojuje několikakilometrová písečná pláž. Ať už se ubytujete kdekoliv, máte to k moři maximálně několik set metrů procházky. Češtinu zde moc neuslyšíte, většina návštěvníků jsou Italové z vnitrozemí, kteří sem přijíždějí třeba jen na prodloužený víkend, nebo provětrat svoji, ve zdejším přístavu, ukotvenou jachtu. Dále můžete potkat ponejvíce Rakušany a Němce. Východní Evropa, alespoň v našem penzionu, byla zastoupena ještě jednou slovenskou rodinou a dvěma páry z Běloruska.
Cestování za psí pláží
Asi blízkost psí pláže, byla příčinou toho, že jsme potkávali cestou k moři velké množství pejskařů. Pokud měl penzion zahradu, určitě se na ní proháněl psí turista. Italové jsou milovníci psů, zvláště ti na severu. Psí pláž najdete právě v části Lignano Sabiodoro.
Pokud vám na nějakém tom euru nesejde, pak si můžete vybrat placenou Doggy beach, kde si za 40 euro pořídíte na den soukromou ohrádku se slunečníkem a s lehátky pro dva lidi a jednoho psa.
Protože naše peněženka obsahovala skromnější hotovost, chodili jsme na volnou psí pláž, které leží vedle majáku a má velmi pozvolný vstup do moře. Tady to byl opravdový psí ráj. Psi skotačili ve vlnách, kamarádili se, nebo na sebe nevražili, podle svého naturelu.
Cesta tam a zase zpátky
Veškeré pobyty bývají plánované od soboty do soboty. Cesta zpět je snadnější. Jedeme odpočatí a plní elánu. V Rakousku nás chytrá navigace svede z dálnice, kde hrozí kolony a my tak poznáváme konečně zblízka rakouský venkov. V jedné vesničce projíždíme dokonce okolo venkovské svatby. Pak cesta Německem, kde na benzínce vidím mikrokosmos migrační krize, když ve frontě na toaletu stojím ještě s jednou Němkou, v zástupu žen s hidžábem na hlavě. Okolo osmé večer překračujeme hranice do Česka a jsme zase tam, odkud jsme přišli.
Rezervujte ubytování v Lignanu >>
Přečtěte si ještě