Lisabon. Město vždy takové, jak si vysníte

Prapůvodní název pro Lisabon zněl Alis Ubbo, což v překladu znamená Krásné město. Takto jej pojmenovali Féničané, když se zde před 3 tisíci let usadili. Podle antických bájí byl však Lisabon objeven již dříve, během Odysseových putování. Dlouhá historie místu vtiskla duši, díky které se sem budete chtít vracet.


Lisabon Portugalsko

,,Město sedmi pahorků“ nad řekou Tejo je význačné opravdu velkým množstvím historických památek, avšak pokud se rozhodnete putovat po nich pěšky, měli byste začít alespoň trochu trénovat – vězte, že taková procházka po Lisabonu dá docela zabrat. Naštěstí jsou už od 19. stol. v provozu lanovky,  tzv. elevadores, spojující horní a dolní část města. Jsou celkem 4: Elevador da Bica, Elevador da Glória, Elevador da Lavra a Elevador de Santa Justa, což ve skutečnosti není lanovka, nýbrž výtah, který je zároveň pozoruhodnou technickou památkou.

Město Lisabon Portugalsko

Záhadnou vlastností města je, že ať už máte náladu na to či ono, město vám naservíruje mix zážitků dle vašich představ. Proto navštivte Lisabon a nechte se vtáhnout jeho atmosférou. Blouděte historickými uličkami a obdivujte římské či maurské památky. Kochejte se výhledy, oceňujte umění a až budete unaveni, posaďte se na kávu a pasteis.

Ubytování v Lisabonu

Aktuálně najdete v nabídce cca 2978 hotelů a hostelů v Lisabonu. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit váš výběr.

Co vidět v Lisabonu

Alfama

Čtvrť Alfama je srdcem města. Jedná se o shluk úzkých historických uliček usazených pod kopcem hradu. Navigace se vám zde asi zblázní. Vypněte GPS, zahoďte mapu, zapomeňte na čas a toulejte se. Nahlédněte do místních obchůdků, dvorků, prohlédněte si náměstíčka působící až vesnickým dojmem. Až narazíte na kavárnu, neváhejte se zastavit a kromě kávy objednávejte pasteis de nata – lahodné malé koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem.

Castelo de Sao Jorge

Ze čtvrti pokračujte kopcem nahoru na hrad. Odměnou za namáhavý výstup budiž unikátní výhled na město z Odysseovy věže. Pevnost Castelo de Sâo Jorge tyčící se na pahorku nad městem, jejíž krásně upravený areál s oborou a parkem je častým cílem procházek místních obyvatel.

Hrad v Lisabonu

Vyhlídky

Nejen z hradu lze shlédnout na město. Hledejte místa označená „miradouros”. Mezi nejhezčí vyhlídková místa patří Miradouro de Santa Luzia (čtvrť Alfama) a Miradouro da Graca (čtvrť Graca). Zážitkem je také nechat se vyvézt barokním vertikálním výtahem z dílny Eiffelova žáka, Raula Mésniera. Výtah se nazývá Elevator de Santa Justa (čtvrť Baixa).

Tramvaj číslo 28

Neplýtvejte penězi za turistické okružní jízdy. Tramvaj linky 28 vás proveze kolem většiny nejdůležitějších památek. Bonusem vám bude adrenalin v úzkých uličkách čtvrtí Alfamy a Graca, či výhledy ze strmých svahů. Chvílemi si budete připadat jako v San Franciscu. Linka je mezi turisty poměrně oblíbená, proto chcete-li se vyhnout davům, vyražte raději ráno či později večer.

Tramvaj č.28 - Lisabon Portugalsko

Bairro Alto

Čtvrť, byť přes den ospalá, se západem slunce nabízí portugalskou živelnou atmosféru. Nejvíce zábavních podniků se soustřeďuje právě v této čtvrti, specialitou jsou taverny s koncerty typické lisabonské hudby, tzv. fada. Nicméně ty se většinou zaměřují čistě na pobavení turistů, a chcete-li si poslechnout nefalšovanou fadu i s nezapomenutelnou atmosférou, zamiřte raději do čtvrti Alfama ve východní části města.

Fado

Fado představuje lisabonskou hudební tradici zrozenou z maurských melodií. Nebojte se, že nerozumíte ani slovo portugalsky, hudba je tak výřečná, že její sdělení se k vám i tak dostane. Na autentické Fado narazíte ve čtvrti Alfama, která je i kolébkou tohoto žánru.

Hrad v Lisabonu

Fotbal

Ve městě se nachází dva významné fotbalové kluby. Sporting CP a Benfica Lisabon. Máte-li čas a blíží se utkání, neváhejte. Bude vás to stát jízdu přecpaným metrem a nekonečnou frontu na lístky ústící jen v další frontu. Nicméně až se tímto probojujete, užijete si ofenzivní podívanou a můžete říci, že jste strávili odpoledne jako pravý Lisabonec.

Fotbalový stadion - Lisabon Portugalsko

Lisabon památky

Největší koncentrace památek je samozřejmě v historickém centru Lisabonu, jehož ústřední část tvoří dvě sousedící náměstí:

Rossio

Ve městě nenajdete rušnější místo, náměstí je považováno za centrum veřejného života potugalské metropole, lemují ho četné kavárny, restaurace a obchody. Na jeho severní straně stojí Teatro Nacional Dona Maria II, půvabná klasicistní budova státního divadla.

Praça da Figueira

Panuje zde poněkud klidnější atmosféra než na Rossiu, často se odtud line folklórní hudba potulných umělců.

V okruhu několika stovek metrů od těchto náměstí se nacházejí zajímavé pamětihodnosti:

Kostel Igreja de Sâo Roque, s údajně nejkrásnějším a nejcennějším vybavením ze všech lisabonských kostelů, obzvláště působivé jsou hlavně jeho boční kaple.

Casa do Alentejo představuje nevšední palác postavený ve arabském stylu a také oázu klidu v centru Lisabonu, návštěvu tohoto skvostu si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Katedrála Sé Patriarcal – nejstarší katedrála ve městě s původní fasádou ze 14. století, jež v sobě snoubí různé stavební slohy.

Přesuneme-li se na jih města, na břeh řeky Tejo, najdeme zde:

Věž Torre de Belém – ve čtvrti Belém stojí možná nejnavštěvovanější historická stavba v Lisabonu, ze které je (jak jinak) nádherný výhled na široké okolí.

Klášter Mosteiro dos Jéronimos –  překrásná budova postavená v duchu manuelismu a jedna z nejvýznamnějších portugalských památek.

Náměstí Praça do Comércio (místními nazývané postaru Terreiro do Paço), které představuje důležitý dopravní uzel. Na jeho severní straně lze obdivovat Arco Triunfal, oblouk zdobený mramorovými sochami, jižní stranu náměstí pak tvoří Cais das Colunas, neboli Nábřeží sloupů, odkud vede schodiště lemované sloupy přímo do řeky Tejo.

V západní části Lisabonu nalezneme:

Aqueduto das Águas Livres, akvadukt přemosťující údolí Alcântara, kdysi část historického vodovodu, dnes turistická atrakce z níž se naskýtá úchvatný výhled na údolí.

Hřbitov Cemitério dos Prazeres s netradičními hroby podobnými malým domečkům, pochovány jsou zde mimojiné významné portugalské osobnosti. Ze západní části hřbitova se můžeme pokochat výhledem na čtvrť Alcântara a řeku Tejo.

Chrám Basílica da Estrêla z 2. pol. 18. stol., působivá stavba z bílého vápence. Přímo naproti němu se rozkládá park Jardim da Estrêla, založený o sto let později.

Muzea v Lisabonu

S portugalskou kulturou a místními zajímavostmi se návštěvníci města mohou seznámit ve více než 40 muzeích, jež se v Lisabonu nacházejí.

U muzeí je jiná situace než u památek: hledáte-li ta nejznámější, musíte se vydat dál do města, někdy přímo na okraj, ale na výstavní síně narazíte samozřejmě i v centru:

Institut portského vína (Solar do Vinho do Porto) – ochutnat tu můžete na 250 druhů kvalitního vína , a to i staré ročníky, ceny jsou přijatelné.

Museo Etnográfico de Ultramar – vystaveny jsou zde exponáty přibližující kulturu bývalých portugalských kolonií, např. Kapverd, Angoly a Mosambiku.

Mimo centrum Lisabonu se nachází řada proslulých muzeí, mezi která patří:

Museu de Arte Moderna – nepřehlédnutelná novostavba v Gulbenkianově parku, kde se vystavují díla současných portugalských umělců.

Museu Calouste Gulbenkian – jak název napovídá, muzeum se taktéž nachází v Gulbenkianově parku. Ukrývá nespočet cenných historických děl i od světoznámých malířů

Museu da Marinha – expozice seznamuje návštěvníky s minulostí a současností portugalského námořnictví.

Muzeu Nacional de Azulejos – muzeum zaměřující se na místní tradiční výrobek, tzv. azulejos neboli historické kachle zdobící stěny nejednoho domu ve městě. Výstavní síň je umístěna v klášteře Convento da Madre de Deus.

Kromě těch výše zmíněných lze v Lisabonu navštívit i spoustu dalších muzeí, namátkou Museu d´Água de Manuel da Maia (muzeum lisabonského akvaduktu), Museu Nacional dos Coches (muzeum historických kočárů), Museu Nacional do Traje (muzeum krojů a oblečení)

Městská hromadná doprava v Lisabonu

Lanovka

Jednou z možností jsou výše zmíněné ,,elevadores“, které vás přepraví z dolní části Lisabonu do horní (Bairro Alto), jsou celkem 3.

Metro

Lisabonské metro má na 56 stanic, které jsou označeny červeným písmenem M. První úsek metra byl otevřen v roce 1959 a délka všech tras má nyní délku 44,5km.

Autobus

Jízdenky na autobus zakoupíte buď přímo u řidiče, nebo v některém z prodejních stánků.

Tramvaj

Jízda tramvají je v Lisabonu zážitek sám o sobě, stařičké vozy ,,pachtící“ se úzkými uličkami a kopcovitým terénem je prostě nezapomenutelná, turisty vyhledávaná je hlavně historická tramvaj na lince 28, která na své trase překonává velké výškové rozdíly, a tak je cesta tak trochu adrenalinovým zážitkem.

Lisabon tramvaj

Taxi

Vozy taxi jsou většinou černé se zelenou střechou, v centru města si je můžete odchytit přímo na ulici. Velkým pozitivem je poměrně nízká cena.

Zábava a kultura v Lisabonu

Divadlo a opera

Představení se ve většině případů odehrávají v portugalštině, ale pokud máte zájem některé z nich zhlédnout, máte možnost třeba v

Teatro Maria Vitória ( uvádí hry portugalských i zahraničních autorů),
Teatro Municipial Maria Matos (komedie a satira), nebo v
Teatro Nacional D. Maria II. (tradiční státní divadlo s bohatým programem).

Související:

Napsat komentář