Lisabon. Město vždy takové, jak si vysníte


Prapůvodní název pro Lisabon zněl Alis Ubbo, což v překladu znamená Krásné město. Takto jej pojmenovali Féničané, když se zde před 3 tisíci let usadili. Podle antických bájí byl však Lisabon objeven již dříve, během Odysseových putování. Dlouhá historie místu vtiskla duši, díky které se sem budete chtít vracet.

Lisabon Portugalsko

Město Lisabon Portugalsko

Záhadnou vlastností města je, že ať už máte náladu na to či ono, město vám naservíruje mix zážitků dle vašich představ. Proto navštivte Lisabon a nechte se vtáhnout jeho atmosférou. Blouděte historickými uličkami a obdivujte římské či maurské památky. Kochejte se výhledy, oceňujte umění a až budete unaveni, posaďte se na kávu a pasteis.

Co ve městě stihnout za den

Alfama

Čtvrť Alfama je srdcem města. Jedná se o shluk úzkých historických uliček usazených pod kopcem hradu. Navigace se vám zde asi zblázní. Vypněte GPS, zahoďte mapu, zapomeňte na čas a toulejte se. Nahlédněte do místních obchůdků, dvorků, prohlédněte si náměstíčka působící až vesnickým dojmem. Až narazíte na kavárnu, neváhejte se zastavit a kromě kávy objednávejte pasteis de nata – lahodné malé koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem.

Castelo de Sao Jorge

Ze čtvrti pokračujte kopcem nahoru na hrad. Odměnou za namáhavý výstup budiž unikátní výhled na město z Odysseovy věže.

Hrad v Lisabonu

Vyhlídky

Nejen z hradu lze shlédnout na město. Hledejte místa označená „miradouros”. Mezi nejhezčí vyhlídková místa patří Miradouro de Santa Luzia (čtvrť Alfama) a Miradouro da Graca (čtvrť Graca). Zážitkem je také nechat se vyvézt barokním vertikálním výtahem z dílny Eiffelova žáka, Raula Mésniera. Výtah se nazývá Elevator de Santa Justa (čtvrť Baixa).

Tramvaj číslo 28

Neplýtvejte penězi za turistické okružní jízdy. Tramvaj linky 28 vás proveze kolem většiny nejdůležitějších památek. Bonusem vám bude adrenalin v úzkých uličkách čtvrtí Alfamy a Graca, či výhledy ze strmých svahů. Chvílemi si budete připadat jako v San Franciscu. Linka je mezi turisty poměrně oblíbená, proto chcete-li se vyhnout davům, vyražte raději ráno či později večer.

Tramvaj č.28 - Lisabon Portugalsko

Bairro Alto

Bairro Alto žije. Čtvrť, byť přes den ospalá, se západem slunce nabízí portugalskou živelnou atmosféru. Je tu snad nejvyšší koncentrace barů a klubů z celého Lisabonu.

Fado

Fado představuje lisabonskou hudební tradici zrozenou z maurských melodií. Nebojte se, že nerozumíte ani slovo portugalsky, hudba je tak výřečná, že její sdělení se k vám i tak dostane. Na autentické Fado narazíte ve čtvrti Alfama, která je i kolébkou tohoto žánru.

Hrad v Lisabonu

Fotbal

Ve městě se nachází dva významné fotbalové kluby. Sporting CP a Benfica Lisabon. Máte-li čas a blíží se utkání, neváhejte. Bude vás to stát jízdu přecpaným metrem a nekonečnou frontu na lístky ústící jen v další frontu. Nicméně až se tímto probojujete, užijete si ofenzivní podívanou a můžete říci, že jste strávili odpoledne jako pravý Lisabonec.

Fotbalový stadion - Lisabon Portugalsko

Ubytování v Lisabonu

Související:

Napsat komentář