Sto tisíc návštěvníků ročně si prohlédne Loisium, moderní muzeum vína a vinařství. Tři bohaté vinařské rodiny se daly dohromady a postavily uprostřed svých vinic elegantní hotel a pod zem zahloubili museum. Kromě rakouských peněz a evropských dotací tu nechal nejvýraznější otisk proslulý americký architekt Steven Holl.
Obsah článku
Loisium Rakousko
Loisium vypadá stojí jako nakloněná kostka, oplechovaná a jakoby rozbitá. Městečko Langenlois v údolí pod ním patří do vinařské oblasti Kamptal táhnoucí se podél řeky Kamp, kde se rodí jedny z nejlepších rakouských vín.
Zde v kraji Weinviertel mezi Šumavou a Dunajem končí Český masiv a vínu svědčí žulová skála pod slabou vrstvou zeminy. Zároveň zde začínají spraše, které zanechala řeka Dunaj, která tudy kdysi dávno tekla.
Loisium nás zavádí na vinice, do sklepů i do starého vinařství. Část expozice je muzeum, někde jsou umístěna umělecká díla, ale většina prohlídky vede skrz sklepy, kde se vyrábí a skladuje víno dodnes.
Nad zemí vítá hosty návštěvní centrum. V podzemí se návštěvníkům otevírá mysteriozní svět, ve kterém se vinné hrozny mění na nápoj bohů.
900 let zraje víno pod zemí
Průvodkyně Elena se zastavuje na důležitých místech a ukazuje svým hostům, co je potřeba udělat, než se víno stane vínem. „Nezapomeňte se rozhlédnout po vinici,“ radí než sejdeme pod zem. „Tady všechno začíná – v nekonečných řádcích vinných hlav, o které je nutno se řádně starat.“
V Gärdom (kvasném dómu) si návštěvníci užijí multimediální show. „Voda, světlo a hudba vyprávějí příběh, jak vzniká z půdy, vody a slunce víno.“
Historický sklep je rozlehlý a budoval se postupně. „Víno v sudech zde zraje místy už 900 let.“
Soukromé vinné sklípky jsou k nahlédnutí u rodin Haimerl a Nidetzky. „Je to opravdu raritní podívaná, protože v Rakousku jsou dostupná vína pouze od doby, kdy odešla Rudá armáda. Během okupace sovětští vojáci všechno vypili,“ připomíná Elena. „Tady byly některé sklípky zazděné, vojáci na ně nepřišli, a tak můžeme obdivovat i lahve z 30. let minulého století.“
Vinné nádrže Karla Steiningera ukazují současné způsoby výroby vína. „Akátové sudy jsou kulaté, dubové mají tvar elipsy.“
Součástí prohlídky je ještě staré vinařství. Vynoříme se z podzemí přímo na dvorku, prohlédneme si obytné prostory z minulého století, dílny a starý vinný lis, a zmizíme zase do soustavy sklepů.
Půlnoční modrá chodba stoupá vzhůru nazpět na povrch do návštěvnického centra. „Kamptal má čtyři tisíce hektarů vinic, výnos nesmí překročit devět tun na hektar,“ připomíná na závěr Elena. Důvodem je snaha o uchování kvality za každou cenu.
Dolnorakouská oblast Kamptal patří mezi nejznámější dodavatele nejlepších vín v Rakousku. V posledních čtyřech letech se tu dařilo především skvělému bílému. Červené vzal čert – jednou bylo vlhko, potom zima, vloni řádila plíseň a letošní sklizeň vzaly kroupy.
Kudy teče Kamp
Kamptal je dlouhé údolí řeky Kamp v Dolním Rakousku. Vzniká jako spleť malých říček zpod Novohradských hor ve Waldviertel. V Roiten nabyde sílu, zamíří na východ, dostane jméno Kamp a skalnatým údolím skáče do pivovarského městečka Zwettl. Přes tři velké přehradní nádrže se dostane do hlubokého údolí pod zámkem Rosenburg. Tady opustí horský region Waldviertel, otočí se na jih, uklidní se a vteče do kopcovitého regionu Weinviertel. Vinařská oblast začíná právě tady. Odkládáme pivní půllitry a bereme do rukou vinné sklenice. Pod středověkým městem Krems vtéká Kamp do Dunaje.
Ubytování v rakouském městě Langenlois a okolí
Přečtěte si ještě