Loket nad Ohří je hrad jako z pohádky


Kdykoli jsem si měla představit královský hrad, prvním na mysl mi přišel právě ten loketský. Pro mě dokonale vykresluje představu hradu z pohádky, jak má být. Překrásný hrad na kopci, obklopený hradbami a zelení, ochráněn řekou, která jej opisuje.

Hrad Loket nad Ohří

Krásný, český hrad, působivě a hrdě se tyčící nad řekou Ohře v chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa. Jde o goticko – románský kamenný hrad, který byl založen ve 13. století. Podívejte se na video, jak se sem dostat autem.

Loket nad Ohří - hrad
Loket nad Ohří – hrad

Ve své historii byl hrad dvakrát přestaven, jednou z důvodu kompletního vyhoření. Jeho opravu tak zažily dlouhé tři generace rodu obývajícího toto skvostné místo.

Uvnitř hradu najdeme nádherné a cenné hradní expozice. Pokochat se můžete nábytkem z předchozích století, dřevěnými sochami, vzácnými minerály či legendárním loketským meteoritem. Dále návštěvníky zaujme expozice historických zbraní a výstroje. Bez povšimnutí jistě nezůstanou unikátní nástěnné malby, objemná sbírka dokumentů z historie hradu a rozsáhlé množství vystaveného místního porcelánu.

Ve sklepních prostorech hradu Vám pohyblivé figuríny zcela autenticky představí, jak to kdysi ve vězení hradu chodilo s trestanci a jak se vykonávalo středověké útrpné právo.

Hrad Loket Otevírací doba

Státní hrad Loket je pro návštěvníky otevřen denně.

  • Listopad – březen: 9 – 16 h
  • Duben, květen, září, říjen: 9 – 17 h
  • Červen – srpen: 9 – 18:30 h

Akce, svatby, trhy

Své prostory nabízí také svatbám a dalším akcím, jakou je například reprezentační ples města Lokte. V zimním období se zde konají vánoční trhy, které jsou dokonalé svou atmosférou.

Web: www.hradloket.cz – Zde najdete i kolik stojí aktuální vstupné

Loket nad Ohří - pohled na hrad od řeky
pohled od řeky …

Kolem hradu se vine řeka Ohře, která je každoročně navštěvována nadšenými vodáky, pro něž je tato trasa, pokračující dále ke Karlovým Varům, velmi oblíbená. Zajisté nepohrdnete ani příjemně osvěžující procházkou podél řeky nebo co se po ní nechat svézt lodičkou a Vy se můžete bezstarostně kochat. I to je v Lokti možné. Stejně jako zažít maličko adrenalinu v místním nevelkém lanovém centru na břehu Ohře. Ti otrlejší nazují boty, vezmou kola či své čtyřnohé miláčky a vydají se dále objevovat Loket a jeho blízké okolí. Místní krajina přeje jak cykloturistice, tak i pěším. Navíc  se z té vší krásy můžete přenést až do nedalekých Svatošských skal.

Svatošské skály

Svatošské skály jsou snad nejoblíbenější letní procházkou místních i přespolních. Trvá, z Lokte podél řeky Ohře, zhruba hodinku a půl. Tato národní přírodní památka Vás právem okouzlí. Nádherné žulové skály na levém břehu Ohře jsou pravou podívanou. A ještě si tu můžete vychutnat svou oblíbenou kávu, s pohledem na tu krásu, v místní restauraci.

Svatošské skály
Svatošské skály
romantika pod svatošskými skalami
romantika pod skalami …
Čistá příroda
v čisté přírodě …

V neposlední řadě musím zmínit ještě jednu ojedinělost města Lokte a to přírodní amfiteátr, který zve na nejrůznější akce, koncerty a představení pod širým nebem. Bonusem Vám bude neopakovatelná atmosféra, skvělá akustika a opravdové pohádkové kulisy hradu v pozadí. Amfiteátr je zasazen do romantického prostředí podhradí a břehů řeky Ohře. Pyšní se kapacitou 1600 míst k sezení.

přírodní amfiteátr pod loketským hradem
přírodní amfiteátr pod loketským hradem

Loket nesmíte minout. Nabízí tolik lákadel a památek. Kromě samotného hradu i kostel sv.Václava, sloup nejsvětější trojice nebo sochu Johanna Wolfganga Goethe, který Loket často navštěvoval.

Ubytování Loket

Místní hotely a pensiony nabízejí útulné ubytování. Nabídka je tu rozmanitá. Jak pod hradem, tak ve městě i jeho okolí.

Ubytování v Lokti nad Ohří

Restaurace a pivní lázně

Užijte a vychutnejte si skvělé jídlo v místních restauracích a navštivte například i pivní lázně, kde si Vás bude teprve hýčkat 14° karlovarské pivo „Starý hrad“ v podobě horké pivní koupele.

Pod hradem Loket
pod hradem Loket
Vánoce v Lokti
Vánoce v Lokti

Loket nad Ohří byste určitě měli navštívit , projít si, zasnít se a hlavně si tu připomenout, jak krásná místa u nás máme.

Web: www.loket.cz (město Loket)

Kam dál v okolí na výlet:

Autor : Michaela Částková
Fotografie : Michaela Částková /osobní archiv/

Napsat komentář