Londýn: průvodce, památky a levné ubytování


Na světě snad neexistuje multikulturnější město než je Londýn. V jeho ulicích spíše než na rodilého Brita narazíte na Pákistánce, Inda či jiného cizince. Přistěhovalců je tu jednoduše jako máku a další stále přibývají, a tak se Londýn pořád zvětšuje a zvětšuje. Se svými více než 1500 km² aspiruje na titul největšího města na Zemi, vždyť na tak obrovskou plochu by se vešel celý New York, Brusel, Amsterdam i Vídeň dohromady!

Ale co je hlavní, v britské metropoli je díky tomu stále co objevovat, projít celé město je prostě nadlidským úkonem, proto Londýn nikdy neomrzí a vždy vás překvapí něčím novým.

Tím něčím může ale být třeba i duch – Londýn je totiž pokládán za jedno z nejstrašidelnějších měst na světě, což však nic nemění na tom, že je i jedním z nejkouzelnějších..

Ačkoliv se o této metropoli většinou hovoří jako o místě deštivém a nevlídném, není to zcela pravda. V září i říjnu tu skoro každý rok vládne hezké babí léto a v zimě se teploty málokdy dostanou pod 0°C.

Pokud zde prší, jedná se spíše o krátké přeháňky než o dlouhotrvající déšť. Toliko tedy k místnímu podnebí.

Nejhezčí a nejzajímavější památky v Londýně

Buckingham Palace

Tuto budovu snad netřeba představovat. Jedná se o sídlo královské rodiny, jenž svou nynější podobu získalo teprve v roce 1913, přičemž turistům byl zpřístupněn až roku 1993. Prohlédnout si interiér je možné pouze v srpnu a září, tedy v době královniny dovolené, celoročně jsou však otevřené Royal Mews se sbírkou překrásných kočárů, a Queen’s Gallery. V případě cesty metrem vystupte ve stanici St. James’s Park.

Buckingham Palace London
Buckingham Palace

Tower Bridge

Jeden ze symbolů Londýna, most postavený v letech 1886-94, je považován za vrcholné dílo viktoriánského stavebnictví. V Tower Bridge Museum se seznámíte s historií mostu, v Tower Bridge Experience nacházejícím se ve střední části mostu zase se ,,Stoletím páry“. Z vrcholků věží je úchvatný výhled na Londýn. V podzemí je pak nepostradatelný obchod se suvenýry a restaurace. Stanice metra Tower Hill.

Tower Bridge Londýn
Tower Bridge

Tower of London

Pevnost dokládá temnější část londýnských dějin, ve středověku to bylo obávané vězení a popraviště, neveselé události tak navěky vnesly do Toweru pach utrpení a smrti. Ponurou atmosféru zde dokreslují i všudypřítomní havrani, kteří jsou zde krmeni drženi jako ,,hlídači“ – jedna z pověstí totiž říká, že kdyby ptáci Tower opustili, zřítil by se. V části Jewel House jsou uchovávany anglické korunovační klenoty, jejichž bezpečnost už od dob Tudorovců chrání ,,Beefeaters“ v tradičních uniformách. V metru vystupte ve stanici Tower Hill.

Tower of London
Tower of London

Westminster Abbey

V tomto opatství se už dlouhých 900 let konají korunovace, státní pohřby a svatby, místo posledního odpočinku tu nalezly slavné osobnosti jako např. Isaac Newton, Charles Darwin či Rudyard Kipling. Bezchybná je gotická Kaple Jindřicha VII. Stanice metra Westminster.

Houses of Parliament (Westminster Palace)

Stavba, bez které si Londýn nikdo nedokáže představit. Své místo britský parlament zaujímá už od roku 1000, od té doby byl samozřejmě mnohokrát přestavován, až v 1. pol. 19. stol. získal svou současnou podobu, tedy i Clock Tower se zvonem Big Ben. Dostat se na prohlídku je vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením poměrně obtížné, navíc je lepší se na ni objednat předem. Stanice metra Westminster.

Westminster Palace London
Westminster Palace

British Museum

Díky svým rozsáhlým sbírkám patří nejspíše mezi nejlepší a neznámější muzea na světě. Seznam všech exponátů je ohromný, pro příklad jmenujme alespoň nádherné antické a staroegyptské sochy, archeologické nálezy z Babylonu a Asýrie, originály prvotisků slavných knih, stejně jako zápisků dobyvatele jižního pólu Amundsena nebo kapitána Nelsona a mohé další poklady. Metro – stanice Russel Square.

Muzeum Madame Tussaud’s

Slavné muzeum voskových figurín fungující již neuvěřitelných 178 let patří mezi ty nejoblíbenější turistické atrakce, každým rokem zde navíc přibývají nové sochy  prominentů. Stanice metra Baker Street.

Muzeum Madame Tussaud's Londýn
Muzeum Madame Tussaud’s

Shakespeare’s Globe

Dokonalá napodobenina původního alžbětinského divadla ze 16. století, je tedy celá ze dřeva a téměř celou střechu tvoří sláma. Původní stavba vyhořela roku 1613, o více než 400 let později pak bylo postaveno nynější divadlo. Stanice metra Mansion House.

Hyde Park & Kensington Gardens

Hyde Parku se právem přezdívá ,,zelené plíce Londýna“, jde totiž o největší park v centru města. V jeho severovýchodní části se nachází slavný Speaker’s Corner, kde každou neděli vystupují nejrůznější řečníci (ke kterým se může přidat kdokoli), uprostřed parku najdete Hudsonův areál chráněných ptáků, v němž kromě pestrobarevných ptáků můžete obdivovat i nádherné sochy. Přes jezírko Serpentine pak vede most zvaný ,,Rennie“ přímo do zahrad Kensingtonského paláce (který můžete také navštívit). V metru vystupte na Lancaster Gate, popř. Hyde Park Corner.

Covent Garden Market (The Piazza)

Nezaměnitelnou atmosféru nabízí tržiště v samém srdci metropole, koupit se tu dá prakticky vše, svými vstoupeními vás navíc oblaží žongléři, kejklíři a klaunové, předvádějící své umění přímo na ulici. The Piazza vznikla se starých hal tržiště a představuje výjimečnou památku industriální architektury. Stanice metra Covent Garden.

Nyní se trochu zaměříme na ty méně známé, avšak o to více zajímavé pamětihodnosti a místa, která stojí v Londýně za vidění.

V době průmyslové revoluce spojoval město Birmingham s Londýnem vodní kanál, tzv. Grand Union Canal, a přestože dnes už se k přepravě zboží používají jiné cesty, své využití má kanál i dnes: plaví se po něm výletní lodě s turisty obdivujícími čtvrti Little Venice a Regent’s Park s London Zoo, největší a nejstarší zoologickou zahradu na světě. Kromě toho, příjemná procházka je ze stanice metra Warvick Avenue cestou podél kanálu.

Prý nejdivočejší častí Londýna je čtvrť Soho, nicméně při osobní návštěvě každý pozná, že tomu tak úplně není, i když je tu poněkud větší koncentrace vykřičených domů než jinde. A žije to zde i v jiných směrech – v ulicích Soha jsou restaurace snad všech typů, nevšední jsou tu obchody i divadla, a hlavně zde žijí zajímaví lidé. Součástí čtvrti je i China Town – při procházce ,,Čínským městem“ jako byste se ocitli přímo v Pekingu nebo Šanghaji.

National Maritime Museum v Greenwich Parku představuje vůbec největší námořní muzeum na světě. Vystaven je zde kupříkladu zachovalý říční parník, pobřežní člun Queen Mary’s ze 17. století, expozice představuje také historii anglického námořnictví. V komplexu budov se nachází i hvězdárna Old Royal Observatory, ve které můžete stanout přímo na nultém poledníku.

Ojedinělé Victoria and Albert Museum vystavuje ,,krásné věci pro všední dny“, na ploše 40 000 m² lze zhlédnout staré věci denní potřeby a nábytek nejen z Anglie, ale i Blízkého a Dálného východu. Za pozornost stojí hlavně Jones Collection, sbírka bytového vybavení z Francie období rokoka. Stanice metra South Kensington.

MHD v Londýně

Londýnská MHD je vyhlášená po celém světě, vděčí za to především slavným červeným ,,doubledeckerům“ a metru přezdívanému ,,Tube“. Samozřejmě, ulice města můžete brázdit svým vlastním či vypůjčeným autem, ale pokud nechcete přijít o nervy, raději do něj nesedejte, stejně byste ho pak neměli skoro ani kam zaparkovat. Tak tedy zpátky k metru: londýnská podzemní dráha  má více než 400 km, v trasách aby se čert vyznal, z toho důvodu je lepší si obstarat plánek metra.

Šetřete své peníze – využijte London Pass

Jedná se o turistickou kartu, která vás opravňuje k neomezenému využívání MHD v Londýně, dále vám umožní zdarma navštívit do 60 nejnavštěvovanějších muzeí, galerií a historických staveb v Londýně. Obrovskou výhodou je také to, že nebudete muset u nejvíce navštěvovaných památek stát zbytečně dlouhé fronty. Vlastníci London passů mohou tyto řady předejít. Navíc při zakoupení LondonPass vám bude umožněno čerpat slevy v obrovském množství restaurací a podniků v Londýně. K passu také dostanete poměrně obsáhlého průvodce Londýnem o cca 160 stranách včetně map. London pass zakoupíte on-line zde.

Ubytování v Londýně

Peněz není nikdy dost, pokud jste student nebo chcete prostě pouze ušetřit za hotel nebo hostel v Londýně, navštivte vyhledávač ubytování Booking. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovnat hotely dle cen. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně.

Letenky do Londýna

Levné letenky směr Londýn s odletem z ČR lze sehnat již od pár stovek korun, jedná se především o nízkonákladové společnosti typu Ryanair.com nebo Wizzair.com. Občas se objeví zajímavé ceny i na webu Pelikána.