Město Louny jsou určitě dalším zajímavým tipem, kam se vydat. Zajímá vás, jaké tu jsou památky, co zde vidět a kam si zajít na dobrou kávu a zákusek? Vše se v článku dozvíte.
Obsah článku
Město Louny
Louny jsou městem v Ústeckém kraji na jeho severozápadě. Mají 18 tisíc obyvatel a po Žatci jsou druhým největším městem v okrese. Pro zajímavost, nadmořská výška je 185 m.n.m.
Parkování
Jako výchozí bod je ideální místo parkoviště na Mírovém náměstí. To je ale placené. V případě, že zde plánujete strávit více času, nechte auto před Žateckou bránou na parkovišti Žižkova. Dobrá zpráva = je zdarma.
Památky a zajímavá místa v Lounech
Všechny památky města Louny jsme jako vždy prošli, nafotili a tak vám je mohu na fotografiích ukázat a také popsat.
Žatecká brána
Místo, kudy půjdete do centra města, rozhodně stojí za zmínku. Památkově chráněný objekt tu stojí už od roku 1500.
Kostel sv Mikuláše
Sakrální stavbu z 16.století s nádherným oltářem v interiéru rozhodně nesmíte během návštěvy vynechat. Vstup je z ulice Beneše z Loun.
Je možné si tu také koupit lístky na vyhlídkovou věž. Vede na ní sice asi 180 schodů, ale ty výhledy, to nemusím popisovat, podívejte se sami na fotkách níže.
Radnice a pomník Mistra Jana Husa
Na zdejším náměstí si prohlédněte pomník, který se mi podařilo vyfotit také s budovou městského úřadu.
Stará radnice
Na druhé straně náměstí vás jistě jako mne zaujme budova staré radnice sousedící s městskou knihovnou.
V ulici Pražská vedoucí od náměstí mojí manželku zaujal tento „stromový květináč“. Na fotce vypadá zajímavě, co říkáte?
Kostel Československé církve husitské
Zajímavou budovu kostela si můžete prohlédnout v ulici Jakoubkova.
ZŠ J.A.Komenského a pomník T.G.Masaryka
Pomník v ulici Pražská sem byl umístěn u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Byl zhotoven v Hořicích zdejší průmyslovou školou kamenickou a sochařskou.
Synagoga
Byla postavena na místě bývalého hostince ve 2.polovině 19.století. Nyní slouží jako depozitář pro lounský okresní archiv.
Sloupy s figurami zvířat před galerií B.Rejta
Při pohledu z věže kostela mě zaujala mozaika před galerií, kam jsme také poté došli. Při bližším prozkoumání uvidíte na 8 sloupech figury zvířat.
Půjdete-li také ulicí Pivovarskou směřující k bráně z města, vlevo uvidíte budovu oblastního muzea.
Doporučuji dále jít po schodech doprava dolů ulicí Ve Fortně. Je odtud výhled na mlýn Režná a Jiráskovy mlýny.
Poté pokračujte doprava ulicí Pod Šancemi, kdy půjdete kolem vodárenské věže. Nedaleko odtud je pak několik schodů doleva, kde se můžete podívat na historický vodočet. Je zde vidět, kde tehdy v 18.století byla hladina Ohře.
Zpátky na náměstí jděte stejnou cestou, kdy jste přišli.
Největší model kola na světě
Ten najdete v ulici Ke Kopci, je to několik km od centra, takže určitě lepší sem dojet autem. Délka kola je 27 metrů a výška 14m. Kola mají průměr 10 metrů a řídítka rozpětí 6 metrů. Do roku 2019 zde stál původní model, ale kvůli silnému větru se zřítil. Toto je verze 2.0.
Pokud si popojdete kousek vpravo od kola, můžete si prohlédnout i stíhačku „připravenou ke vzletu“.
Kde se v Lounech najíst a pochutnat si
Naproti modelu kola je rodinný pivovar Zíchovec (prý mají pivo dobré, nemohu posoudit, řídím), venku na zahrádce pár lidí sedělo. Je to tedy jedna z možností a s pěkným výhledem.
Kavárna Pralalinka
V ulici Hilberova pár kroků od náměstí jsme narazili na stylovou čokoládovnu Pralalinka. Ledová káva byla fajn v horkém nedělním odpoledni. „Lákají na lotusový zákusek“, ten si dala manželka. Mě nadchnul čokoládovo-pistáciový dort. Povím vám, to bylo „nebe v hubě“. Kvůli němu bych město Louny hned navštívil znovu.