Lovoš je kopec s výhledem na České středohoří


Ještě krásnější pohled na České středohoří než z Milešovky se vám naskytne z hory Lovoš, kterou najdete nedaleko Lovosic.

Můžete si vybrat z několika turistických tras, kudy na kopec vyrazit.

Vyrážíme na Lovoš

První možností je trasa z Malých Žernosek Opárenským údolím směrem k Černodolskému mlýnu a odtud se dát vlevo a pak podle ukazatelů až na Lovoš. Toto je vhodná trasa i pro cyklisty, protože tímto údolím je cesta v pohodě nenáročná a dá se zvládnout i s malými dětmi pěšky či na kole a i s kočárkem.

My zvolili trasu druhou a to od železniční zastávky Lovosice-město a odtud dále po zelené stále do kopce až na vrchol.

Je to cca 3km výšlap, asi kilometr vesnicí podél chatiček a rodinných domků a potom po louce a lesem.

Lovoš - České středohoří 2

Cesta je celkem pohodová, s dětmi nám to trvalo i s přestávkami na svačinu a focením ze zajímavých míst, odkud byl výhled, přibližně 2 hodiny.

Lovoš - České středohoří 8

Až vystoupáte na vrchol Lovoše, můžete si odpočinout na některé z laviček s překrásným výhledem a k tomu si dát párek a pivko nebo limču. Bohužel tam nevaří, jako například na Milešovce, ale když si vezmete z domova sváču, pak problém nebude.

I když není tento kopec nejvyšší v Českém středohoří, tak výhled ale rozhodně stojí za to, sami se o tom můžete přesvědčit na fotkách a videu.

Lovoš - České středohoří 12

Přestože viditelnost nebyla na 100% a byl takový „opar“, vidět byla Milešovka, Kalvárie, Deblík, Radobýl, hora Říp, Hazmburg, kus rozestavěné dálnice D8 i most přes Opárenské údolí a prý je možné při dobrém počasí vidět i Děčínský sněžník, ale to se nám nezadařilo.

Lovoš - České středohoří 13

Lovoš - České středohoří 15

Kde se vzal kříž na Lovoši

Ne každý si jej všimne, protože se většina kochá pohledem na nádhernou krajinu. Ale pokud vystoupáte až úplně nahoru na plochu, odkud je nejlepší výhled, uvidíte železný kříž s pamětní tabulkou.

Pověst praví, že před 100 lety si tři děti vyšly na výlet na Lovoš, bohužel je tam zastihla bouře, ale šťastně přežily.

Jejich maminka Anna tam tento kříž nechala postavit jako poděkování Bohu.

Zajímá Vás pravda o tomto kříži? Přečtěte si článek v Litoměřickém deníku.

Lovoš pamětní kříž Lovoš pamětní kříž - cedule

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář