Lovosice – základna pro výlety na okolní kopce


Lovosice, město v srdci Českého středohoří, představuje ideální kombinaci klidného městského života a bohaté historie obklopené nádhernou přírodou. Ať už jste vášnivý cestovatel, milovník kultury nebo sportovec, Lovosice vám nabídnou nepřeberné množství možností, jak strávit aktivní a zároveň odpočinkový čas. Pojďme se podívat na to, co všechno vám město může nabídnout.

Jak se dostat do Lovosic

Lovosice jsou snadno dostupné z různých částí České republiky, ať už preferujete cestování autem, vlakem nebo autobusem.

Autem

Ležící na důležité dopravní tepně D8, Lovosice jsou snadno přístupné autem z Prahy i z Ústí nad Labem. Cesta z Prahy trvá přibližně 45 minut. Z Ústí jste tu za necelých 30 minut jako po dálnici, tak i po silnici vedoucí podél řeky Labe.

Vlakem

Lovosice jsou také významným železničním uzlem. Vlaky zde zastavují na hlavní trase z Prahy do Děčína, což zajišťuje časté a rychlé spojení.

Autobusem

Město je také dobře pokryto autobusovou dopravou, s četnými spoji z okolních měst a vesnic.

Parkování

V Lovosicích najdete dostatek parkovacích míst, ať už hledáte parkování v centru nebo na jeho okrajích. Většina parkovišť je zpoplatněna, ale nabízí dostatek místa a bezpečnost. O víkendu se zde neplatí parkovné.

Infocentrum

Turistické informační centrum v Lovosicích je skvělým zdrojem informací nejen o městě, ale i o celém regionu. Zde získáte mapy, brožury a všechny potřebné informace pro váš pobyt. Íčko najdete kousek od radnice, za městským úřadem.

Ubytování

Mezi nejoblíbenější ubytování v Lovosicích patří:

Památky a zajímavosti

Lovosice jsou bohaté na historické památky a architekturu.

Zámek Lovosice

V minulosti to bylo asi moc pěkné místo, nyní už to je jen ruina, která chátrá. Ostatně podívejte se na video lovosického zámku, které jsem natočil.

Václavské náměstí se zámkem
Václavské náměstí se zámkem

Kostel sv. Václava

Historický kostel je srdcem města a jeho architektura je významným příkladem sakrální stavby v regionu.

Kostel sv.Václava Lovosice
Kostel sv.Václava Lovosice

Radnice

Radnice v Lovosicích je klíčovou institucí města, zastřešující řadu služeb pro obyvatele. Historická budova radnice umístěná v centru města, nejenže slouží jako administrativní centrum, ale je i architektonickým skvostem.

Radnice Lovosice
Radnice Lovosice

Rozhledna U Zámečku

Tu jsme navštívili 2x, poprvé při otevření a podruhé, abych ji natočil na video. Tvar má pěkný, bohužel z ní není moc nikam vidět. Za návštěvu ale určitě stojí. Je to ani ne půl km od Václavského náměstí, kde najdete skoro všechna místa, která jsem popisoval.

Restaurace

Doporučím pouze jednu restauraci, kterou je Pizza Ristorante Tinito. Byli jsme a chutnalo moc. Najdete ji naproti zdejšímu zámku.

Kdo dostane chuť na dobrou kávu nebo zmrzlinu, ten musí navštívit rodinnou kavárnu John 1990. To číslo značí rok jejího založení. Téměř vždy, když jedeme přes Lovosice, se zde zastavíme na zmrzku nebo kávičku, mají to tu výborné.

Kavárna John 1990 Lovosice
Kavárna John 1990 Lovosice

Sport

I sportovci si přijdou na své. Je zde krytý plavecký bazén a sauna, v létě lze navštívit koupaliště, Osmička lesopark je ideální místo na venkovní aktivity jako běh, inline brusle, nebo výlety na kole po navazující cyklostezce. Ve městě najdete také bowling, fitness, squash, jóga ateliér, sportovní halu i tenisové kurty.

Kam na výlet v okolí

Lovosice jsou skvělým výchozím bodem pro výlety do Českého středohoří a na další zajímavá místa v regionu.

Pokud jste někdy slyšeli spojení dlouhý jako Lovosice, tak je to pravda a seznam míst, kam se v okolí města můžete podívat, je také stejně dlouhý.

Tesla Supercharger

V Lovosicích je také dobíjecí stanice elektromobilů. Sjezd z dálnice D8 je odtud jen 2 km, takže pro každého, má má elektromobil Tesla, může zde nabít za pár minut a zase pokračovat v cestě.

Tesla Supercharger Lovosice
Tesla Supercharger Lovosice

Těch stojanů je zde, pokud jsem dobře počítal, 10 a vedle jsou ještě 4 nabíjecí stanice Ionity.

Dobíjecí stanice elektromobilů Lovosice
Dobíjecí stanice elektromobilů Lovosice