Lublaň – hlavní a největší město Slovinska


Lublaň je největším a hlavním městem Slovinska, do něhož jsem se dostal tak vlastně trochu náhodou. Moje plánovaná cesta totiž vedla do chorvatského Záhřebu. Ovšem mí přátelé, kteří Lublaň v minulosti navštívili, mi naznačili, že bych toto město neměl po cestě určitě jen tak bez zájmu objet.

Já jsem dal na jejich rady a rozhodl jsem se tedy u Mariboru zabočit z vytyčené trasy a vydat se právě do Lublaně.

Lublaň – Ljubljana Slovinsko

Lublaň Slovinsko - kanál

Slovinsko všeobecně funguje jako tranzitní země mezi státy střední, západní a částečně i severní Evropy na cestě do Chorvatska, tolik oblíbené destinace evropských cestovatelů. Osobně ale neznám moc lidí, kteří by měli Slovinsko za svojí primární cílovou destinaci. A hned na úvod musím konstatovat, že je to veliká škoda, neboť slovinská kopcovitá krajina mě nesmírně uchvátila a taktéž Lublaň samotná má své neopakovatelné osobní kouzlo, které rozhodně stojí za to objevit.

Město z vodní hladiny

Na prohlídku města jsem měl řádově jen pár hodin, ale to ovšem v konečném důsledku vůbec nevadilo, neboť město je to opravdu neveliké, velikostně bych ho přirovnal k Plzni. Lublaň a Plzeň mimo jiné také pojí fakt, že oběma protéká řeka, v případě Lublaně se jedná o tok s názvem Lublanice, který rozděluje město na pomyslné dvě poloviny a dodává městu okouzlující atmosféru.

Lublaň Slovinsko

A právě na Lublanici začala má prohlídka města. Po setkání s dvěma muži, kteří nabízeli výletní plavbu městem za vcelku přijatelný peníz, jsem se rozhodl jim na tuto nabídku kývnout a vyrazit tak na obhlídku města z vodní hladiny. A musím konstatovat, že věru není hezčího pohledu na Lublaň než z paluby lodi, jejíž název si ani nepamatuji, neboť jsem ho ani neměl možnost zaregistrovat v důsledku kochání se všemožnými nádhernými výhledy z koryta řeky. Plavba trvala přibližně 45 minut, během kterých jsme stihli proplout celé město. Tuto plavbu bych osobně zařadil hned za plavbu noční Paříží jakožto největší zážitek, který mám spojen s lodní dopravou.

Láska kvete i v Lublani

Po vylodění jsem se vydal objevovat město po svých. Vzhledem k nedostatku času jsem si měl možnost prohlédnout pouze turisticky nejvyhledávanější lokaci a to konkrétně Lublaňské Staré Město, jehož součástí je i Prešerenovo náměstí, jehož dominantu v podobě cihlově červeného kostela Zvěstování Panny Marie můžete vidět na obrázku z plavby. A z dálky jsem si měl taktéž možnost prohlédnout Lublaňský hrad.

Z výše zmíněných mě nejvíce oslovil právě Lublaňský hrad, jenž se nad městem tyčí na kopci zarostlém hustým porostem stromů. K tomu, abyste se dostali až na vrchol tohoto kopce, máte možnost využít i lanové dráhy, podobné té na pražském Petříně, leč v modernějším hávu.

Lublaň Slovinsko - most lásky

Na konci mé pouti po slovinské metropoli jsem natrefil na Most lásky, který byl celý obsypaný zámečky, která tam umisťují zamilované páry, jakožto symbol uzamknutí jejich lásky na věky věků.

Poté už jsem jen došel ke svému autu zaparkovanému nedaleko a s mnoha zážitky jsem směřoval do své cílové destinace, kterou pro mě v daný moment představoval Záhřeb.

Ubytování Lublaň (Ljubljana) Slovinsko

| Rubriky Slovinsko