Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu

Rejvíz, obec která se nachází nedaleko města Jeseník, je spojována hlavně s Velkým mechovým jezírkem, kam zamíří většina návštěvníků této oblasti. Ale málokdo už ví, že v této horské oblasti je toho k vidění mnohem více.


A je to právě znovuobjevená Lurdská jeskyně, kterou zato stojí navštívit. Ta se nachází na Starém Rejvízu u Josefových skal. Toto místo bylo zbudováno již v roce 1908 i jako památka k padesátiletému výročí vzniku poutního místa v Lurdech. Zřejmě proto i to stejné pojmenování. Místní obyvatelé místo hojně navštěvovali a přenášeli sem sošku Panny Marie ze zdejšího kostela. Z toho důvodu je zde na obrazu zobrazena Panna Marie Lurdská obklopená růžemi.

Lurdská jeskyně Rejvíz 2

Lurdské jeskyně Rejvíz – Zlaté hory

Toto místo není turisty tak známé asi z toho důvodu, že po odsunu původních obyvatel zůstala jeskyně opuštěná. Lurdská jeskyně byla znovu objevena a vysvěcena až v roce 2006. Od této doby je znovu přístupná pro veřejnost.

Proč si obyvatelé k založení Lurdské jeskyně vybrali právě toto místo ve skalách není jasné. Nikde se ani nelze dočíst, zda se zde stal nějaký zázrak či jinak významná událost. I to přidává danému místu určitou tajemnou atmosféru.

Pokud budete chtít i vy navštívit toto výjimečné místo určitě se nebojte, že byste nenašli cestu. Místo je po celou dobu cesty dobře značené. Bohužel krása okolních lesů pomalu mizí kvůli kůrovcové kalamitě. Mnohé značky zůstaly jen na pařezech ořezaných stromů. Je potřeba se pečlivě dívat kolem sebe. Ovšem díky vykácení lesa můžete při stoupání pozorovat nádherné výhledy na okolní vrcholky hor.

Rejvíz

Lurdská jeskyně byla v létě ještě schovaná nejen ve skále, ale byla chráněná i okolními stromy, které tam zatím zbyly. Místo na vás dýchne svým klidem. Můžete si zde i sednout a odpočinout a načerpat zdejší energii.

Lurdská jeskyně Rejvíz

Výstup zvládnou i děti. Cesta sice není přístupná pro kočárky, ale s nosítkem to lze hravě zvládnout.

Parkování

A pokud do Rejvízu přijedete autem a nebudete chtít parkovat na jejich hlavním parkovišti, od kterého se chodí k mechovému jezírku, tak rozhodně dejte bedlivý pozor, zdali neparkujete tam, kde by se nemělo, protože během našeho výletu jsme několikrát potkali policejní hlídku, která pečlivě dokumentovala prohřešky nepozorných řidičů. Místní obyvatelé to tam velmi hlídají, tak ať se vám výlet zbytečně neprodraží.

Kam dál na výlety v Jeseníkách:

Napsat komentář