Lysá hora – nejvyšší vrchol Beskyd

Lysá hora je nejvyšší hora, vysoká 1323 m.n.m., přezdívaná také královnou Moravskoslezských Beskyd. Láká bohatými výhledy během výšlapu a zejména na vrcholu hory. Za příznivého počasí lze z vrcholu dohlédnout až na panorama Tater.

Lysá hora historie

Zmínka o výskytu Lysé hory sahá až do roku 1261, kdy je ve starých listinách zmiňována jako Lissa huera, ale stala se významnou až v době vzniku turistiky ke konci 19. století. Byla majetkem Habsburků a zároveň byla symbolem germánství.

Trasy na Lysou horu

K vrcholu Lysé hory směřuje několik tras. Ty nejznámější jsou:

  • z Ostravice po červené značce
  • z Visalájí po červené značce
  • z Frýdlantu nad Ostravicí po modré značce
  • z obce Krásná po žluté značce
  • od přehrady Šance po modré a žluté značce
  • z Malenovic přes Ivančenu po zelené, modré a žluté značce

Mezi nejfrekventovanější trasy patří trasa z Ostravice, kdy je možné zaparkovat přímo u lesa u lanového centra Opičárna. Dopoledne během víkendů a svátků bývá parkoviště už téměř plné. Lysá hora je oblíbeným cílem turistů a cyklistů z celého Moravskoslezského kraje a nejen toho. Do Ostravice se také lze dopravit vlakem s přestupem ve Frýdlantu nad Ostravicí, dále i autobusem. Výstup může být náročnější vzhledem ke kamenitému terénu, proto je vhodné zvolit outdoorovou obuv. Jednodušší trasy ale zvládají i děti.

Co najdeme na vrcholu?

Po výstupu se můžeme občerstvit v jedné z chat výbornou polévkou, borůvkovými knedlíky, nebo čepovaným pivem. Především se ale odměníme krásnými pohledy do údolí a na okolní hory. Na vrcholu se nachází Bezručova chata, kterou vlastní Klub českých turistů, kde můžeme posedět na prosklené terase s výhledy na Malou a Velkou Fatru a Tatry. Dále lze navštívit Chatu Emil Zátopek – Maraton, která byla nově otevřena v roce 2016. U meteorologické stanice můžeme stanout na nejvyšším místě Lysé hory u tzv. hladícího bodu. Na vrcholu se nachází také televizní vysílač, jehož věž lze spatřit i z dalekého okolí hory.

Fotogalerie

Ubytování v okolí