Máchovo jezero – jeden z nejstarších rybníků Karla IV.


Jeden z nejstarších rybníků u nás založený Karlem IV. v roce 1366 se i dnes těší velké oblibě nejen mezi dospělými, ale i mezi dětmi. Máchovo jezero, což je jeho známější název, slouží v dnešní době především k rekreaci.

Máchovo jezero trasa

Kolem jezera vedou příjemné cesty, které vedou skrze pláž (tzv. Velká pláž) a lesy.

Stezka okolo Máchova jezera 2

Za zmínku určitě stojí zastavit se u Jarmiliny skály, která dle pověsti skočila do místních vod.

Jarmilina skála

Více se dočtete na památníku, který je upevněn na skále. Výhled na hrad Bezděz je asi nejlepší z této strany. Ten, kdo by měl tento historický skvost navštívit, může, a to od dubna do října.

Máchovo jezero

Zajímavosti

Procházka kolem jezera může být zajímavá i pro malé děti, které mohou cestou nakrmit například labutě či kačeny a zároveň se vydat po stopách slavného Čtyřlísku.

Stezka okolo Máchova jezera

Naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku byla vybudovaná v letech 2009-2012.

Naučná stezka se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

Ti, kteří by měli zájem dozvědět se více o těchto postavičká, doporučujeme navštívit Muzeum Čtyřlístku v Doksech.

Jak se sem dostat k Máchovu jezeru

Spojení lze najít na webových stránkách www.idos.cz. Autobusy jedou přímo z Prahy do Doks a cesta trvá zhruba 1hodinu a 50 minut. Nejlepší je si vyhlédnout přímý spoj. Další variantou je využít vlak, který vás doveze nejen do Doks, ale i do Starých Splavů. Cesta je delší a to s přestupem buď v Mladé Boleslavi a nebo v Bakově nad Jizerou. Cena jízdenky se může lišit, dle toho jestli zákazník má INKARTU Českých drah.

Rezervace ubytování

V Doksech a Starých Splavech se nachází řada restaurací, penzionů a hotelů, na severním a severovýchodním břehu jezera řada kempů a chatových oblastí.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Související články: