Máchův památník – Olomučany


Máchův památník najdete v lesích nedaleko Olomučan. Byl postaven v roce 1936 ke 100.výročí úmrtí tohoto romantického básníka.

Výlet autobusem

Autobusem na zastávku v obci Olomučany (u Blanska v Jihomoravském kraji), točna, nebo autem na totéž místo. Není tu žádné obří parkoviště, ale kraj cesty plynule přechází v travnatou pastvinu, bez příkopu. Podél cesty u březové aleje se pár aut rozhodně vejde.

Máchův památník pěšky

Tady už musíte vystoupit z vozidel a vydat se pěšky. Dál je vjezd povolen jen správcům lesní říše, kterým je v tomto kraji Mendelova univerzita. Vcházíte na pozemky, o které se starají odborníci na životní prostředí, krom oblast také náleží CHKO Moravský kras. A je to znát. Kůrovec zde neřádí, stromy jsou zdravé a kácení zde probíhá pouze výběrově, nikdy ne plošně. Univerzitní profesoři totiž ví, že je tu blízko pod povrchem země vápencové podloží nesoucí na sobě jen tenounkou pokrývku téměř neúrodné hlíny. Takovýto půdní profil se nazývá rendzina. Jakmile by zde došlo nárazově k odlesnění, trvalo by aspoň 100 let pečlivé péče, než by se zde podařilo vypěstovat stromy nové.

K Máchovu pomníku vás dovede červená značka. Cesta je nejprve makadamová, až závěrený půl kilometr vede po pěšince, která je sjízdná i s kočárkem, ale je zapotřebí vynaložit značné síly na jeho vytlačení do kopce. Na kole se sem dá též zajet, převýšení ze zastávky Olomučany, točna je pouze 70 výškových metrů.

V časném jaře, kdy slunko je ostré, ale lístky stromů vystrkují teprve první růžky, je ideální doba vyrazit do lesů Moravského krasu. Bezlistí zajisti dobrý výhled i z jinak nepřehledných končin. Oku lahodí rozkvetlé byliny s jarním aspektem.

Máchův pomník - Olomučany
Máchův pomník – Olomučany

Co to znamená?

Že kvetou dříve, než se strmy ozelení a zastíní zem neprostupnými korunami. Můžete se kochat fialovými kvítky chráněných jaterníků, fialek, plicníků, dymnivek či žlutých prvosenek. Květinový koberec rámují šedé kmeny buků, velikánů. Buky jsou zde nejcennější, ale vyskytuje se tu i borovice, jasan,

Máj

Na pomníku je k přečtení báseň Máj. Slova básníka jsou nadčasová, potěší mladé i staré.

Od památníku (505 m n. m.) je nádherný výhled do kraje, především na jih směrem k Brnu. Můžete tu spočinout na lavičce, posvačit a vydat se nazpět. Anebo po červené na západ na okruh Nový hrad, či se vydat po žluté značce dolů k Býčí skále. V Krasu je všude krásně.

Mapa

Další výlety v okolí