Madeira 5. část – poslední díl cestopisu


V posledním týdnu našeho putování po Madeiře jsme navštívili hlavní město ostrova Funchal a také absolvovali exkurze ve vinařství a výrobně rumu. Madeirské víno je unikátní svojí chutí podobnou portskému. Hrozny na jeho výrobu pochází z místních vinic, během fermentace se přidává vinná pálenka a pak se víno zahřívá.

Exkurze ve vinařství na Madeiře

Krátká procházka po poloostrově Sao Lourenzo

Poloostrov San Lourenzo Madeira

Byla tu opět středa, proto jsme kvůli pracovním povinnostem podnikli kratší výlet opět na poloostrov Sao Lourenzo. Tentokrát jsme zaparkovali auto u Miradouro Ponta de São Vicente a odsud se vydali po vyšlapané cestičce k vyhlídkovému místu s křížem na vrcholu.

Praia da Prainha

Písečná pláž Praia da Prainha Madeira

Poté jsme zajeli jeden a půl kilometru k jediné původní písečné pláži na ostrově. Je sopečného původu a písek je zde černý. Na menším útesu se nachází velké parkoviště, odkud se musí seběhnout pěšky. Na pláži je občerstvení, vstup je zdarma.

Ruínas de São Jorge

Ruinas de Sao Jorge Madeira

Dvacátý pátý den našeho pobytu na Madeiře jsme si zajeli na severní stranu ostrova, nejprve jsme se zastavili u pozůstatku starých mlýnů na cukrovou třtinu z dob prvního osídlení Madeiry. U příjezdové cesty je velké parkoviště a dále jsme pokračovali pěšky po cestě vyskládané z kamenů. Nejzajímavější je dochovaná starobylá vstupní brána. U ústí horské řeky se nachází jezírko Lagoa do Calhau de Sao Jorge, ve kterém je možné se koupat. Dá se odsud dojít pěšky nebo přejet autem k vyhlídce u restaurace Cabo Aéreo. Z vyhlídky bylo vidět celé údolí s Ruínas de São Jorge včetně pobřeží.

Údolí a pobřeží Ruinas de Sao Jorge Madeira

Zhruba jeden kilometr od vyhlídky je maják Farol da Ponta de São Jorge, který je přístupný veřejnosti.

Maják Farol da Ponta de Sao Jorge Madeira

Museu do Vinho e da Vinha

Muzeum vína Vinho e da Vinha Madeira

Dále jsme pokračovali do vesnice Arco de Sao Jorge, kde jsme absolvovali prohlídku muzea vína s ochutnávkou dvouletého a tříletého vína. Největší zážitek pro naše děti bylo občerstvení k vínu, podávají se tu totiž tradiční sušenky pečené z melasy z cukrové třtiny.

Rozárium

Rozárium Madeira

Hned vedle muzea vína se nachází hotel, Pestana Quinta do Arco Nature & Rose Garden Hotel, jehož součástí je i rozárium. Vstup i platba vstupného je na recepci hotelu. Jedná se o jedno z největších rozárií v Portugalsku, najdete zde přes tisíc sedm set různých druhů růží.

Pico Ruivo z Achada do Teixeira

Pico Ruivo z Achada do Texeira

V pátek jsme vyrazili k druhému z výchozích míst na vrchol nejvyšší hory Madeiry, Achada do Teixeira v nadmořské výšce 1 600 metrů. Jedná se o nejsnazší cestu k vrcholu po horském chodníčku s několika přístřešky. Výhledy po cestě jsou do jiného údolí než při trase z Pico Arieiro. Celková trasa měřila zhruba pět kilometrů.

Funchal

V hlavním městě jsme zamířili do vinárny Pereira d’Oliveira, kde je možné víno ochutnat i zakoupit. Víno na ochutnávku stáčeli přímo ze sudů, které jsme si zde mohli i prohlédnout.

Vinárna Pereira d Oliveria Funchal Madeira

Po ochutnávce místních dezertů v cukrárně Grão de Farinha jsme se prošli po nábřeží k uličce Rua de Santa Maria. Ta je plná restaurací a malých obchůdků, její největší zajímavostí je více než 200 malovaných dveří, které měly do této části města přivést život.

Rua de Santa Maria Madeira

Výlet jsme zakončili v nádherném parku Municipal Garden of Funchal, ve kterém se nachází i jezírko s rybami a ptactvem.

Municipal Garden of Funchal Madeira

Machico

Machico Madeira 2

Poslední neděli jsme si zašli nakoupit na malý trh v Machicu u kostela. Dále jsme pokračovali k majáku u kostelíku Capela de São Roque na pobřeží a k majáku za pláží u pevnosti Forte S. João Baptista. Po cestě je i nápis z velkých písmen MACHICO, u kterého je možné se vyfotit.

Zahrady Palheiro

Zahrady Palheiro

V pondělí jsme se vydali do zahrad Palheiro, které se nachází mezi Funchalem a Canicem. Původní majitel, hrabě z Carvalhalu, vysázel na pozemku mnoho stromů a zahájil sběr kamélií. Některé rostliny vysazené před více než dvě stě lety jsou zde k vidění dodnes.

Cristo Rei v Garajau

Cristo Rei Garajau Madeira

Dvacetimetrová socha Krista je na mysu u vesnice Garajau. Kristus je čelem k oceánu a má ochraňovat místní rybáře. Zaparkovat se dá na velkém parkovišti u horního stanoviště lanovky, která jezdí na pláž u restaurace O Mero. Z parkoviště ke Kristovi je to pěšky dvě stě metrů, dalších dvě stě metrů se dá pokračovat po schodech dolů k vyhlídce na oceán.

Balnear do Lido Galomar

Balnear do Lido Galomar Madeira

Jde o bazén umístěný přímo u oceánu, do kterého se bylo možné dostat proskleným výtahem z útesu. Kousek odsud je také smyslový chodníček.

Levada Castelejo

Levada Castelejo Madeira

Třicátý den našeho pobytu na Madeiře jsme se vydali podél levady Castelejo. Cesta byla krásná s výhledy, dlouhá zhruba čtyři a půl kilometru k visutému mostu. Stejnou cestou jsme se vrátili k autu.

Porto da Cruz – Engenhos do Norte

Továrna na třtinový rum Porto da Cruz Madeira

Po cestě zpět do Machica jsme se zastavili v továrně na třtinový rum ve vesnici Porto da Cruz, který se zde vyrábí od roku 1927. Mimo sklizeň je možné absolvovat exkurzi a po celý rok v obchůdku zakoupit či ochutnat místní produkty.

Boca do Risco

Sedlo Boca do Risco Madeira

Poslední středu jsme si udělali krátký výšlap do sedla Boca do Risco, odkud je krásný výhled. Autem jsme si zajeli na výchozí místo v Machicu a pokračovali pěšky po Vereda da Boca do Risco dva kilometry k sedlu, odkud je možné pokračovat dále do Canicalu nebo Porto da Cruz.

Funchal

Muzeum Funchal Madeira

Před odletem jsme znovu navštívili hlavní město. Objednali jsme se na prohlídku muzea Blandy’s Madeira s ochutnávkou madeirského vína, které zde produkují. Dále jsme si prohlédli katedrálu Sé a poté i trh Mercado Dos Lavradores. Dostali jsme zde ochutnat sušené plody bez cukru nebo maracuju, která byla různě pokřížená třeba s rajčaty. Zboží mají krásně vystavené, stojí za to se sem podívat.

Trh Mercado dos Lavradores Madeira

Prošli jsme se po nábřeží k soše Ronalda a před odjezdem do Machica jsme obdivovali nádherný park Santa Catarina, odkud je i hezký výhled na nábřeží a oceán.

Park Santa Catarina Madeira

Odlet z Madeiry

Letiště Funchal Madeira

Nakonec jsme museli odletět o den později, protože náš čtvrteční let byl zrušen. Z vyhlídkové terasy jsme pozorovali letadla, co přistávala i odlétala.

Odlet z Madeiry

Domů jsme si přivezli kromě nádherných zážitků a času stráveného spolu i vzpomínky na vůni eukalyptu, na nádherné výhledy, na strmé kopce, u kterých jsem měla pocit, že se nám odlepují pneumatiky od silnice, uzounké uličky a silnice, kdy jsme museli zastavit, abychom se vzájemně vyhnuli a vytočili, na jeden tunel za druhým, i na spoustu kruhových objezdů nebo na levády a na jemňoučký písek na pláži.

Madeira odkazy

Další díly cestopisu