Madeira je označována jako ostrov věčného jara a květin nebo také zelená perla Atlantiku. Je autonomní oblastí, která spadá pod Portugalsko. Jejím hlavním městem je Funchal. Na ostrově se teplota pohybuje po celý rok v příjemném rozmezí mezi 20 až 27 stupni, přičemž nejtepleji je od června do září.
Obsah článku
Madeira informace
Teplota Atlantského oceánu se pohybuje od 17 do 23 stupňů. Často je na jedné straně ostrova úplně odlišné počasí než na straně druhé.
Ostrov vyniká nádhernou přírodou od vysokých hor po strmé kaňony, krásné vavřínové lesy, zelenou bujnou vegetaci, četné vodopády nebo náhorní plošinu. Jediné, co na ostrově není hojně zastoupeno, jsou písečné pláže. Malé tu na pár místech najdete a podle nás je nejhezčí ta v Machicu.
Levády
Nejvíce času jsme strávili turistikou podél levád. To jsou vodní kanály, které budovali především otroci. Původním záměrem bylo přivedení zavlažování, někdy i z pramenů vysoko v horách, na pole převážně s cukrovou třtinou. Okolo levád vedou pěšinky, které sloužily k údržbě a dnes se využívají i pro turistiku. Často jde o trasy bez převýšení, pohodovým terénem a krásným výhledem.
Letiště Funchal
Mezinárodní letiště Madeira je zařazeno mezi jedno z nejděsivějších letišť světa. Původně byla přistávací dráha dlouhá 1 600 metrů, ale v roce 2 000 byla prodloužena na 2 666 metrů. Můžou zde přistávat pouze piloti se speciálním školením a testem. Je umístěna na betonových sloupech, částečně nad oceánem a částečně nad silnicí. Ze strany od Funchalu nad námi přistávalo několikrát letadlo, když jsme míjeli začátek přistávací plochy a poté jsme jeli po silnici pod přistávací dráhou i vedle ní. Jednou jsme zastavili přímo u letiště s výhledem na přistávací dráhu. Při odletu je možné na vyhlídkové plošině složitý přistávací manévr a odlet letadel pozorovat.
V roce 1985 se zde narodil fotbalista Cristian Ronaldo, který má ve Funchalu na nábřeží sochu a je po něm pojmenované také letiště.
Odlet z Čr koncem března
Na začátku roku 2021 jsme začali přemýšlet, že bychom odletěli na Madeiru. Vzhledem k mnoha koronavirovým opatřením, jsme ocenili, že na ostrov létají přímé lety z Prahy a že je součástí Evropské unie. Vzhledem k tomu, že místa v letadle mizela, tak jsme letenky koupili v úterý a odlet měl být v neděli. Součástí letenek byla možnost 48 hodin před odletem let bezplatně změnit.
Koupili jsme letenky ve chvíli, kdy byly zavřené školky a manžel pracoval z domu, takže jsme se nebáli, že nám letenky propadnou kvůli případné karanténě, ale i tak jsme měli obavy, co kdyby test vyšel pozitivní.
Ubytování jsem našla na stránce Airbnb, kde jsme si vyhlídli byt ve městě Machico. Právě v Machicu je jedna z nejhezčích pláži na ostrově a náš byt s terasou byl ve vzdálenosti patnácti minut chůze. Tentokrát jsme si pronajali byt na celý měsíc a nepřejížděli do jiného ubytování.
Auto jsem domluvila v malé autopůjčovně díky facebookové stránce Česká Madeira. Mimochodem na této stránce najdete Čechy, kteří zde žijí a spoustu aktualit a doporučení týkajících se ostrova. Platbu jsme provedli až po negativním výsledku v pátek ve večerních hodinách. V sobotu jsme zabalili a v neděli v šest ráno vyjeli na pražské letiště. Odlétali jsme 28.3. v den, kdy se u nás i na Madeiře měnil zimní čas na letní. Madeira je v zimním čase UTC+00:00, ale v letním UTC+01:00. V České republice je zimní čas taktéž UTC+01:00, takže se nás při letu na Madeiru změna vůbec nedotkla, zůstali jsme u našeho zimního.
Po příletu jsme prošli kontrolou, když jsme uváděli, že máme ubytování v Machicu, slečna nám nerozuměla a vysvětlila, že se správně vyslovuje „Mačiko“. Dostali jsme na uvítání banány a vzali si k ubytování taxi.
Odpočinkový den – pláž v Machicu
Druhý den jsme nakoupili v jednom z místních supermarketů, kde byl opravdu velký výběr všeho. My jsme si oblíbili sekci ryb, která se při každém nákupu výrazně lišila a my jsme tak mohli ochutnat mnoho neznámých druhů.
Odpoledne jsme vyrazili na místní malou pláž, kde jsou slunečníky i sprchy zdarma. Převlékací kabinky i záchody byly zpočátku kvůli aktuálním opatřením uzavřené, ke konci našeho pobytu již bylo možné vše používat zdarma. Na pláži byl příjemný jemný písek, molo s majáčkem s výhledem na přístav i oceán. Voda byla na mě studená a foukal vítr, ale naše děti se koupaly a nebyly rozhodně jediné.
Levada do Canical
Třetí den jsme vyrazili pěšky na naši první levadu. Po schodech mezi domy jsme po jeden a půl kilometru a zhruba 200 metrů převýšení dorazili na začátek trasy. Prošli jsme tři kilometry kolem levády proti proudu vody. Celou dobu jsme měli Machico po levé straně a mohli jsme si z výšky prohlížet nejen samotné město ale i krásné domečky ve svahu a malinká políčka. Ta místní vytvořili ve strmém kopci a v náročných podmínkách zde pěstují zeleninu a ovoce, velmi často cukrovou třtinu. Pak jsme se vrátili městem zpět k našemu ubytování.
Ponta de Sao Lourenzo
Každou středu měl manžel pracovní povinnosti, takže jsme dopoledne trávili s dětmi na terase a na krátký výlet vyráželi až odpoledne. Dopoledne jsem převzala auto a po obědě jsme přejeli deset kilometrů k nejvýchodnější části ostrova. Kousek za vesničkou Quinta do Lorde je parkoviště a výchozí místo k pěší trase ke Casa do Sardinha, což je bufet s ubytováním. Bohužel v den, kdy jsme tu byli my, měl zavřeno. Počasí nám moc nepřálo, chvíli pršelo a foukal silný vítr, pak svítilo sluníčko, ale výhledy byly dechberoucí. Celý poloostrov Ponta de Sao Lourenzo je chráněnou rezervací. Zpáteční trasa měřila šest kilometrů.
Botanická zahrada Madeira
Pátý den jsme zajeli do dvacet kilometrů vzdáleného Funchalu do botanické zahrady.
Samotná jízda autem je zde velice zajímavá, dálnice kopíruje pobřeží, takže na jedné straně můžete sledovat oceán. Po cestě jsme projížděli jeden tunel za druhým, vysoké mosty a mimo dálnici pak mnoho kruhových objezdů.
Celý den jsme strávili procházením se zahradou, která je umístěna ve svahu nad městem s výhledem na část Funchalu i oceán. Nejvíce se nám líbila sekce s kaktusy, které byly několikanásobně vyšší než já. Součástí bylo i malé přírodovědné muzeum.
Můžete se těšit na další článek o našich výletech na ostrově Madeira.
Madeira odkazy
Další díly cestopisu
- Madeira 2. část – levády, vodopády a továrna na cukrovou třtinu
- Madeira 3. část – cestujeme kolem dokola celého ostrova
- Madeira 4. část – výlet na nejvyšší horu ostrova – Pico Ruivo
- Madeira 5. část – poslední díl cestopisu
Přečtěte si ještě