Madeira – krásné místo pro aktivní dovolenou


Skvělou volbou pro aktivní dovolenou, na které se však nebudete péct na horkém slunci, je vydat se na Madeiru ležící v Atlantském oceánu.

Madeira ostrov

Na tomto ostrově věčného jara se výkyvů teplot rozhodně nedočkáte, letní klima držící se kolem sympatických 28°C je ideální pro poznávání zdejších přírodních krás.

Ostrov Madeira

Deštivý sever od suššího jihu odděluje bujné a hornaté vnitrozemí, které přímo vybízí k atraktivním výletům.

Ostrov Madeira - most

Zásluhou nevelké rozlohy ostrova si můžete z hřebenů hor užít výhledy na oceán a během chvíle se na pobřeží i ocitnout.

Ostrov Madeira nejlépe poznáte díky levádám

Pro ostrov jsou typické zavlažovací kanály, tzv. levády, které přivádí zásoby vody z hor dolů do měst. Kolem těchto levád jsou vybudované cestičky sloužící také jako pěší trasy pro výlety.

Madeira levády

Některé nabízí příjemnou procházku, jiné však mohou být strmé nebo vést kolem srázu bez zábradlí. Proto je dobré si předem zjistit náročnost a délku levády a zajistit si odvoz z jejího druhého konce.

TIP: Levády, vodopády a továrna na cukrovou třtinu

Oblíbená je tříhodinová trasa z Riberio Frio do Portely vedoucí zarostlým vnitrozemím vzdáleně připomínajícím tropický prales. Kratší je příjemná Levada dos Piornais táhnoucí se z hlavního města Funchalu do přírody.

Madeira levády 2

Z ní jsou hezké výhledy na město i pobřeží. Cesta vede kolem starších domků a různorodou zelení.

Květiny všude kolem

Zdejší podnebí umožňuje se celý rok kochat záplavou nejrůznějších rostlin. Na Madeiře se nachází i několik zajímavých botanických zahrad.

Za návštěvu určitě stojí tropická Jardim do Palácio do Monte, ke které se dostanete pohodlně lanovkou z Funchalu. Zahrada je poměrně rozlehlá, ale nabízí romantické procházky mezi nejrůznějšími tropickými rostlinami, rybníky a také malebná zákoutí. Zpátky dolů se můžete svést na proutěných saních.

TIP: Madeira dovolená a naše měsíční objevování ostrova

V pečlivě upravované Jardim de Botanico pro změnu uvidíte všechny rostliny nacházející se na ostrově. Odtud se také nabízí nádherné výhledy na Funchal.

Další místa stojící za návštěvu

Kromě bujné vegetace v hornatém vnitrozemí a kvetoucích zahrad, ostrov disponuje i dalšími lákadly. Například přístavní město Funchal s četnými historickými budovami, kostely, a které je protkáno úzkými romantickými uličkami. Z přístavu se naskýtá úchvatný pohled na kopcovité panoráma ostrova.

Velmi zajímavé místo je také Porto Moniz s koupáním v přírodních bazénech vytesaných do skal. Je-li zavřeno kvůli vysokým vlnám, můžete využít starší, ale lépe chráněné bazény o pár metrů vedle.

Gurmáni by neměli vynechat návštěvu tržiště Mercado dos Lavradores, kde seženete nejrůznější druhy ovoce a zeleniny a prohlídku pstruží farmy.

Vesnice Curral das Freiras ležící v kráteru a obklopenou vyhaslými sopkami, která byla donedávna izolovaná od zbytku ostrova. Z vyhlídky Eira do Serrado je na ni pěkný výhled.

Vyhlídka Balcoes - ostrov Madeira

Na závěr byste neměli vynechat také dechberoucí vyhlídku Balcoes, kde uvidíte z hornatého vnitrozemí až na oceán nebo útes Cabo Girao čnící 590 m nad oceánem, který nabízí rovněž neskutečný výhled.

Vyhlídka Balcoes - Madeira

S koupáním nepočítejte

Jedna věc však Madeiře chybí – pláže a pohodlné koupání v oceánu. Nejvíce použitelná pláž Formosa ve Funchalu. I tato pláž je však kamenitá s prudce se svažující pláží, kde také bývají velké vlny.

Pláž Formosa - Funchal Madeira

Pokud byste chtěli strávit den lenošením u vody, můžete za poplatek využít místní vybudované koupací komplexy. Možné je zvolit i celodenní výlet lodí na dlouhou písečnou pláž na nedalekém ostrově Porto Santo.

Dobrá příprava je základ

Pokud chcete prožít dovolenou aktivně, pak vás Madeira rozhodně nezklame. Na její návštěvu je však dobré se předem připravit vybavením i informacemi a počítat s tím, že všude se jde do kopce nebo z kopce. Při zapůjčení auta pak mít na paměti, že cesty na ostrově jsou velice strmé a úzké. Pokud se však ubytujete ve Funchalu, budete mít nejlepší výchozí bod pro všechny výlety za krásami ostrova.

Madeira odkazy

Napsat komentář