Magdeburg – krásné historické město v Německu


Magdeburg je dnešní tip na víkendový zahraniční výlet. Sice nepředstavuje město, které by leželo zrovna „co by kamenem dohodil“ od českých hranic, přesto se delší cesta do něj návštěvníkovi rozhodně vyplatí. Jeho historie se datuje asi 1200 let, jeho památky vás hned na první pohled okouzlí a přívětivá nálada jeho ulic se vám zajisté vryje do paměti.

Magdeburg Německo a zdejší památky

Řeč je o Magdeburgu. Hlavní město spolkové země Sachsen-Anhalt se nachází přibližně 4-5 hodin jízdy autem od Prahy.  Hned po příjezdu do centra na vás dýchne jeho historická atmosféra. Jak by taky ne – vždyť dominanta města, Magdeburský dóm, je nejstarší gotickou stavbou v Německu.

Určitě ji navštivte, v jejím interiéru můžete obdivovat nádhernou gotickou klenbu s lomenými oblouky, hrobku císaře Oty I. Velikého a spoustu krásných soch – např. sochy pěti pošetilých a pěti moudrých panen, což jsou alegorické sochy odkazující se na podobenství z Bible. Dalším soustem pro milovníky starobylých památek je bronzová socha na Starém náměstí, nazývaná Magdeburger Reiter (Magdeburský jezdec).

magdeburg v německu

Ve známosti je jako nejstarší volně stojící jezdecká socha na sever od Alp, originál pochází pravděpodobně z roku 1240, nicméně zde se již jedná o bronzovou kopii této sochy. Socha nejspíše znázorňuje císaře Otu I., kterého magdeburští mají v úctě nejen kvůli jeho známému vítězství nad maďarskými dobyvateli v r. 955, ale také proto, že jeho druhá žena měla výrazný vliv na magdeburskou architekturu. Za zmínku též stojí historická budova radnice a nebo blízko stojící kostel sv. Jana (Johanniskirche), kde se v současné době pořádají zajímavé koncerty a kulturní akce.

Protikladem k architektonickým klenotům dob minulých je pak Grüne Zitadelle von Magdeburg. Stavba od architekta jménem Friedensreich Hundertwasser, který je známý například svým domem ve Vídni (Hundertwasserhaus), stojí v pěší vzdálenosti od katedrály. Můžete si zde vypít šálek kávy nebo jen tak posedět na vnitřním nádvoří.

Dobrý oběd či večeři si můžete dát zajisté v některé z místních restaurací v centru. Pokud však chcete něco netradičního, dovolte mi doporučit Vám restauraci Die Kirche, stojící na jihovýchodním okraji města, v ulici Alt Prester. Jedná se o budovu bývalého novogotického kostela z 19. století, který byl bohužel zásadně poznamenán světovými válkami. Proto od roku 1983 už nebyl používán k církevním účelům a dnes nabízí svým návštěvníkům klidné a vlídné místo k posezení a také nevšední gastronomický zážitek.

Ubytování

Plánujete přespat? V Magdeburgu jistě najdete velké množství kvalitních hotelů a penzionů. Mně osobně se osvědčil např. penzion Lüder. Jedná se o rodinný penzion spojený s pekařstvím. Pokud si ho vyberete, můžete si být jisti, že na vás čekají útulné pokoje, rodinná atmosféra, vlídný personál a neuvěřitelně výborná snídaně.

Booking Magdeburg

Související články:

| Rubriky Německo