Makarská riviéra – cíl mnoha českých turistů


Když se řekne Chorvatsko, řada turistů z České republiky si vybaví Makarskou riviéru. Právě tato oblast ve střední Dalmácii patří k nejoblíbenějším cílům Čechů mířících k Jadranu.

Makarská riviéra Chorvatsko

Jedná se o zhruba šedesátikilometrový pás pobřeží mezi Brelou a Gradacem. Centrem riviéry je město Makarská se čtrnácti tisíci obyvateli, které se v létě rozrůstá o tisíce rekreantů.

Chorvatsko Makarská riviéra

Celá oblast pod štíty pohoří Biokovo nepatří svou turistickou infrastrukturou k tak rozvinutým oblastem, jako je Istrie. Naleznete zde spíše řadu větších a menších kempů a ubytování v soukromí, než luxusní hotely. Pokud ale milujete dovolenou pod stanem, v karavanu nebo třeba v mobilním domku, je pro vás Makarská riviéra to pravé.

Ubytování v Chorvatsku na Makarské vybírejte zde

Cestou ze Splitu na jih vás jako první část Makarské riviéry přivítá městečko Brela s oblázkovou pláží. Magazín Forbes ji v roce 2003 zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží na světě. Toto nádherné místo s řadou stromů a křišťálově čistou vodou najdete na sever od města.

Čechům je dobře známé další sídlo na cestě k jihu, městečko Baška Voda. Někdejší rybářská vesnice a centrum obchodu v oblasti má ve své nabídce řada cestovních kanceláří pro širokou nabídku ubytování od kempů přes apartmány až po hotely.

Následuje samotná Makarská. Město založili Římané, dobyli Gótové a na čas obsadili Turci.

Makarska Chorvatsko

Kdo má rád podvodní svět, ten si přijde na své v muzeu mušlí. Jinak je Makarská v létě především centrem zábavy. Večer si v ní můžete zajít na levné jídlo z plodů moře a děti vás pochválí za zdejší zábavní centrum s lanovými atrakcemi a trampolínami. U pobřeží najdete desítky stánků se suvenýry, pouťovým zbožím i sportovními pomůckami.

Pobřeží u kempu Dole v Živogošče v Chorvatsku

Níže na Makarské riviéře následují menší sídla s kempy, zřejmě nejvyhlášenějším je kemp Dole v Živogošče. Velké zařízení s kapacitou přesahující dva tisíce hostů patří k oblíbeným cílům českých turistů, kterých zde bývá většina. Dobře vybavený kemp s dostatkem sociálních zařízení a sedmi sty metry pláže je slušným standardem. Poslouží jako místo k rekreaci i základna k výletům do Splitu, Dubrovníku nebo Mostaru v sousední Bosně a Hercegovině.

Nebylo by špatné zde mít letní sídlo a jezdit do této lokality na „prázdninovou chatu„. Počasí na Makarské je po celý rok příznivé.

Nejjižnějším městem Makarské riviéry je pak Gradac. Jeho šestikilometrová pláž je nejdelší v celém Chorvatsku. Pokud patříte k milovníkům dobrého jídla a pití, pak jste na správném místě, Gradac totiž proslul svou vinnou révou, olivovníky a rybolovem. V Gradaci se zachovaly památky na římské osídlení i připomínka někdejších tureckých nájezdů v podobě obranné věže ze 17. století.

Památky

Kromě nádherných pláží je zde mnoho krásných historických památek.

Kostel sv. Petra

Nachází se na stejnojmenném poloostrově. Kostel byl vybudován v 15. století.

Kostel sv. Petra - Makarska Chorvatsko

Kostel sv. Marka

Krásný barokní kostel z poloviny 18. století zdobí Kačićovo náměstí. Na tomto náměstí se nachází kašna z roku 1775 a uprostřed stojí pomník chorvatského básníka a františkánského mnicha Kačíće Miošiće.

Kostel sv.Marka - Makarska Chorvatsko

Maják sv. Petra

Byl postaven v roce 1884 na poloostrově sv. Petra. Tento tajuplný maják je obklopen borovicovým lesem a oblázkovými plážemi na poloostrově sv. Petra. Odsud je krásný výhled na pobřeží Makarské obklopené druhým největším pohořím Biokovem.

Maják sv. Petra - Makarska Chorvatsko

Socha sv. Petra

Tato významná památka svatého Petra se nachází na východní straně poloostrova sv. Petra. Sv. Petr je známý jako svatý, protože drží v pravé ruce klíč, který je od nebeské brány.

TIP: Pisak Chorvatsko: Krásné místo u moře

Pod pomníkem si zamilovaní umisťují zámky, protože věří, že jim to přinese štěstí a lásku.

Socha sv. Petra - Makarska Chorvatsko

Poutní místo Vepric

Chorvatské lurdské poutní místo Vepric je obklopeno krásným přírodním zalesněným pahorkem. Poutní místo bylo založeno v roce 1908 splitsko-makarským biskupem Jurajem Carićem, který je na tomto místě i pohřben.

Observatoř Makarská

Observatoř byla vybudována poměrně nedávno. V létě bývá otevřeno až od 20:30. Blízko této observatoře se nachází Památník revoluce.

Observatoř - Makarska Chorvatsko

Památník revoluce

Tento památník představuje vzpomínku na padlé ve druhé světové válce a osvobození Makarské od fašizmu.

Památník revoluce - Makarska Chorvatsko

Obyvatelé města jsou velmi příjemní a výřeční. V přístavu se nachází mnoho jachet, výletních lodí, trajektu, které Vás mohou dostat na okolní ostrovy (Brač, Hvar, Korčula) nebo stačí kousek popojet autem, až dojedete do klidné Drašnice.

Makarska výlety

Mořské prostředí a pouhé ležení u moře není to jediné, co mě zajímalo, takže jsem se rozhodl vypravit na cestu po okolních zajímavostech. Během týdenního pobytu jsem zvolil dva větší výlety.

Makarska Chorvatsko moře

Pohoří Biokovo s nejvyšším vrcholem Sveti Jure

Zaujala mě zde krásná příroda a úžasný výhled po okolí. Při cestě je také nutné obdivovat umění a nervy řidičů autobusu, protože cesty po úzkých silnicích těsně u srázu jistě nejsou nic jednoduchého.

Makarska Biokovo Sveti Jure

Starý most v Mostaru v Bosně

Jako druhou vyjížďku jsem zvolil exkurzi do sousední Bosny a Hercegoviny, kde jsem navštívil významnou památku UNESCO – Starý most v Mostaru. Místní památky rozhodně stojí za prohlédnutí a jídla za ochutnání. Na místních obyvatelích je často vidět, že země si prošla peklem války. Ostatně pozůstatky válečného konfliktu v Bosně jsou patrné dodnes i na některých domech.

Mostar most

Řeka Cetina

– Trochu adrenalinu můžete zažít na řece Cetina. Místní turistické agentury zde nabízejí jízdu na raftech nebo canyoning (expedice do kaňonu řeky). Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, můžete se vydat na výlet autem po směru řeky například od vodopádů Velika Gubavica u vesnice Zadvarje až po ústí Cetiny do moře v Omiši. Cestou si můžete udělat zastávku na koupání (jen pro otužilé!).

TIP: Červené a modré jezero Chorvatsko

– Z Makarské do Zadvarje dojedete za půl hodiny, cesta po pobřeží do Omiše trvá asi 40 minut. Jízda ze Zadvarje do Omiše podél toku Cetiny zabere také asi 40 minut.

Řeka Cetina - Chorvatsko

Vodopád Velika Gubavica

Vodopád Veliká Gubavica

Skvělé jídlo a nádherný výhled na moře, to je restaurace Panorama nacházející se jen 2 kilometry nad městem Baška Voda. Jedná se však o 2 kilometry příkrého stoupání do hor, proto je lepší vydat se za tímto gastronomickým zážitkem autem.

Na Makarské potkáte možná i sousedy z Čech

Nechybí celá řada obchodů a jídelen. Určitě není bez zajímavosti, že v Makarské se člověk velice často setkává s českými či slovenskými rekreanty, kteří mají právě tuto destinaci jako velice oblíbenou a někteří sem jezdí téměř každoročně.

Téměř by se dalo říci, že se na Makarské domluví i člověk, který nezná jiný jazyk než češtinu.

Milovníci adrenalinových sportů by zřejmě více než já ocenili možnost skočit si z vysokého jeřábu bungee-jumping směrem k vodní hladině.

Ubytování ve městě a v okolí

Oblíbený je hotel Biokovka, Palma, Dalmacija, Valamar Rivijera Sunny resort a také apartman Mala Duba.

Důležité odkazy

Čtěte dále: