Makarská riviéra – cíl mnoha českých turistů


Když se řekne Chorvatsko, řada turistů z České republiky si vybaví Makarskou riviéru. Právě tato oblast ve střední Dalmácii patří k nejoblíbenějším cílům Čechů mířících k Jadranu.

Makarská riviéra

Jedná se o zhruba šedesátikilometrový pás pobřeží mezi Brelou a Gradacem. Centrem riviéry je město Makarská se čtrnácti tisíci obyvateli, které se v létě rozrůstá o tisíce rekreantů.

Chorvatsko Makarská riviéra

Celá oblast pod štíty pohoří Biokovo nepatří svou turistickou infrastrukturou k tak rozvinutým oblastem, jako je Istrie. Naleznete zde spíše řadu větších a menších kempů a ubytování v soukromí, než luxusní hotely. Pokud ale milujete dovolenou pod stanem, v karavanu nebo třeba v mobilním domku, je pro vás Makarská riviéra to pravé.

Ubytování v Chorvatsku na Makarské vybírejte zde

Cestou ze Splitu na jih vás jako první část Makarské riviéry přivítá městečko Brela s oblázkovou pláží. Magazín Forbes ji v roce 2003 zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží na světě. Toto nádherné místo s řadou stromů a křišťálově čistou vodou najdete na sever od města.

Čechům je dobře známé další sídlo na cestě k jihu, městečko Baška Voda. Někdejší rybářská vesnice a centrum obchodu v oblasti má ve své nabídce řada cestovních kanceláří pro širokou nabídku ubytování od kempů přes apartmány až po hotely.

Následuje samotná Makarská. Město založili Římané, dobyli Gótové a na čas obsadili Turci. Bohužel, památek se v tomto případě příliš mnoho nezachovalo. Makarská milovníkům historie nabízí především svatostánky svatého Marka, svatého Petra a svatého Filipa Neri.

TIP: Hotel Riviera Makarska.

Kdo má rád podvodní svět, ten si přijde na své v muzeu mušlí. Jinak je Makarská v létě především centrem zábavy. Večer si v ní můžete zajít na levné jídlo z plodů moře a děti vás pochválí za zdejší zábavní centrum s lanovými atrakcemi a trampolínami. U pobřeží najdete desítky stánků se suvenýry, pouťovým zbožím i sportovními pomůckami.

Pobřeží u kempu Dole v Živogošče v Chorvatsku

Níže na Makarské riviéře následují menší sídla s kempy, zřejmě nejvyhlášenějším je kemp Dole Živogošče. Velké zařízení s kapacitou přesahující dva tisíce hostů patří k oblíbeným cílům českých turistů, kterých zde bývá většina. Dobře vybavený kemp s dostatkem sociálních zařízení a sedmi sty metry pláže je slušným standardem. Poslouží jako místo k rekreaci i základna k výletům do Splitu, Dubrovníku nebo Mostaru v sousední Bosně a Hercegovině.

Nebylo by špatné zde mít letní sídlo a jezdit do této lokality na „prázdninovou chatu„. Počasí na Makarské je po celý rok příznivé.

Nejjižnějším městem Makarské riviéry je pak Gradac. Jeho šestikilometrová pláž je nejdelší v celém Chorvatsku. Pokud patříte k milovníkům dobrého jídla a pití, pak jste na správném místě, Gradac totiž proslul svou vinnou révou, olivovníky a rybolovem. V Gradaci se zachovaly památky na římské osídlení i připomínka někdejších tureckých nájezdů v podobě obranné věže ze 17. století.

Důležité odkazy

Ubytování (Accommodation) Makarská >>

Webkamera online

Další web kamera na Makarska.hr

Aktuální počasí Makarska

Teplota vody – moře

Čtěte dále:

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář