Makov Kasárne Javorníky – oblíbené místo turistů i lyžařů


Jedná se o turistické a lyžařské středisko, jen pár metrů za slovenskými hranicemi, v pohoří Javorníky. Ať už jste vášnivým lyžařem nebo turistou, tak si tohle místo určitě zamilujete. Největší výhodu mají lidé, kteří zde mají vlastní chatu a mohou si zde jezdívat odpočinout po celý rok.

Jak se tam dostat?

Dostat se zde můžete po silnici z Velkých Karlovic (z ČR) nebo z obce Makov a Štiavnik (SR) automobilem. Nejbližší autobusová zastávka je ve Velkých Karlovicích a v Makově. Vlaková zastávka je pak ve Velkých Karlovicích.

Zima

Pokud rádi lyžujete, určitě uvítáte 3 sjezdovky vedoucí mezi chatami i s vlekem. Pokud preferujete běžky, tak za zmínku určitě stojí 54 km dlouhá Beskydsko – Javornická magistrála. Oblíbená část trasy je z Makova na Melocík (13km) nebo druhým směrem z Makova na horské středisko Kohútka (14km).

Léto

Během léta můžete podnikat túry po dobře vyznačených trasách. Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější místo jednoznačně patří vrchol nejvyšší hory Javorník (1 070 m), vzdálený jen pár kilometrů od lyžařského střediska. Kousek dále od něj se nachází Malý Javorník (1 021 m). Za zmínku určitě stojí, že se tato oblast nachází v CHKO Kysuce. Již procházka po okolních lesích je zážitek, který si můžete osladit obsypanými borůvkovými keři. Z vrcholů kopců máte krásný výhled na celé Beskydy.  Za jasného počasí můžete také vidět Nizké a když se poštěstí, tak dokonce i kousek Vysokých Tater.

Parkování

V lyžařském středisku bylo vybudováno parkoviště, které je poskytováno bezplatně.

Ubytování

Pokud sháníte ubytování, nachází se zde několik horských chat, takže s ubytováním také není problém. S kamarády jsme se ubytovali v hotelu Bačkárka a můžeme jej jen doporučit. Je zde malá restaurace i hospůdka, navíc se můžete ve kteroukoli roční dobu venku koupat v kádi a v ruce třímat rozmanité nápoje z nabídky v baru.

Fotogalerie

Související: