Malebná Náměšť nad Oslavou a její okolí

V kraji Vysočina napůl cesty mezi Brnem a Třebíčí leží městečko Náměšť nad Oslavou. Zdejší dominanta je renesanční zámek, dříve gotický hrad, který se tyčí na kopci nad městem. Ten stojí za návštěvu hlavně kvůli unikátní kolekci tapisérií, ale také kvůli zachovalé renesanční fasádě zdobené sgraffitem.


Zámečku přiléhá i malá, ale krásná zahrada, kde můžete chvíli posedět na lavičce a počkat na prohlídku, na kterou se určitě vyplatí zakoupit si vstupenku.

Krom rozsáhlé expozice se dostanete na zámeckou terasu, odkud je krásný výhled na celé město a jeho okolí.

Ze zámečku se pak můžete jít projít po městě, do jehož centra se dostanete přes barokní most se sochami Josefa Winterhaldera, který je místními nazýván jako ,,malý Karlův most„. Ten „velký“ je v Praze.

Odtud se pak můžete vydat cestičkou kolem řeky, kde se vám naskytne krásný pohled na most i zámek, nebo pokračovat přímo do centra, kde můžete navštívit barokní kostel sv. Jana Křtitele, kde první zmínky o jeho založení sahají až do roku 1320.

Tip na výlet: Obora Jinošov

Máte-li už dost kulturních památek a rádi byste si udělali menší procházku v přírodě, nesmíte minout Náměšťskou oboru. Jedná se o významnou evropskou lokalitu. Tato oblast byla vyhlášena jako přírodní rezervace zvláště kvůli výskytu významných druhů živočichů. Žije zde například daněk skvrnitý, holub doupňák, nebo včelojed lesní. Dostanete se zde pouze v letních měsících a také nesmíte opustit turistické trasy, to aby se zachoval přirozený ráz krajiny a aby měli místní živočichové klid na páření, či kladení vajíček.

Mezi Náměští a obcí Kramolín se nachází rozhledna Babylon. Ta byla postavena začátkem 19. století rodem Haugwitzů, majiteli náměšťského zámku. Je postavena v empírovém stylu. Je unikátní hlavně pro výzdobu jejího interiéru. Jakmile se dostanete nahoru, při dobré viditelnosti uvidíte Pálavské vrchy, nebo dokonce Vídeň.

Fotogalerie

Ubytování v Náměšti

Napsat komentář