Malešov – středočeská obec (městys) s příběhem


Tuto obec zná téměř každý z dějepisu, 7. 6. 1424 se odehrála slavná bitva u Malešova. Jan Žižka z Trocnova zde v husitských válkách porazil umírněné husity. Obec navázala na historii této bitvy a vzniklo zde mnoho příležitostí, jak strávit nejen hezké odpoledne, ale klidně i celý víkend.

Pivovar, tvrz i muzeum se nachází přímo v centru u Žižkova náměstí. Ke Krčmě na konci světa nebo Glamour kempu je to jen kousek z kopečku k rybníku. Malešovem prochází i několik cyklostezek nebo naučné stezky Cestou husitských hejtmanů, Svatojakubská cesta – Východočeská nebo turistické značky.

Příjezd a parkování

Městys Malešov leží 9 kilometrů jihozápadně od Kutné Hory a od Prahy jen něco málo přes 70 kilometrů. Pokud přijedete po silnici číslo 337 od Kutné Hory nebo od Čáslavi, projedete obcí až k pomníku 1. a 2. světové války, kde odbočíte na Žižkovo náměstí doprava. Na zmíněném náměstí před kostelem sv. Václava můžete zaparkovat.

Pivovar Malešov

Jedním z lákadel městyse je Pivovar Malešov, založený roku 2002. Pivo zde vaří původní metodou bez filtrace a pasterizace z původních pivovarských ingrediencí. V pivovarském výčepu můžete jednotlivá piva ochutnat. Pokud jste přijeli autem a budete řídit, můžete si zakoupit pivo v lahvích domů. Ve výčepu lze zakoupit jen malé občerstvení, ale často je otevřen i gastrostánek naproti, kde Vám připraví i burgery, klobásu nebo palačinky. Pokud si budete chtít prohlédnout pivovarské sklepení, můžete se objednat a dostat na ochutnání pivo přímo z tanku.

Pivovar Malešov

Krčma na konci světa

Doporučuji zajít si sem na oběd, večeři nebo zákusek. Vaří zde pokrmy moderními postupy, ale inspirované lokální historickou kuchyní. Můžete si zde vychutnat i pivo ze spřáteleného Pivovaru Malešov. Pokud budete ubytovaní v přilehlém glamour kempu, máte v ceně i ne tak obvyklou snídani zde v Krčmě (např. ovesná kaše, lívanečky, obložené domácí housky, vajíčka, párky nebo domácí limonáda…).

Krčma Na konci světa

Glamour kemp

Tento kemp je jedním z méně tradičních ubytování. Nachází se na zahradě na břehu rybníka přímo pod středověkou tvrzí. Na zahradě najdete jen osm stanů, každý označen svoji vlajkou (růže, meč, koruna, pohár, šípy, kyj, štít a rolnička), znak stanu je pak i na klíčích od truhly na cennosti nebo jiných detailech. Bydlení je v romantickém středověkém (rytířském) stanu, ale v pohodlí luxusního hotelu. Host kempu spí na měkkých postelích pod nebesy.

Glamour kemp

Součástí každého stanu je i koupelna se splachovacím záchodem, sprchou a umyvadlem s horkou vodou a luxusním mýdlem.

Glamour kemp 2

Tvrz Malešov

Původně středověkou tvrz se v roce 2002 podařilo získat jejím současným majitelům. Od té doby začala její neúnavná rekonstrukce. Skupina, která se podílí na opravě tvrze, jsou nadšenci, kteří si říkají uskupení Korouhev měštěnínů staropražských a organizují různé akce s historickou tématikou přímo na tvrzi.

V současnosti je možné absolvovat prohlídku s rodinnými příslušníky majitele.  Provedou Vás tvrzí a dokonce přidají i osobní zážitky z rekonstrukce. Nejvíce nás zaujala obnovená černá kuchyně nebo malovaný pokoj s kamny. Je však nutné si před návštěvou ověřit otvírací dobu na stránce tvrze, nemají otevřeno každý den.

Muzeum

Muzeum je pojato s mírnou nadsázkou, ale najdete zde i seriózní informace z historie. Jedná se o projekt nadšených obyvatel Malešova v budově bývalého zámku. Můžete zde získat informace o místních rodácích, historii Malešova, tvrze, bitvě u Malešova interaktivní formou, spolcích a vodní nádrži Vrchlice. Dále jsou v muzeu dočasné výstavy (třeba cyklistických kol). Naleznete zde i červený telefon, který Vás přímo spojí s prezidentem USA.

Rybník

Pod tvrzí, před Krčmou na konci světa a Glamour kempem se nachází krásný rybník, který můžete celý obejít. Podél řeky Vrchlice se odsud můžete vydat i k nedalekému Hamerskému rybníku.

Rybník Malešov

Malešov ubytování

Tipy kam v okolí:

Zdroje:

https://www.malesovkemp.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Male%C5%A1ova

http://www.pivovarmalesov.cz/

https://www.malesov.cz/

Napsat komentář