Mallorca – ostrov, do kterého se bláznivě zamilujete


Mallorca je největším ostrovem Baleárského souostroví, je součástí Španělska a nachází se ve Středozemním moři. Ostrov turistickou Mekkou, což je na jednu stranu dobře, neboť na ostrově je díky tomu nejnižší nezaměstnanost z celého Španělska, na druhou stranu s sebou turisté přiváží také spoustu problémů. Tohle však trápí prakticky jen pobřežní oblasti, vnitrozemí, to je pořád ta pravá, nefalšovaná Mallorca jako kdysi. Ale nikdo neříká, že města a vesnice na pobřeží jsou čistě turistická centra a že v nich není co objevovat – kdo si tohle myslí, ať raději dál nečte! :-)

Od roku 1960 se zde začíná masově rozvíjet turistika a dnes je to jedna z velmi často navštěvovaných destinací. Malorka vás uchvátí krásně blankytným mořem a dlouhými písečnými plážemi.

Zeměpisné údaje

Mallorca se nachází 180 km jihozápadním směrem od Španělska. V Baleárském souostroví se kromě ní dále nachází Menorca a Ibiza. Samotný povrch ostrova je velice rozmanitý, najdete zde hory i četná údolí. Dlouhé pláže se nachází hlavně na jihu a severovýchodě. Na jihu jsou vystavěny ty nejznámější letoviska.

Levné ubytování na Mallorce

Mallorca je rájem především pro německé turisty, nicméně její krásu začali objevovat v posledních letech také Češi, kteří sem každoročně zavítají v rámci dovolené s cestovní kanceláří. Čímdál větší počet turistů však dává přednost levnější variantě – tedy cesty na vlastní pěst. Výhody nejsou pouze cenové (neplatíte marži cestovní kanceláři), ale také jste mnohem svobodnější – ubytování můžete měnit jak se vám zachce a nic vám nebrání procestovate celou Mallorcu. Na Mallorce se nachází více než 2000 hotelů a hostelů.

Podrobné informace o aktuálních cenách nejlevnějších hotelů na Mallroce naleznete v hotelovém srovnávači Booking.

Při výběru ubytování se řiďte zejména hodnocením od klientů, které je vždy uvedeno nad cenou za ubytování. Výsledky můžete filtrovat také dle vzdálenosti od různých zajímavých míst. Srovnávač funguje na principu srovnávání nabídek hotelových vyhledávačů, můžete si vybrat tedy nejlevnější nabídku ubytování na Mallorce a ušetřit tak až desítky procent oproti původní ceně.

Počasí

Mallorca se nachází v mírném subtropickém pásu, počasí na ostrově je v letních měsících příjemné, můžete očekávat, že bude převážně slunečno. Ostrov se hodně rozvíjí a poslední dobou na ni vyrážejí turisté i v podzimních měsících, kdy tráví svůj čas chozením po památkách nebo pěšími túrami.

Doprava

Po příletu na Mallorcu možná budete překvapeni, na jak velkém letišti jste se to ocitli. Letiště Son Sant Joan je jedno z největších letišť v Evropě, během letních měsíců na něm bývá odbaveno až 23 miliónů lidí. Po ostrově se dále můžete dopravovat buď taxíky nebo hromadnou dopravou (autobusy, vlaky). Pokud se raději válíte na pláži, vyplatí se to alespoň jeden den oželet a vyrazit do hlavního města Palma de Mallorca, které je opravdu krásné.

Tramvaj na Mallorce
Tramvaj

Palma de Mallorca památky

Hlavní město ostrova dnes má kolem 300 000 obyvatel, což je asi jedna třetina ostrova. I přes některé zásahy do krajiny, zůstalo zachováno historické centrum města. Když se z rušných bulvárů dostanete do starých úzkých uliček, rázem pocítíte atmosféru středověku, a i když se fasády historických domů mohou zdát poněkud omšelé, za nimi se skrývají pečlivě udržovaná mallorská patia (dvorky), na nichž se ve stínu palem scházejí starousedlíci a vychutnávají si zdejší klid a pohodu.

Katedrála (La Seu)

V Palmě se nachází půvabná gotická katedrála Panny Marie, bývá též označována jako La Seu a je jednou z největších katedrál Evropy.

Palma de Mallorca katedrála
Katedrála Panny Marie v hlavním městě

Když v roce 1230 porazil král Jakub I. Araby a definitivně je tak vyhnal z ostrova, vyrostla na místě  zbořené mešity tato katedrála, jejíž stavba trvala až do 20. století a dokonce se na ní podílel i sám Antonio Gaudí. Dnes návštěvníci obdivují hlavně přirozené osvětlení katedrály, navíc jsou velká okna složena z tisíců barevných sklíček, což ještě umocňuje celkový dojem. Obdivuhodné jsou taktéž rozměry stavby: La Seu je dlouhá 120 metrů, strop je vysoký celých 44 metrů.

Mallorca ostrov
La Seu

Almudaina

Katedrála se nachází v blízkosti paláce Almudaina, který je dochovanou maurskou stavbou. Dnes je také oficiální rezidencí španělské královské rodiny. Gotickým palácem doslova pošly dějiny Mallorky: nejprve byl sídlem arabských vládců, později je nahradili mallorští králové a pak se sem nastěhovalo baleárské vojenské velitelství, což dokládají kanony stojící před budovou. Prohlídky jsou možné jen pokud v paláci zrovna nepřebývá španělský král Juan Carlos a nepřijímá státní návštěvy.

Poble Espanyol

Španělská vesnice v západní části Palmy de Mallorky v poněkud zmenšeném provedení, včetně maket některých slavných španělských staveb. Budete-li mít štěstí, můžete narazit na umělce tvořícího další přírůstek ,,do sbírky“.

Palma je také místem, kde to na Mallorce nejvíce žije, najdete zde plno klubů, barů a diskoték.

Pokud se chcete jen tak projít, můžete se pokochat velkým přístavem, obdivovat úzké uličky a historické domy, nebo si sednout do jedné z kaváren a restaurací.

Mallorca ostrov 3
Stín s lavičkou v létě rádi využijete

Muzea

Museu d´Art Espanyol Contemporani (Fundació Joan March)

O shromáždění děl Picassa, Miróa, Dalího a dalších mistrů moderny se zasloužil mallorský bankéř, jehož jméno nese celé muzeum umístěné v nejstarší pobočce Marchovy banky na ulici Sant Miguel.

Museu de Mallorca

Předměty denní potřeby i umělecké kousky ze středověku i mladších období.

Fotogalerie

Okolí Palmy de Mallorca

Cala Major

Do pobřežního městečka západně od mallorské metropole se sjíždějí především milovníci umění a (možná) i obdivovatelé španělského krále Juana Carlose. Stojí zde totiž vila slavného malíře Jona Miróa a rovněž letní sídlo španělské královské rodiny.

Ateliér Joana Miróa

Pokoje se ve vile uznávaného malíře moderny od jeho smrti v roce 1983 prakticky nezměnily, návštěvníci si tu dokonce mohou prohlédnout jeho nedokončená díla i další kresby. Občas se tu pořádají také koncerty a výstavy.

Koupání a pláže

Mallorca je doslova ostrovem pláží. Některé z nich jsou vyhlášeny nejkrásnějšími plážemi Evropy. Díky slunečnému počasí je Mallorca vhodným ostrovem pro plážové povaleče.

Vstup do moře je většinou pozvolný, takže ideální pro rodiny s dětmi.

Jih Mallorcy

Pokud chcete poznat skutečný život na Mallorce, pak je pro vás poklidný jih ideálním místem. Stejně jako před staletími je zde hlavním zdrojem obživy zemědělství, po krajině jsou roztroušené zemědělské udedlosti a podél polí a cest se táhnou kamenné zídky, tzv. tancas, stavěné nasucho z několika vrstev kamenů; sem tam můžete narazit na dnes již téměř nepoužívané větrné mlýny.

Colónia de Sant Jordi

Cestovní kanceláře lákají své klienty do tohoto pobřežního městečka na čisté pláže, potápěči tu zase na mořském dně zkoušejí štěstí při hledání římských mincí a amfor.

Památky

Banys de Sant Joan a saliny

Termální koupaliště s vodou o teplotě 38°C ocení především revmatici, ale nikdo nebrání ani ostatním, aby se v příjemně teplé vodě vykoupali. Nedaleké Llevantské saliny jsou nejkrásnější na podzim během sklizně salinových polí, kdy ve slunečních paprscích jasně září hromady soli.

Botanicactus

Velká botanická zahrada jak s mallorskými, tak exotickými druhy rostlin z celého světa se nachází 5 km od Sant Jordi u obce Ses Salines.

Pláž Es Trenc

Je skoro zázrak, že se tuto nádhernou pláž podařilo uchránit před výstavbou hotelových komplexů, a to jen díky místní organizaci na ochranu životního prostředí. Přesto však nehrozí, že byste se tu ocitli sami, pláž je oblíbená zejména mezi mládeží z Palma de Mallorca, která sem jezdí vystavovat na odiv svá dokonalá těla bez plavek.

Východní pobřeží

V Norsku jsou to fjordy, na Mallorce jednoduše zátoky – východní pobřeží ostrova je členité opravdu hodně a nutno podotknout, že z většiny je stejně zaplněné prázdninovými letovisky, proto je z pohledu cestovatelů a dobrodruhů zajímavější spíše Východní pohoří neboli Serres de Llevant, táhnoucí se po velké části východu Mallorcy.

Památky

Dračí jeskyně (Coves de Drac)

Největší a nejznámější jeskyně na Mallorce najdete u silnice vedoucí z města Portocristo do Portocrista Novo. V jeskyních se nachází další ,,nej“: největší podzemní jezero v Evropě, 180 metrů dlouhé a 50 metrů široké Lago Martel.

Sever Mallorcy

Severní část ostrova Mallorca charakterizuje hlavně rozmanitá krajina: bažiny u Albufery přecházejí ve vřesoviště,  za nimi se vypínají hory, které se svažují až k zálivům Pollença a Alcúdia.

Pollença

Podle názorů lidí, kteří Pollençu už navštívili, se jedná o nejkrásnější městečko na Mallorce, ať už kvůli okolní nádherné krajině, nebo kvůli zdejší vyhlášené kuchyni. Domy jsou tu doslova ,,nalepené“ u sebe, aby do nich v zimě nefoukal ledový severní vítr a v létě zase horký vzduch. Jen turistům tu moc nevychází vstříc, hlavně co se týče ubytování.

Památky na Pollence

Kalvárie (Puig de Calvarí)

Jde o cestu táhnoucí se napříč Pollençou od radnice přes 365 schodů až na náměstí Puig de Calvarí. Během procházky po této cestě se můžete kochat výhledem na pásmo hor.

S´Albufera

Mokřady národního parku S´Albufera se táhnou podél silnice z městečka Can Picafort do Alcúdie. V minulosti se jistá britská společnost pokoušela tyto bažiny vysušit, avšak neúspěšně, což dodnes připomínají staré cesty, odvodňovací kanály a zvětralé mosty. Ačkoliv se jedná o chráněnou oblast,  nedaleko stojící hotely spotřebovávají bohužel tolik vody, že to ohrožuje zdejší bohatpu faunu a flóru, tedy například bílé bahenní květiny, sokoly, lysky a rybáky. Autům je do parku vjezd zakázán, možné jsou jedině pěší nebo cyklistické výlety.

Severní a západní pohoří

Severovýchodní částí ostrova Mallorca se v délce 88 km táhne pohoří Serra de Tramuntana, které směrem do vnitrozemí přechází v nížiny Horta d´Andratx a Horta de Sóller, takže zatímco v zimě jsou vrcholky hor pokryty sněhem, v údolích dozrávají pomeranče a kvetou mandlovníky.

Sa Granja

Nedaleko města Esporles stojí panský dům, ve kterém se doslova zastavil čas: muži tu lisují olivový olej, vyřezávají a kovají, ženy v typických krojích vyrábějí látky, předvádějí se tu také lidové tance.

Formalutx/Biniaraix

,,Nejkrásnější osady na Mallorce“ – tak se přezdívá těmto dvěma horským vesničkám. A v čem spočívá jejich kouzlo? Uličky jsou dlážděny přírodním kamenem, ze stejného materiálu jsou postaveny také zdi a rozhlédnete-li se po okolí, uvidíte v popředí pomerančové háje a v pozadí pásmo hor. Jednoduše nádhera!

Valldemossa

V nenápadném městečku na úpatí hory Teix stojí kartuziánský klášter, v němž strávili zimu 1838/39 slavná spisovatelka George Sandová se svým milencem, hudebním skladatelem Fryderikem Chopinem, a právě tento klášter je zdejší největší atrakcí. Ne že by sám o sobě byl nějak historicky hodnotný, pro návštěvníky je důležitější spíše to, že se v něm nabízí možnost ubytování, což je jistě velmi lákavé. Navíc jsou v celách kdysi obývaných prominentním párem vystaveny předměty jako např. klavír, na němž Chopin komponoval své skladby, nebo rukopisy klasického díla Sandové ,,Zima na Mallorce“.

Vnitrozemí

Kromě jihu si svou někdejší, masovým turismem netknutou tvář zachovalo také vnitrozemí ostrova, i když pár změn tu během desetiletí nastalo: vozíky tažené osly nahradily auta, zaprášené cesty pokryla vrstva asfaltu a na střechách domů přibyly televizní antény, jinak skoro vše vypadá stejně jako před půlstoletím.

Petra

Nenápadné městečko se 2000 obyvateli cca 10 km od Manacoru dodnes těží ze slávy, jakou mu v 18. století přinesl místní rodák Junípero Serra, zakladatel misijních stanic v Americe, tedy dnešních měst jako je San Diego, Los Angeles nebo San Francisco.

Museu i Casa Junípero Serra (Muzeum a dům Junípera Serry)

Papež ho prohlásil za svatého a má dokonce svou sochu ve washingtonském Kapitolu – není divu, že jsou místní na svého Junípera Serru tolik pyšní, že mu vedle jeho rodného domu zřídili muzeum, v němž se návštěvníci mohou seznámit se životem tohoto výjimečného muže, vystaveny jsou tu obrazy, mapy, dopisy i knihy.

Mallorca je ostrovem pro všechny

Kromě válení na pláži zde můžete strávit dovolenou i aktivně. Většina moderních hotelů dnes nabízí plno sportů jako je volejbal, aerobik, tenis nebo golf. Pohoří Sierra Tramuntana je zase ideální pro horolezce. Na ostrově Mallorca si každý přijde na své, proto neváhejte, určitě si ji zamilujete i vy!

Dovolená a last minute zájezdy na Malorku

Dovolená na Malorce u moře na poslední chvíli se dá pořídit levně a to i v zimě, kdy se na tento ostrov často létá na dovolenou.

Zájezdy od českých i německých  cestovních kanceláří vybírejte zde

Ostrov Malorka
Je tu krásně