Malmö Švédsko – severská krása


Tady bude dobře. To může fungovat. Byla má poslední slova před naloděním se v Rostocku v Německu na trajekt do Trelleborgu. Trelleborg bylo první švédské město, do kterého jsem se dostala. Je jedním z nejdůležitějších trajektových měst ve Skandinávii.

A jednoduše z Trelleborgu jsme pokračovali autem do cílového Malmö. Autem je to vzdálenost cca 32 kilometrů.

Možnosti, jak se dostat do Malmö ve Švédsku

Další hojně využívanou možností jak se dostat do Malmö je letadlem. Já volila vždy přelet z Prahy přímo na Kodaňské letiště v Dánsku. Tedy nejprve Praha – Copenhagen / Kodaň / a nakonec velmi pohodlně vlakem po Öresundském mostě do Malmö.

Tento vskutku krásný most, spojující Švédsko s Dánskem, jsem projela jak vlakem v jeho útrobách, tak v horním patře v autě.

Varianta vlakem je o něco lákavější. Chvilku se ocitnete pod hladinou moře, měnící se tlak je mírně znát, ale ta rychlost! Za slabou půlhodinku jste z Kodaňského letiště v Malmö.

Malmö má ovšem také vlastní letiště, létají tu převážně nízko nákladové společnosti. Odtud jsem letěla dvakrát, jednou s WizzAir zpět do Prahy a jednou na dovolenou do Řecka. Je to malé, příjemné letiště.

Öresundský most
Öresundský most
jsme v malmo
..jsme v Malmö

Město Malmö

Malmö je perfektní město. Co potřebujete, máte. Kouzelná příroda, moře /zatraceně studené/, příjemní obyvatelé, vše fungující, mírné klima /žádné velké výkyvy/, jen snad trochu více slunečního svitu by neškodilo, ale i to po chvíli přijmete.

Malmö je třetím největším městem Švédska. Má okolo tří set tisíc obyvatel.

Město krásně propojí zelené parky s plážemi a historické památky s moderními prvky. Má tolik tváří a výrazů. Procházka do nedalekého starého města se může protáhnout až k modernímu přístavu, odkud máte bezkonkurenční výhled na mrakodrap Turning Torso a ještě pohled vylepšíte Öresundským mostem v dáli.

Radnice v Malmö, City Hall
Radnice v Malmö, City Hall
Kostel sv. Petra a Pavla v Malmö
Kostel sv. Petra a Pavla v Malmö

 

Mrakodrap Turning Torso

Turning Torso je opravdovým lákadlem města Malmö, úžasně zdobí jeho pobřeží. Tento gigant byl dostavěn v roce 2005 a se svou výškou 190 metrů je vyhledávanou zajímavostí. Je opravdu skvostný. Z každého pohledu vypadá jinak a Vy máte pocit, že fotíte jiný dům a pořád je to on, stejně ladný, přísný, v pohybu. Skoro rotující dojem vytváří jeho svérázná konstrukce. Dojmem rotujícího, tančícího domu.

turning torso mrakodrap malmo švédsko
Turning Torso
moderní obytná čtvrť v okolí
Moderní obytná čtvrť v okolí

Turning Torso není přístupné veřejnosti. Snad je to i tím, že z části slouží jako obytný dům s luxusními nájemními byty a z části jako kancelářská budova. Má dokonce i svou vlastní recepci. Vše v tomto krasavci se jen blyští.

Já měla to štěstí a Turning Torso uvnitř poznala. Ve dnech, kdy jsem tu pobývala, se totiž poprvé s velkou parádou Turning Torso představovalo veřejnosti.

A tak nechalo nahlédnout do svých interiérů. V nejvyšších patrech se konala přednáška o stavbě a výstavbě samotné, použitých materiálech, době celé výstavby a zajímavostech mrakodrapu. Perfektní na této stavbě je také výhled.

turning torso mrakodrap malmo švédsko - výhled
Výhled z mrakodrapu Turning Torso
V mrakodrapu Turning Torso
Malmö máte doslova na dlani a dalekohledy Vám ho ještě trochu přiblíží.

Super moderní zařízení budovy mluví za vše, tady se nešetřilo. Nezapomenu na vstupní skleněné dveře s klikou, která byla ve tvaru skrčeného člověka jakoby v kolébce na zádech. To už jsem jinde neviděla.

prvotřídní výhled
V blízkosti Turning Torsa jsem pracovala. Pohled na něj tak krásně startoval mé dny tady.

Zábava

Malmö (malme) je pozitivní město, s množstvím hospůdek a barů, upravených parků, památek a sympatických přístavů a zákoutí. Uličky města jsou malebné a lákají vůněmi dobrot a kávy.

TIP: Ve Švédsku si užijete levnou dovolenou i se skupinou přátel.

Ulice Malmo Švédsko
Narazili jsme i na ryze českou hospůdku, kde točí plzeňské pivo.
Kolotoč v Malmo
Narazit můžete i na kolotoč uprostřed náměstí či hudebníky zpívající Vám do kroku.
Hudebníci v Malmo
v ulicích…
Pojízdná kavárna v Malmo
kávička prosím (v období festivalu v Malmö)

Malmö je obklopené kruhovým kanálem, po kterém si lodí město krásně prohlédnete. Zvláště historickou část města a následně se kanál rozvětvuje do vodních příkopů.

Podél vodních kanálů jsou vybudované schody, na kterých se velmi rádo a často relaxuje.

Naopak u pobřeží si vychutnáte vůni moře. V okolí Turning Torsa uvidíte moderní architekturu v podobě bytů s výhledem na mořskou plochu. Pobřeží lemují obrovské kameny, kde se dá pohodlně usadit. Balzám na duši je procházka po pláži se zastávkou na molu.

přístaviště - Malmo Švédsko
přístaviště

Kachny, labutě a rackové budou vděčnými společníky. Zejména kachen jsou zde plné parky, o čemž svědčí i fakt, že tu mají dopravní značky s jejich předností v chůzi před autem. Kachní rodinka, občas dost početná, se tak nemá čeho obávat.

Malmo procházka městem
na procházce městem
Krásy pobřeží -Malmo Švédsko
krásy pobřeží
Rozkvetlé parky - Malmo Švédsko
rozkvetlé parky

V Malmö jsem narazila také na známý symbol „svázané pistole“. Je jím socha Nenásilí – Non Violence – tu zde vytvořil umělec Carl Fredrik Reuterswärd. Je to vlastně ukázka vnímání světa v míru, kterou propagoval John Lennon. Umělec C. F. Reuterswärd sochu vytvořil jako hold Johnu Lennonovi. Na světě je ještě 16 kopií tohoto díla.

socha non violence malmo
Socha Non Violence

Doprava

Dopravu v Malmö hojně zajišťují vlaky. Dostanete se příjemně jak do sousedního Dánska, tak také do Stockholmu, Gothenburgu či Kalmaru. K další přepravě určitě využijete přehledný systém dálnic. Po městě také slouží, pro mě při pobytu prioritní, autobusová doprava. Koupíte a nabijete kartu a frčíte z jednoho konce Malmö na druhý a zpět. A samozřejmostí jsou také linky mimo město do přilehlého okolí. Pokud zkusíte projet Malmö na kole, určitě to bude také jedna ze skvělých možností přepravy. Toto město je velmoc cyklistických stezek a kvalita tomu odpovídá.

Malmö zkrátka stojí za to poznat. Je tu stále spousta věcí k vidění.

Tohle město bylo mým domovem, byť na chvíli, ale je z toho srdcovka napořád. Takový zvláštní seversky jemný cit. Nedává to smysl, ale posuďte sami a navštivte Malmö. Třeba jen na moment na letní festival různých kuchyní – Malmöfestivalen – a uvidíte, že mu na tu správnou chuť přijdete.

Autor : Částková Michaela
Foto:  Částková Michaela (osobní archiv)

Malmö booking – ubytování

Napsat komentář