Malta – ostrov, který nezná nudu


Svou rozlohou je Malta sice malá, avšak nabízí tolik možností pro strávení dovolené, že se nudit rozhodně nebudete. Na své si tady přijde každý – rodiny s dětmi si užijí krásné písečné pláže, mladí rušný noční život ve městech, milovníci jídla zdejší středozemní kuchyni a místní delikatesy jako maltské klobásky, různé úpravy mořských ryb a králíka a samozřejmě zmrzlinu.

Většina turistů pak ocení zejména velké množství památek. Díky své strategické poloze ve Středozemním moři měl ostrov bohatou historii a dnes tady můžete navštívit staré megalitické stavby, kostely, ale také vojenské památky a protiletecké kryty.

Malta ostrov

Na Maltu za poznáním i romantickými procházkami

Při návštěvě Malty byste neměli vynechat hlavní město Valettu. Město bylo vybudována na poloostrově, na jehož konci je pevnost San Elmo. Do města Valetta, kde všechny ulice mají pravidelný tvar, se vchází Městskou branou.

Malta ostrov 2

Příjemnou procházkou ho můžete celé obejít a kochat se výhledy na přístavy po jeho stranách a průhledy skrze úzké uličky na třpytící se moře. Z rozkvetlé zahrady Barrakka Gardens je hezký výhled na protější hustě zastavěné trojměstí Cottonera.

Čtěte také: Dovolená na Maltě u moře

Můžete také navštívit vojenské muzeum v pevnosti San Elmo, katedrálu sv. Jana s obrazy italských malířů a další reprezentační domy.

Malta ostrov 3

Mdina, bývalé hlavní město ostrova, se nachází ve vnitrozemí a je obehnané hradbami. Do města se vstupuje Hlavní bránou po mostě nebo vedlejší Řeckou bránou. Městečko je protkané roztomilými úzkými kamennými uličkami a z městských hradeb nabízí daleký výhled na severní část ostrova. Najdete zde také katedrálu sv. Pavla.

I milovníci pláží si najdou své

Na Maltě je pouze pár pláží, za to se však pyšní zlatavým pískem, zázemím pro vodní radovánky a krásnými výhledy. Nachází se spíše v severní části země, kde najdete také nejvyhledávanější Golden Bay Beach. Díky malé rozloze ostrova jsou ale pláže dobře dostupné odkudkoli.

Malta ostrov 4

Oblíbená je i menší písečná Paradise Bay na severním konci, k níž se dostanete autem. Na oplátku vám nabídne klidné koupání v romantické zátoce obklopené skalisky. Nejdelší písečnou pláž pak najdete v nedalekém městě Mellieha (kde se mj. nachází i protiletecký kryt). Možné je si udělat i jednodenní výlet do Modré laguny s bílým pískem na neobydlený ostrov Comino. Ovšem je třeba upozornit, že laguna je sice krásná, avšak značně přeplněná turisty.

Pestré možnosti výletů

Díky své poloze a historii nabízí ostrov pestrou škálu dalších možností, jak ho ještě lépe poznat. Za návštěvu určitě stojí:

  • Megalitické chrámy z mladší doby kamenné – nejznámější jsou Hagar Qim a Mnajdra. Oba pochází z doby 3000 př. n. l. a najdete je v jihozápadní části ostrova.
  • Strážní věže – na ostrově je jich hned několik a většina dnes slouží jako turistický cíl. Nejznámější je Red Tower, z níž je úchvatný výhled na celý ostrov.
  • Vesnice Pepka námořníka – natáčela se v ní hraná verze s Robinem Williamsem a celou vesničkou i domky se dá procházet. Můžete se tady i vykoupat v moři nebo projet lodičkou kolem přilehlých skal.
  • Ostrov Gozo – s prehistorickým chrámovým komplexem Ggantija a hlavním městem Victorií s bohatě zdobenou citadelou patří k oblíbeným jednodenním výletům.
  • Zajímavá místa na Maltě, která určitě musíte vidět

Malta ostrov 5

Dovolená na Maltě zkušenosti

Cestování po ostrově chce trpělivost

Pěší turistiku si v létě však moc neužijete. Ostrov je velmi vyprahlý, zeleně je poskrovnu a vedra někdy obtížně snesitelná. Pro cestování po ostrově je tak vhodnější použít některý z dopravních prostředků. Ovšem ani tento způsob není zcela jednoduchý. Autobusy podle jízdních řádů prakticky nejezdí a jejich příjezd je nepředvídatelný. Při pronájmu auta je třeba počítat s úzkými a zacpanými uličkami a také s jízdou vlevo. Nejjednodušším způsobem pro dopravu je místní taxi.

Dobře promyslete účel cesty

Než se rozhodnete pro dovolenou na ostrově, je dobré si promyslet vaše očekávání a podle toho zvolit místo ubytování. Pláže a koupání najdete spíše v severní části ostrova, rušný život a památky pro změnu na jihu. Budete-li chtít ostrov co nejvíce poznat, je lepší se ubytovat v okolí Valetty, od níž vyjíždí autobusy do všech částí ostrova.

Malta ostrov 6

Zájezdy, dovolená, ubytování

Zájezdy na Maltu vybírejte na Invia.cz

Levná dovolená je hlavně bez cestovky, takže stačí koupit letenky a zamluvit ubytování na Maltě na Booking.com

Napsat komentář