Malta – ostrov, který nezná nudu


Svou rozlohou je Malta sice malá, avšak nabízí tolik možností pro strávení dovolené, že se nudit rozhodně nebudete. Na své si tady přijde každý – rodiny s dětmi si užijí krásné písečné pláže, mladí rušný noční život ve městech, milovníci jídla zdejší středozemní kuchyni a místní delikatesy jako maltské klobásky, různé úpravy mořských ryb a králíka a samozřejmě zmrzlinu.

Dovolená na Maltě zkušenosti

Většina turistů pak ocení zejména velké množství památek. Díky své strategické poloze ve Středozemním moři měl ostrov bohatou historii a dnes tady můžete navštívit staré megalitické stavby, kostely, ale také vojenské památky a protiletecké kryty.

Malta ostrov

Zálivy a útesy, historie týkající se nejen Maltézských rytířů, opevnění, kostely i megalitické chrámy – to vše a mnohem více čeká turisty na Maltě. Maltské ostrovy jsou ideální destinací jak pro milovníky odpočinku, tak i pro aktivní jedince či milovníky gastronomie.

Ostrov Malta – základní informace

Azurové okno - ostrov Malta

Oficiálním názvem Malty je Maltská republika. Úředním jazykem je nejen maltština, ale i angličtina a řada obyvatel mluví také italsky. Malta je členem Evropské unie od roku 2004 je nejmenším státem v unii.

Díky své poloze ve Středozemním moři je Malta oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací. Leží zhruba 95 kilometrů na jih od Sicílie a necelých 300 kilometrů od afrického Tuniska.

Stát Malta je tvořen třemi ostrovy:

  • Malta
  • Gozo
  • Comino

Dále jsou zde neobydlené malé ostrovy Cominotto, Filfla a St. Paul´s Island. Pobřeží maltských ostrovů je skalnaté. Nejvyšším vrcholem je Ta‘ Dmejrek (253 m. n. m.). Hlavní město Malty je Valletta. Byla založena už v roce 1566 a dnes je celé město a seznamu UNESCO.

Malta počasí

Podnebí je mírné, horké léto s minimálním počtem srážek se střída s mírnou zimou. Díky své poloze ve Středozemním moři má Malta ideální polohu pro příjemné podmínky pro návštěvu téměř v průběhu celého roku.

Vyberte si zájezd na Maltu.

Maltské jídlo

Typickými maltskými pokrmy jsou jídla z králičího masa nebo různé sýry. Za ochutnávku také stojí vynikající maltská vína. Téměř v každém obchodě narazíte na typický kulatý chléb. Na tržnicích nakoupíte čerstvé a chutné ovoce. Vyhlášený je zejména nedělní trh v přístavní městě Marsaxlokk.

Malta měna

Platí zde Euro.

Doprava

Po celé Maltě je vybudovaná autobusová síť. Busem se dostanete téměř všude, počítejte al s tím, ne že vždy pojede váš spoj na čas. Mezinárodní letiště se nachází v městě Luqa zhruba 5 kilometrů jižně od Valletty.

Aktivity

Na Maltě není nouze ani o sportovní aktivity. Můžete si zde vypůjčit kolo, kajak nebo si zaplatit projížďku na koni. Díky tomu, že je Malta poměrně malá, zvládnete ji pro projet celou i na kole. Malta je také populární destinací pro potápěče. Pokud máte rádi lezení po skalách, přibalte si vybavení, protože na Maltě jistě budete mít příležitost ho vyzkoušet.

Malta zajímavosti + na co si dát pozor

Jelikož je Malta bývalou britskou kolonií, řídí se zde vlevo. Další zajímavostí je že, zásoby sladké vody jsou na Maltě nedostatečné. Malťané proto odsolují vodu z moře, nebuďte proto překvapení, když z vodovodu poteče voda zvláštní chuti. Není závadná, jen poznáte rozdíl oproti vodě, na které jste zvyklí z domu.

Cestování po ostrově chce trpělivost

Pěší turistiku si v létě však moc neužijete. Ostrov je velmi vyprahlý, zeleně je poskrovnu a vedra někdy obtížně snesitelná. Pro cestování po ostrově je tak vhodnější použít některý z dopravních prostředků. Ovšem ani tento způsob není zcela jednoduchý. Autobusy podle jízdních řádů prakticky nejezdí a jejich příjezd je nepředvídatelný. Při pronájmu auta je třeba počítat s úzkými a zacpanými uličkami a také s jízdou vlevo. Nejjednodušším způsobem pro dopravu je místní taxi.

Kde se ubytovat na Maltě

Než se rozhodnete pro dovolenou na ostrově, je dobré si promyslet vaše očekávání a podle toho zvolit místo ubytování. Pláže a koupání najdete spíše v severní části ostrova, rušný život a památky pro změnu na jihu. Budete-li chtít ostrov co nejvíce poznat, je lepší se ubytovat v okolí Valetty, od níž vyjíždí autobusy do všech částí ostrova.

Malta ostrov 6

Malta co vidět

Procházka historickým jádrem města představuje skutečně poutavou podívanou nejen pro milovníky historie. Za nejvýznačnějším stavbám co vidět na Maltě patří katedrála sv. Jana, Palác velmistrů, Cassa Rocca Piccola, Pevnost sv. Elma, Národní archeologické muzeum, či zahrada Upper Barracca. Obdivovat můžete také díla malíře Caravaggia.

Při návštěvě Malty byste neměli vynechat hlavní město Valettu. Město bylo vybudována na poloostrově, na jehož konci je pevnost San Elmo. Do města Valetta, kde všechny ulice mají pravidelný tvar, se vchází Městskou branou.

Malta ostrov 2

Příjemnou procházkou ho můžete celé obejít a kochat se výhledy na přístavy po jeho stranách a průhledy skrze úzké uličky na třpytící se moře. Z rozkvetlé zahrady Barrakka Gardens je hezký výhled na protější hustě zastavěné trojměstí Cottonera.

Můžete také navštívit vojenské muzeum v pevnosti San Elmo, katedrálu sv. Jana s obrazy italských malířů a další reprezentační domy.

Malta ostrov 3

Mdina, bývalé hlavní město ostrova, se nachází ve vnitrozemí a je obehnané hradbami. Do města se vstupuje Hlavní bránou po mostě nebo vedlejší Řeckou bránou. Městečko je protkané roztomilými úzkými kamennými uličkami a z městských hradeb nabízí daleký výhled na severní část ostrova. Najdete zde také katedrálu sv. Pavla. Už jen procházka malebnými uličkami Mdiny stojí za to. Přezdívá se jí „tiché město“, neboť do centra mají automobily zakázaný vjezd.

Mdina Malta

Malta pláže a moře

Na Maltě je pouze pár pláží, za to se však pyšní zlatavým pískem, zázemím pro vodní radovánky a krásnými výhledy. Nachází se spíše v severní části země, kde najdete také nejvyhledávanější Golden Bay Beach. Díky malé rozloze ostrova jsou ale pláže dobře dostupné odkudkoli.

Malta ostrov 4

Pokud hledáte písčitou pláž, která však bude dál od centra a nebude zde tolik rušno doporučuji navštívit pláž Paradise bay, která spadá pod stejnojmenný hotel, ale je však otevřená i pro veřejnost a vstup na pláž je zcela zdarma. Zátoka kde se pláž nachází vás ohromí překrásnou čistou vodou a korálovými útesy pro milovníky potápění. Šnorchlování je zde výborné, ale musíte mít své vybavení.

Menší písečná pláž Paradise bay je na severním konci, k níž se dostanete autem. Na oplátku vám nabídne klidné koupání v romantické zátoce obklopené skalisky.

Nejdelší písečnou pláž pak najdete v nedalekém městě Mellieha (kde se mj. nachází i protiletecký kryt).

Co vidět na Maltě – další zajímavá místa

Díky své poloze a historii nabízí ostrov pestrou škálu dalších možností, jak ho ještě lépe poznat. Za návštěvu určitě stojí:

Megalitické chrámy

Pochází z mladší doby kamenné – nejznámější jsou Hagar Qim a Mnajdra. Oba pochází z doby 3000 př. n. l. a najdete je v jihozápadní části ostrova.

Strážní věže

Na ostrově je jich hned několik a většina dnes slouží jako turistický cíl. Nejznámější je Red Tower, z níž je úchvatný výhled na celý ostrov.

Popey Village – Vesnice Pepka námořníka

Mezi hlavní turistickou senzaci patří Popey Village nebo jak se říká Pepkova vesnice. Všichni dobře známe kreslenou postavičku Pepka námořníka. Silák a milovník špenátu. Tato postava byla také zfilmovaná a to v roce 1980 a právě filmové prostředí bylo v zátoce Anchor Bay u městečka Mellieha na Maltě. Zde je to zachováno a neustále opravováno pro návštěvníky.

Natáčela se v ní hraná verze s Robinem Williamsem a celou vesničkou i domky se dá procházet. Můžete se tady i vykoupat v moři nebo projet lodičkou kolem přilehlých skal.

Vesničku si zamilují jak děti tak dospělí. Můžete se procházet vesnicí kde naleznete opravdu vše od domů, obchodů, občerstvení, kin, hřiště na minigolf, tak i dominantou je, že vesnička má svůj vlastní hřbitov. V horkých dnech můžete smočit nohy v moři na přilehlém molu, kde jsou vodní atrakce.

Ostrov Gozo

S prehistorickým chrámovým komplexem Ggantija a hlavním městem Victorií s bohatě zdobenou citadelou patří k oblíbeným jednodenním výletům.

Z přístavu Cirkewwa jezdí pravidelné trajekty na ostrov Gozo, které nejsou nijak závratně drahé, takže návštěvu ostrova určitě zařaďte do svého programu, stojí to za to. Gozo je klidnější a zelenější než samotný ostrov Malta. Na ostrově o rozloze 67 km² žije asi 30 000 obyvatel. Údajně je to právě Gozo mýtickým ostrovem, na kterém žil Odysseus s nymfou Kalypsó. Hlavním městem ostrova Gozo je Victoria, někdy také nazývaná Rabat. Zde nevynechejte návštěvu citadely a okolního opevnění. Poblíž města Xaghra se nacházejí megalitické chrámy Ggantija Temples. V letní sezóně se na Gozu konají populární festivaly a karnevaly plné hudby, tance a ohňostrojů.

Malta ostrov 5

Comino

Jako milovník krásné přírody a šnorchlování nesmíte vynechat při své výpravě po Maltě nejmenší ostrov Comino, který patří jako část Malty. Na tomto malém ostrově je neznámější koupání v zálivu Blue Lagoon (Modrá Laguna). Je to nádherné místo s tyrkysově průzračnou vodou každý rok toto místo navštíví tisíce turistů. V Blue Lagoon jsou rovnou dvě pláže především kamenité, ale v moři je krásný heboučký bílý písek a spousta skalnatých útvarů pro milovníky šnorchlování. Jsou zde i malé občerstvení, ale v turistickém období se musí počítat s fronty jelikož toto místo je velmi navštěvované.

Fotogalerie

Dwejra

V západním městečku Dwejra se kdysi tyčilo tzv. Azurové okno, skalní brána, která ale v březnu roku 2017 spadla. Dodnes ale na tato a další zajímavá místa na Maltě jezdí celá řada turistů.

Azurové okno Malta

Blue Grotto

Populární turistickou destinací je jeskyně Blue Grotto na jihovýchodním pobřeží Malty.

Blue Grotto Malta

Dingli Cliffs

Útesy, ze kterých se vám naskytne dechberoucí výhled na jasně modré moře.

Dingli Cliffs Malta

Malta dovolená, zájezdy, ubytování

Zájezdy na Maltu vybírejte na Invia.cz

Levná dovolená je hlavně bez cestovky, takže stačí koupit letenky a zamluvit ubytování na Maltě na Booking.com