Mariánská skála v Ústí nad Labem


Jednou z dominant krajského města je i tato Mariánská skála, s níž je spojen nový most přes řeku Labe, pojmenovaný Mariánský.

Na Mariánskou skálu (kopec) se můžete vydat z několika směrů, buď téměř z centra Ústí od autosalonu Bek, nebo ze sídliště Dobětice, které najdete nad skálou na kopci. My jsme zvolili variantu první.

Mariánská skála – parkování a trasa

Auto jsme zaparkovali dole pod kopcem a vyrazili po úzké asfaltové silničce nahoru.

Cestou uvidíte po pravé straně střelnici, která ale byla o víkendu zavřená. Po přibližně 300 metrech od střelnice odbočíte doprava na úzkou cestičku, odkud se můžete na střelnici podívat i zeshora, dále pokračujte do mírného kopečka, vlevo za keřem je vidět jezírko, ale spíše než „lesní“ bych ho označil jako „olejové“.

Po asi 200 metrech dojdete na rozcestí, zde můžete pokračovat buď vlevo a dojdete na výše zmiňované sídliště Dobětice a z něj už to je jen kousek na rozhlednu Erbenova vyhlídka, nebo můžete jít na rozcestí doprava, kde cestou budete mít po levé straně lom a po asi 100 metrech dojdete k vyhlídce nad Mariánským mostem, ze které je vidět velká část města, čtvrť Střekov, přímo proti vám je vidět rozhledna Sedlo, nedaleko vedle ní Vyhlídka Vlastimila Cajthamla a po pravé straně od řeky Labe i rozhledna Větruše.

V období nedávných záplav zde prošlo opravdu dost „povodňových turistů“. Výhled na město je odtud velmi pěkný.

V okolí skály je často štěrk a také zde lze najít vzácné minerály. Bohužel Mariánská skála je také cílem mnoha sebevrahů a proto důvod proč sem někdo jde je sebevražda.

V případě, že budete chtít navštívit v Ústí ještě něco zajímavého, pak se cestou zpět na rozcestí dejte rovně, dojdete k hlavní silnici a dejte se doprava, po ani ne 300 metrech dojdete k hornímu vstupu do ústecké zoo, která je určitě zajímavá a také jsme zde o ní už na webu psali.

Fotogalerie

Ubytování v Ústí n.L.

Co ještě v okolí navštívit

Kde se v Ústí dobře najíst

Čtěte také: