Proslavily především léčivé minerální prameny a s nimi spojené zdejší lázeňské procedury. Nachází se zde zhruba stovka pramenů, využíváno jich je však třiapadesát. Jedná se o studenou železitou minerální vodu, v níž je vysoký obsah kysličníku uhličitého (CO2) a minerálních solí.
Minerální prameny v Mariánských Lázních
Pro lázeňské procedury a pitné kúry se využívá hlavně šest minerálních pramenů – Křížový, Ferdinandův, Rudolfův, Lesní, Ambrožův a Karolinin. Prameny, které nejsou tolik bohaté na minerální soli a kysličník uhličitý, jsou zdrojem pro stáčení pitné vody.
Mariin pramen dal městu jméno a byl vůbec prvním využívaným pramenem Mariánských Lázní, ještě před samotným založením města.
Jeho hlavní složkou je oxid uhličitý a stopové příměsi plynů, které pro svůj typický zápach daly místu název Smradlavé lázně. Používá se ve formě plynu, má pozitivní účinky při onemocnění srdce. Pramení z rašelinového základu v prostorách nádvoří Starých lázní. Jméno dal pramenům mariánský obrázek zavěšený na strom blízko pramene, údajně ho připevnil voják vracející se z války jako poděkování za to, že si zde vyléčil svá zranění a jméno se pak přeneslo i na celý název města. Rakouský císař František Josef I. povýšil v roce 1865 Mariánské Lázně na město.
Prameny Mariánské lázně
Systematickým zkoumáním léčivých účinků pramenů v Mariánských Lázních se začal zabývat až koncem 18. stol. ordinář (lékař) tepelského kláštera Dr. Jan Josef Nehr. V r. 1805 postavil u Křížového pramene první zděný dům v Mariánských Lázních pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule. Za finanční podpory opata Karla Kašpara Reitenbergera vzniklo z nehostinného bažinatého údolí v letech 1817 – 1823 půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami – dodnes nazývané Mariánské Lázně.
Nenechte si ujít návštěvu zpívající fontány.
Vynikající zahradní architekt Václav Skalník nechal zasypat rokle, vysušil bažiny a vybudoval anglický park o rozloze 18 hektarů, navrhl a vytvořil terasu promenády mezi Křížovým a Karolininým pramenem, provedl terénní úpravy Horního (dnes Goethova) náměstí, vysázel velké množství domácích i cizokrajinných dřevin, vystavěl cesty v parcích i v okolních lesích, přemostil potoky a upravil vývěry pramenů. Zemský knížecí lékař pramenů Karl Joseph Heidler Edler von Heilborn byl prvním lázeňským lékařem. Již v roce 1822 označil mariánskolázeňské sady za významnou součást zdejšího léčebného procesu.
Parkem Václava Skalníka protéká Úšovický potok a nalezneme v něm a okolí řadu vzpomínkových míst na osobnosti, které se v Mariánských lázních léčili nebo je navštívili.
Německý básník Johann Wolfgang Goethe zde prožil v roce 1823 svůj pozdní milostný román s mladou šlechtičnou Ulrikou von Levetzow. Polský skladatel Fryderyk Chopin zde několik let žil. Operní skladatel Richard Wagner zde pracoval na dvou významných operách – Lohengrin (v létě 1845) a Mistři pěvci norimberští. Americký spisovatel a humorista Mark Twain poctil Mariánské Lázně návštěvou v roce 1891, návštěvu lázní později popsal v cestopisné povídce “Továrna na zdraví”. Vynálezce dynamitu a bezdýmového střelného prachu Alfred Nobel v roce 1893 strávil několik odpočinkových dní v hotelu Casino. Dne 16. srpna 1904 se v hotelu Nové Lázně sešli při oficiálním setkání císař František Josef I. a britský král Eduard VII. Geniální americký vynálezce Thomas Alva Edison navštívil Mariánské Lázně v roce 1911 cestou z Prahy do Norimberka. V evangelickém kostele v roce 1923 koncertoval na varhany nositel Nobelovy ceny Albert Schweitzer.
Ubytování v Mariánských Lázních
Mnozí sem jezdí hlavně kvůli lázeňských procedurám, ale i okolí města Mariánské Lázně je nádherné. Stačí si vybrat hotel nebo pension. Nejčastěji se jezdí do těchto.
Hotel Krakonoš, Morris, Olympia, Romania, Royal, Goethe, Richard, Koliba, hotel Pelikán, Kriváň, Haná, Děvín, Hvězda, Kossuth, Svoboda, Vltava, Crystal, Villa Dino a Skalník, hotel Moritz, Harmonie, Monty, Flora, Pacific, Esplanade, Continental, Agricola, Royal, pension Nimrod, penzion Elektra, Schlosshotel. Oblíbený je také hotel Sonáta, Maxim, Crystal Palace, Excelsior, Berlín.
Podívejte se na další hotely a pensiony na Booking.com, kde najdete i recenze návštěvníků jak na levné ubytování, tak i luxusní penziony.