Mariánské Lázně proslavily především léčivé minerální prameny a s nimi spojené zdejší lázeňské procedury. Ve městě a jeho blízkém okolí najdete 100 pramenů, využívaných je zhruba polovina. Město jsme prošli, opět jsem nafotil vše zajímavé, takže vám po přečtení mého průvodce bude vše jasné. Co zde vidět, kde zaparkovat i kde se dobře najíst.
Obsah článku
Parkování
Mám ověřeno, že nejlepší je vždy využít parkoviště u nákupního centra. V Mariánkách je Kaufland – odtud to je nejblíž do centra, naproti němu Tesco a vedle Lidl. Parkování je zdarma. Určitě si ale vynahraďte na prohlídku města několik hodin, neboť jen ke Zpívající fontáně to je odtud 2km.
Ubytování v Mariánských Lázních
Mnozí sem jezdí hlavně kvůli lázeňských procedurám, ale i okolí města je nádherné. Stačí si vybrat hotel nebo pension.
Mariánské Lázně co vidět
Od auta jděte ulicí Luční, Nerudova a Tyršova, až dojdete na Hlavní třídu. Po ní pokračujte do mírného kopce do centra. Pokud si všimnete vily Hanse Turby napravo, v ní je zdejší městská knihovna.
Kousek od této vily je dětské lanové hřiště a kavárna.
Nedaleko odtud je Alexandřin pramen v altánku.
Naše cesta dále vedla přes park Střed až ke kruhovému objezdu, kde je Vývěr Balbínova pramene.
Dále půjdete Masarykovou ulicí přes sady Václava Skalníka. Zde odbočte doprava a dojdete k největší zajímavosti ve městě, kterou je Zpívající fontána. Od auta nám to sem trvalo necelých 25 minut svižné chůze.
Zpívající fontána
Průměr kruhového bazénu fontány je 18 metrů, v jejímž středu je 12 dílná plastika v podobě květu. Má 250 trysek, z nichž některé stříkají až do výšky 6 metrů.
Natočil jsem video jedné skladby v 11h v neděli, ty se v průběhu dne střídají a fontána hraje každou lichou hodinu. Konkrétně tato skladba hrála 6 minut.
Kolonáda Maxima Gorkého
Postavena byla v roce 1889 díky opatovi z kláštera Teplá. Je krásnou ukázkou toho, jak nádherné se dříve dělaly stavby.
Až dojdete do její poloviny, nezapomeňte se podívat na strop, to je prostě nádhera.
Křížový pramen
Tomuto pramenu se dříve říkalo solný. Jméno křížový je podle kříže, který byl vztyčen u jeho pramene.
Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene
Cestou ke kolonádě se můžete osvěžit u tohoto díla, z jehož pravé strany se po stisknutí tlačítka spustí pára.
Karolinin pramen se používá k léčbě urologických problémů.
Rudolfův pramen zde návštěvníci hodně pili, zřejmě bude chutný. Pokud ale nemáme v dosahu ubytování, raději nezkoušíme :)
NS geologický park
Tato naučná stezka nám byla doporučena číšníkem z restaurace, kde jsme byli na obědě. Dá se k ní dojet autem. Ve městě je tohoto opravdu hodně k vidění a dalo by se říct, že jeden den na Mariánské Lázně nestačí.
Park Boheminium
Park miniatur Boheminium najdete v Mariánských Lázních na Zádubské výšině vedle hotelu Krakonoš. Jsou zde k vidění modely známých staveb v České republice a i zahraniční stavby.
Miniaturpark Boheminium je jen pár metrů od parkoviště, které je vedle hotelu Krakonoš a také horní stanice lanovky.
Tento park miniaturních památek vám ukáže zmenšené modely hlavně známých českých hradů a zámků, ale uvidíte zde i mosty nebo rozhledny. Jezdí zde i vláček na modelové železnici, který jde ovládat tlačítkem.
Park miniatur Boheminium byl založen v roce 1995, na pěti hektarech stojí 60 českých významných hradů, zámků a stavebních památek v měřítku 1 : 25 a každý rok přibývá až pět dalších. Hodnota jedné stavby je kolem 100.000 Kč, ale velké stavby jako Karlštejn, nebo Ještěd stojí i přes milion korun.
TIP: Podobný svět miniatur je Minimundus v rakouském Klagenfurtu.
Ujdeme 1.5 km, posvačíme a zkoušíme svou paměť. Dvě památky nejsou statické – v muzeu železnice Lužná jezdí vláčky a na Ještěd jezdí lanovka. Pěkné miniatury to jsou.
Prohlídka vám zabere určitě hodinu, pokud se budete kochat a pořádně si všechny stavby, památky a hrady a zámky prohlédnete. Aktuálně jich zde je celkem 75.
Seznam miniatur v Parku Boheminium
Zámek Litomyšl
Řetězový most císaře Ferdinanda
Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně
Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje
Vinné sklepy Strážnice
Větrný mlýn Ruprechtov
Větrný mlýn Kuželov
TIP: Další výstava miniatur je MiniUni v Ostravě.
Veligrad (Velká Morava)
Rustlerův statek v Doubravě
Rozhledna Hamelika
Požární loď Veverka
Letohrádek Hvězda
Letiště Mariánské Lázně
Křížový pramen v Mariánských Lázních
Kostel sv. Petra a Pavla v Budči
Kostel sv. Jana Nepomuckého (Žďár n/S)
Kostel sv. Bartoloměje v Kočí
Kostel Panny Marie Pomocné Železná Ruda
Kostel Jména Panny Marie (Lomec)
Kolesový parník Šumava
Karolinin pramen v Mariánských Lázních
Kaple Panny Marie (Stožec)
Hradiště Starý Plzenec
Hrad Přimda
Zámek Humprecht
Hrad Kokořín
Hrad a zámek Bečov
Dřevěný most Rechle u Lenory
Černá věž v Českých Budějovicích
Mariánskolázeňské Boheminium ukáže i známý zámek Ratibořice a pokud vás zajímá, zda tam sedí tam babička, pak ano, je tam :)
Vodní mlýn ve Slupi
Vyhlídky a rozhledny
V Mariánkách je jich několik – rozhledna Panorama (Hamelika), rozhledna Kamzík a pak i Mecséryho vyhlídka a Clementsova. Ty najdete na Dvořákově stezce.
Restaurace, kde se najíst
Ve městě, kde jsem nikdy nebyl, je často problém najít dobrou restauraci. Opět jsme dali na recenze na Google a Česká hospůdka kousek od parku Střed, který jsem popisoval, byla dobrá volba. Jídlo chutné, jen ty ceny. Holt lázeňská přirážka. A taky neberou karty, tak na to pozor.
Přírodní rezervace Smraďoch – tip na výlet v okolí
Najdete jej na trase z Mariánských lázní na obec Prameny. Zaparkujete přímo u silnice a po pár desítkách metrů dojdete do cíle.
Krátká naučná stezka po povalých chodníčcích, z kterých uvidíte bahenní sopky – mofety. Je lepší sem jít po dešti. Až zde budete, pochopíte, proč se jmenuje tak, jak se jmenuje.
Můžete odtud pokračovat po modré k pramenu Farské kyselky. Ten najdete v lese v dřevěném altánku. Zdejší minrální voda má teplotu 7C. Obsahuje hořčík a železo.
Dále doporučuji navštívit také Lázně Kynžvart, které jsme nemohli vynechat. A v neposlední řadě se určitě projděte po naučné stezce Kladská. Smraďoch se nám líbil víc, byť je kratší, ale i tady to je pěkné.