Mariánské údolí – Brno Líšeň


Mariánské údolí patří k jednomu z nejhezčích a nejnavštěvovanějších míst v okolí Brna. Nachází se na východní okraji Brna – Líšně a zasahuje až do území Mokrá-Horákov. Je zde pět vodních nádrží – U Kadlcova mlýna, Pod Hrádkem, Muchova bouda, Pod Hornekem a Pod Hádkem.

Nejnavštěvovanějšími jsou ovšem U Kadlcova mlýna, nebo také U Kadlcáku, Pod Hrádkem a Muchova bouda.

Mariánské údolí parkování

V ulici Mariánské údolí vedle zábavního parku Eldorádo je placené parkoviště u stejnojmenné restaurace, pokud ale popojedete kousek vpravo k restauraci Pilgrim, zde je bezplatné parkoviště.

Trasa

Samotná trasa je zde umožněna pro každého. Nalezneme tu totiž 8 km dlouhý asfaltový povrch, kde mohou cestovat např. vozíčkáři, cyklisté, in-line bruslaři a nebo děti na koloběžkách.

Mariánské údolí - Brno Líšeň

Kolem rybníků U Kadlcova mlýna, Pod Hrádkem a Muchova bouda najdeme i mimo asfaltovou cestu, cestu lesem, na kterou ale budete potřebovat lepší obuv, vzhledem k výskytu kopců a kamenů.

Kousek od tohoto mlýna je zde pro bikery single trail a rodiny s dětmi jistě potěší bobová dráha.

Okolí údolí

Kromě vodních nádrží zde nalezneme i krásné okolí. Rybníky se nachází v hustých lesích a mimo ně se tu nachází i hradiště, zříceniny a jeskyně.

Mezi Kadlcovým mlýnem a Pod Hrádkem nalezneme hradiště Staré zámky, které bylo osídleno od 8. století po 12. století v době kamenné. Dále mezi rybníky Pod Hrádkem a Muchovou boudou najdeme zříceninu Horákovského hradu. Není to však viditelná zřícenina, jedná se o pozůstatky, prohlubně a terénní náznaky.

Také se zde setkáme s asi nejznámější turistickou atrakcí, kterou je jeskyně Pekárna, která má velmi honosný tunelovitý vstupní portál. Uvnitř jeskyně se nachází staré historické rytiny, díky kterým se toto místo stalo kulturní památkou České republiky. Dále se zde setkáme s jeskyní Netopýrkou a Švédským stolem. Všechny kromě Ochozské jeskyně jsou pro veřejnost volně přístupné.

Víkendový výlet

Mariánské údolí je ideální místo pro víkendový výlet pro partnery, rodiny s dětmi nebo třeba na procházku s pejskem. Jedná se o velmi rozsáhlou oblast, která Vám určitě pár hodin zabere. Mohu ovšem s rukou na srdci říci, že se to vyplatí a času v přírodě nebudete litovat.

Kam dál v Brně:

Napsat komentář