Marrakesh v Maroku, to je dovolená s vůní orientu


Marrakesh je čtvrté největší město Maroka, avšak mezi turisty platí za nejoblíbenější. Vděčí za to svému původu – město je totiž jedním ze čtyř původních královských měst. Díky tomu zde nalezneme opravdu spousty zajímavých míst a typické prvky orientální kultury, které už se jen tak někde nevidí.

K typické kultuře Marrakeshe neodmyslitelně patří hlavně všemožný ruch aut, motorek, koní a hlavně spousta místních temperamentních lidí.

S návštěvou Maroka neotálejte

Marocké město Marrakesh bylo v roce 2015 vyhlášeno Trip Advisorem jako nejlepší destinace světa. Navzdory tomu, že se zde díky tomu zvedla vlna návštěvnosti, nenarazíte zde na velké davy turistů. Doposud si město, zejména pak medina (=staré město) udržela svůj osobitý charakter. Alespoň zatím. S návštěvou ale neotálejte. Jak už to tak bývá, lze předpokládat, že vlivem turismu dojde k poničení už tak křehkého zbytku zajímavé východní kultury.

Jak se dostat do Marrakeshe?

Jediným efektivním způsobem, jak se dostat do africké Marrakeshe je letadlo. Létá sem několik přímých linek, jak z Prahy, tak z Vídně nebo z Krakova. Při troše hledání je možné nalézt letenky i v řádu stokorun. Letiště v Marrakeshi je velmi malé, přehledné a jezdí z něj pravidelné autobusové linky do města zhruba každé půl hodiny. Jízdné je 3 eura.  Pokud ale nevíte, kde přesně leží vaše ubytování, doporučuji napoprvé vzít si taxi službu. Taxíky v Maroku zde nejsou příliš drahé a rozhodně si tím ušetříte spoustu útrap a starostí, kterých už tak budete mít po příletu do této země jistě dost.

V létě sem nejezděte

Spousta lidí se domnívá, že je zde neustále horko. Není to pravda. Horko je zde hlavně v létě, kdy teplota vzduchu dosahuje často až ke 45°C, je zde dusno a prašno. K návštěvě Maroka proto volte spíše jarní či podzimní termíny, kdy je zde příjemné teploučko, ideální k procházkám po městě.

Pravé Maroko na tržnici Jamae el Fnaa

Náměstí Jamae El Fnaa je místo, které nesmíte v žádném případě vynechat. To se vám ale jistě nestane, jelikož tudy projíždí všechny autobusové linky ve městě a díky své velikosti je opravdu těžké jej přehlédnout. Náměstí je přes den plné obchodníků s kořením, keramikou, lucernami a také „zaručeně značkovými“ oděvy a obuví. Za soumraku se trh naplní dalšími desítkami stánků s jídlem a všechen zbývající volný prostor zaplní zaklínači hadů, žongléři, akrobati, hudebníci a jinými místní umělci. Nejkrásnější pohled na náměstí je za soumraku a to nejlépe z nějakého vyvýšeného místa. Doporučuji navštívit například některý z přilehlých patrových barů a restaurací, odkud si můžete vychutnat pohled na náměstí v celé své kráse.

Marrakesh Maroko

Za trochou historie

Z náměstí je to poté co by kamenem dohodil k mešitě Koutubíja, jejíž minaret (věž) patří ke třem nejvýznamnějším minaretům na světě. Nicméně obdivovat ji můžete jako turista-nemuslim pouze z venku.

Čtěte: Cestování autem po Maroku

Marrakesh Maroko 3

Velmi významnou stavbou je také palác el-Badi, původem z 16. století, který se také nachází v centru města.

Před hlukem města se schovejte do zahrad

Pro průměrného Evropana je Marrakesh až příliš hlučné a chaotické město. Pro odpočinek od toho všeho ruchu slouží, nejen místním, několik městských zahrad. Nepředstavujte si obyčejné parky, ale opravdu nádherné rozlehlé plochy se exotickou zelení, protkané vodními systémy, které stojí za návštěvu. Navštívit můžete například Jardin Agdal nebo vyhledávanou oázu klidu Jardin Majorelle.

Marrakesh Maroko 4

Na konci dne si odpočiňte v lázních

V Marrakeshi byste si neměli nechat ujít pravou hammam masáž. Je poněkud drsnější, jelikož k ní patří také poctivé čištění kůže, ale jde o zajímavý zážitek. Salónů je zde nespočet, nemůžete je minout.

Na co si dát v Marrakeshi pozor?

Vypravíte-li se mezi trhovce, připravte se na složité smlouvání a místy až obtěžující vtíravé chování obchodníků. Nezřídka se stane, že vám prodávající danou věc vnutí jako dárek zdarma a i pokud ji přijmete, bude za ni stejně požadovat peníze. Stejně tak je to i se službami. Zejména dámy by se měly mít na pozoru před umělci, malující hennou na ruce. Scénář bývá stejný – odmítnete je, přesto vám nakreslí jako „dárek“ jednoduchý obrázek a nakonec vás drží za ruku tak dlouho, dokud jim nedáte alespoň nějaké drobné.

Nechcete-li mít další zbytečné výdaje, odmítejte také místní „průvodce“.

Všechny turistické zajímavosti naleznete jednoduše sami a zdarma. Kuriózní jsou například „průvodci po tržišti“, kteří loví zákazníky na začátku trhu a chtějí vás provést po tržišti – stánek po stánku. Naprosto zbytečná služba.

TIP: Recenze hotelu Kenzi Europa Maroko

Vyrazíte-li na cestu pěšky skrze spletité městské uličky, může se vám také stát, že vás zastaví někdo z místních a bude po vás chtít vědět, kam jdete.

Marrakesh Maroko 2

A ať mu řeknete cokoliv, bude trvat na tom, že jdete špatně a on vám ukáže správnou cestu…samozřejmě za mírný poplatek. Opět jde jen o trik. Držte se své intuice a GPS navigace. Vrátit se můžete vždy.

Odkazy

Ubytování (booking) Marrakesh

Maroko dovolená a last minute zájezdy

Napsat komentář