Marseille – druhé největší město Francie

Marseille je město na pobřeží francouzského departmentu Provence a zároveň hlavním městem oblasti. Rozkládá se v nádherném historicky významném kraji, plném romantických vesniček s poli vonícími levandulí a zářícími slunečnicemi. Důležitou součástí města je přístav, který sloužil od starověku pro obchodování se zbožím ze zemí orientu.


Historie

Původní Marseille bylo založeno jako kolonie Massalia v roce 600 př. n. l. řeckými osadníky. Za největší slávy Římské republiky byla Massalia pod správou starověkého Říma. Město bylo v té době důležitým námořním bodem pro přesuny zboží i římských armád do Evropy až do 5. století. Během dalších let postupně upadalo a až v 10. století bylo opět znovu rozšiřováno a využíváno. Dnes je opět velkým námořním centrem s mnoha památkami a zajímavostmi. Nevyhnulo se však ani válkám, epidemiím moru, ani francouzské revoluci. Z období revoluce pochází francouzská hymna La Marseillaise, kterou si zpívali v Paříži vojáci z Marseille.

Památky

Nejvýznamnější památkou v Marseille je Vieux-Port, starý přístav, na kterém se nacházejí dvě významné pevnosti Fort Saint-Nicolas a Fort Saint-Jean zajišťující ve středověku jeho ochranu. Nábřeží je poseto mnoha restauracemi a kavárnami, kde si můžete posedět a ochutnat místní speciality, včetně čerstvých ryb a mořských plodů.

Porte d´Aix, vítězný oblouk, který označuje původní starověký vstup do města ze silnice Aix-en-Provence. Později sloužil jako připomínka francouzských vítězných tažení při španělské expedici.

TIP: Z Nimes do Marseille.

Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille, římskokatolická katedrála s výrazně zdobným vzorem na stěnách, kterou určitě neminete. Původní budova pochází z 12. století, později byla rozšiřována a dostavována.

Marseille

Symbolem Marseille stojícím na kopci nad městem je Notre-Dame de la Garde. Katolická bazilika, jejíž stavba započala roku 1852 a je postavena v románském a novobyzantském slohu.

Ve městě se nacházejí také několik paláců, muzeí a galerií. Na ostrovech kolem pobřeží jsou pevnosti, které sloužily jako obranné nebo vězeňské. Nejen starověkými památkami se Marseille pyšní, ale také krásnými plážemi, přírodními a zábavními parky, moderní architekturou, zahradami a spoustou dalších míst, které stojí za to si projít a prohlédnout.

Ubytování v Marseille

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Marseille

Související:

Napsat komentář