Masarykova zdymadla – Ústí nad Labem – Střekov

Masarykovo zdymadlo najdete v Ústí nad Labem, na řece Labi, přímo pod hradem Střekov. Je to zajímavé místo, kde se zastavit. Turistický přechod je možný celoročně.


Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem

Zdymadlo Ústí nad Labem a hrad Střekov

Masarykovy zdymadla mají otevřeno nejen v létě, ale i v zimě. O víkendu jsme sem zavítali, podívat se, jak lodě proplouvají plavebními komorami (jsou zde dvě). Zrovna jedna loď jela, na video, jak proplouvá přes zdymadla, se můžete podívat na konci článku.

Masarykovo zdymadlo v Ústí nad Labem

Kudy na střekovská (ústecká) zdymadla

Pokud vyrazíte do Ústí n.L., dojdete sem od Benešova mostu nebo toho železničního. Po cyklostezce sem dojdete ani ne za půl hodinky. Jsou to cca 2km od „benešáku“. Cestou na střekovské zdymadlo nebo zpět se můžete stavit v restauraci Labská bašta, ta je od zdymadel asi 500 metrů.

Masarykovo zdymadlo v Ústí nad Labem Střekov

Co je zdymadlo

Zdymadla jsou objekty, pomocí kterých se upravují výšky hladiny řeky a díky tomu lodi mohou plout jak !do kopce“, tak i z kopce. Zdymadla Střekov mají dvě plavební komory, kde jsou vrata z každé strany a poté, co do nich loď vpluje, se voda buď vypustí (pokud jede směrem na Děčín), nebo naopak napustí (když jede směrem na Litoměřice).

Výhled na Vaňov z Masarykových zdymadel v Ústí nad Labem

Druhá strana zdymadel – skoro u Vaňova.

Masarykovo zdymadlo v Ústí nad Labem 2

Kam na výlet v okolí

Ideální trasa, kterou jsem několikrát s rodinou šel a mohu doporučit je tato. S dětmi to také zvládnete v pohodě. Je to tip na výlet na půl dne, nebo i celodenní, záleží na věku dětí a času, kolik kde strávíte :)

Z OC forum lanovkou na Větruši. Zde se můžete v restauraci najíst, poté navštívit bludiště zrcadlové a přírodní. Kousek odtud je také středověké popraviště a hned vedle lanovky dětské hřiště. Pokud poobědváte, doporučuji před túrou si dáchnout :) A děti se mohou vyběhat.

TIP: Kdo má rád kopce a krásné vyhlídky, tomu doporučuji trasu kolem střekovského hradu na Vysoký Ostrý, odkud je jeden z nejhezčích pohledů na řeku Labe.

Dále pokračujte kolem bludišť do kopce a směrem k Vaňovskému vodopádu. Odtud poté dolů z kopce do Vaňova a ke zdymadlům. Ty přejdete a můžete jít vpravo k hradu Střekov nebo vlevo po cyklostezce do „Bašty“, kterou jsem popisoval v úvodu, nebo dále zpět do města a vlevo přes most do fóra, kde byl začátek trasy.

Fotky jak jsme jeli lodí z Ústí do Děčína jsou zde.

Napsat komentář