Mazurská jezera – dovolená v Polsku na kole i lodi


V roce 2016 jsme se v červenci vydali na krátkou dovolenou na polská Mazurská jezera. Je to nádherný kus země v nížině severovýchodního Polska. Původně ledovcová jezera dnes spojuje mnoho kanálů a kanálků, na kterých pod až čarokrásnou blankytnou oblohou plují ladné plachetnice, výletní parníčky i malé kajaky a kánoe.

Augustówský kanál na kajaku

Pokud se rozhodnete pro ozvláštnění své dovolené malým výletem na vodě, nabízí se mnoho možností. Využít můžete plachetnice, za které dáte v srpnu kolem 300 zlotých a mimo sezónu za pronájem lodí usmlouváte až 80 zlotých. My jsme měli double kajak vlastní a tak jsme se na den vydali Augustówským kanálem. Ten vede do Augustówského jezera 7 plavebními komorami a je dlouhý 36 kilometrů. Je považován za jednu z nejkrásnějších kajakářských tras v Polsku a právem. Voda líně plyne mokřady a Augustóvským pralesem a jsou z ní nádherné pohledy na nejedno Mazurské jezero.

rezervujte ubytování

Mazurská jezera - dovolená v Polsku 2

Mazurské jezera na kole + cyklostezky + naše zkušenosti

Z kola jsme byli poněkud zklamaní. Mazury jsou totiž i v létě chladné a občas i deštivé místo. Ze stezek toho moc kvůli hlubokým lesům a rákosí příliš na Mazurský jezera neuvidíte, není to jako na Třeboňsku, kde jsou stezky po hrázích rybníků mnohem lépe udržovány. Všudypřítomný písek a komáři také nepřidají už tak zklamanému cyklistovi sílu do vyčerpaných nohou. Na druhou stranu lidé jsou příjemní a kolem Mazur není vůbec draho.

Česky Mazury / Mazurská jezera, dříve polsky Mazowsze Północne, Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, německy Masuren.

Polsko - Mazurská jezera
Polsko – Mazurská jezera

Mazurská jezerní plošina

To je oblast na severovýchodě Polska, kde se nachází více než 2700 jezer. Tato plošina je pojmenovaná podle regionu Mazury a za 1. světové války se zde odehrály dvě bitvy.

Válečná historie se nezapře ani v klidnách lesích

Mazurská jezera se díky své poloze stávala již od devatenáctého století centrem bojových operací. Najdete zde pruské pevnosti z dob, kdy bylo Polsko rozdělenou zemí, bunkry z první světové války zničené dělostřeleckou palbou a hlavně velmi známý komplex železobetonových bunkrů „Vlčí hnízdo“ v Gierloz. Toto téma je spíše zajímavé pro mužskou část vaší výpravy, ale díky svému umístění v hlubokých lesích si ani ženy nepřijdou zkrátka.

Co říci závěrem

Dovolená u Mazurů v Polsku je levnou alternativou jak pro mladé páry, rodiny s dětmi či pro aktivní party vodáků nebo cyklistů. Můžeme směle doporučit. Sbalte repelent proti komárům, vyměňte koruny za zloté a vzhůru do kraje jezer, lesů, zubrů a panenské přírody.

Ubytování Mazurská jezera Polsko

Stejně jako v jiných, turisty oblíbených lokalitách, doporučuji pobyt zamluvit včas, neboť to nejlepší a nejlevnější ubytování v okolí je samozřejmě obsazeno opravdu dost měsíců před začátkem sezony, často i rok předem.

Kempy, penziony, apartmány, hotely i ubytování v soukromí, to vše zde na vás čeká, stačí si vybrat, čemu dáváte přednost.

Ubytování na Mazurských jezerech – booking

 

Další oblíbená místa, města a letoviska v Polsku

Tipy a doporučení

Levné ubytování v Polsku u Baltu

Zážitky z první dovolené u Baltského moře v Polsku

Polské památky a zajímavá místa

Kudy jet do Polska autem

Co navštívit na Baltském pobřeží

Odkazy

Mapa – kde leží Mazury. Jak vidíte podle mapy, je to opravdu velká oblast.

Předpověď počasí

Wikipedie

Věřím, že vám tento mini průvodce po Mazurských jezerech pomohl a pokud jste zde také byli, budu rád za váš komentář pod článkem.

3 komentáře u „Mazurská jezera – dovolená v Polsku na kole i lodi“

  1. V lete jsme tu byli v mestecku Mikolajki a nadhera. Idealni je chvili pobyt zde a pak jet k Baltu kde je taky krasne.

  2. Rádi bychom letos koncem července do Polska k Mazurským jezerům. Měli byste tip na kemp nebo jiné levné ubytování bez rezervace pro 4 dospělé?

  3. Měli byste tip na kemp v Polsku poblíž českých hranic . Ubytování se psem.
    Děkuji Švorcová

Napsat komentář