Medlánecké kopce – přírodní památka Brna


Jarní počasí láká ven a příjemnou procházku v severozápadní části Brna mohou nabídnout kupříkladu Medlánecké kopce.

Autem, tramvají či autobusem

Nebojte se přijet autem, protože parkoviště pro asi 10 aut se nachází na příhodném místě na konci ulice Purkyňova. K lokalitě ale můžete dojet také tramvají č. 12 nebo autobusem č. 65 na zastávku Technologický park. Z prostředků hromadné městské dopravy, vás ale čeká ještě asi půlkilometrová cesta po chodníku, než se dostanete k úpatí Medláneckých kopců.

Kudy kam

U parkovitě u rozvodny stojí jako vlajkový strom starý topol, který v pozdním odpoledni dává autům stín.  Od něj se můžete vydat dvěma cestami – jedna vede k Malému a druhá k Velkému Medlaňáku, jak jim místní říkají. Pokud se vydáte cestou vpravo, zanedlouho se ocitnete na dojezdu zimní bobovací dráhy. Vydáte se ostře doprava a strmě vzhůru. Na vrcholku Malého Medlaňáku vás přivítá skalka, kterou děti rády zlézají, hrajíce si na horolezce. Pokud zde nejste na výletě s rodinou, ale na rande, pak vás potěší pár prohlubní mezi řídce rozsetými keři, kde se můžete ukrýt před zraky ostatních výletníků. Výhled na Medlánecké letiště kazí jen dráty elektrického napětí, proto se vydáte dál. Při sestupu dolů doporučuji stejnou cestu, ale je možné se vydat také na opačnou stranu a sestoupit strmou stezkou přímo do Medláneckého parku.

Medlánecké kopce
Medlánecké kopce

Vydejte se tedy nazpět po vlastních stopách. Svahy Velkého Medlaňáku přes léto spásají ovce, proto se na něm udržuje chráněná vegetace. Na jaře kvetou na obou kopcích ty nejvzácnější: koniklece. Schválně, jestli je najdete! Po sestupu udržujete stále stejný kurz a vystoupáte pozvolnou cestou do sedla mezi Velkým Medlaňákem a Palačákem (tedy Palackého vrchem).

TIP: Výlet údolím říčky Ponávky v Brně.

Po pravici je ohniště, kde se ale teď nebudete zastavovat, protože chcete rychle vyběhnout doleva opět zimní bobovací dráhou až na vrchol! Mimochodem, tady se v zimě dá svištět opravdu velkou rychlostí na saních i na bobech. Dráha má výborný dojezd, daleko lepší, než ta na Malém Medlaňáku.

Odtud se můžete kochat do všech stran, jak výhledem na město Brno, tak směrem na sever na Babí Lom nebo také k Brněnské přehradě, která se schovává v údolí několik kilometrů za Medláneckým letištěm. A pokud tu jste za příhodných povětrnostních podmínek, můžete pozorovat kroužící větroně v oblacích vysoko nad vašimi hlavami.

Návrat

Pokud už jste se pokochali výhledem, můžete přistoupit k sestupu. Možností je více, ale já bych vám ráda doporučila sejít mezi ovocnými stromy na jih. Stezka se klikatí, ale bezpečně vás provede mezi trnkami a šípkovými keři až do akátového lesa, odkud už můžete vyplout na louku a vykročit nazpět k autu nebo na zastávku.

Související: