Medvědí soutěska – Rakousko


Minulý rok ke konci června jsem navštívila Medvědí soutěsku v Rakousku. Sice cesta byla dlouhá, ale uteklo to rychle. Je to snad jeden z nejkrásnějších koutů Štýrska. Čeká na vás plno turistiky.

Medvědí soutěska v Rakousku

První výšlap absolvují všichni společně s průvodcem. Ve skalnatém kaňonu na vás čeká 164 lávek, žebříků a můstků, které vedou podél tůní a vodopádů. Výšlap je bezpečný. Ačkoli v podstatě „pochodujete“ po lávkách, pod nimiž nádherně hučí vodopády, je to zcela bezpečné. Tato trasa po žebřících je jednosměrná. Pokud byste se cítili unavení, tak jsou tam zřízena malá odpočívadla. Trasa je dlouhá 1300 m.

Čeká vás 24 bouřlivých vodopádů (sice mě z toho bolely uši, ale bylo to krásné). Celý výstup trvá asi 2,5 h. Na konci první části je krásná hospůdka Guter Hirte, já si dala polévku s knedlíčkama (knedlíčky byly velké, a takové „divné“) a druhé jídlo byl malinový řez, a ten byl naprosto výborný, ale stálo to 80kč. Taťka si dal knedlíky se zelím a párkem, které stály kolem 200kč a ty párky byly naprosto obyčejné, takže zklamání. Takže pokud půjdete do této hospůdky, tak doporučuji malinový řez!

Náš tip: Hledáte ubytování v soukromí? Na stránkách Booking.com si vybere každý.

medvědí soutěska rakousko 3

Další trasu můžete absolvovat buď s průvodcem nebo sami. My jsme se rozhodli že půjdeme sami. Kdo si netroufá na těžší skalnatou trasu, můžete zvolit tu jednodušší, kde se jde po louce a pastvinách. Zde máte možnost vidět něco typického pro Rakousko – krávy. Já jsem byla u těch krav a nemohla jsem se od nich odtrhnout, protože byly tak roztomilé :D

Otevírací – provozní doba Medvědí soutěsky

1.květen – 31. říjen od 7:30 do 16 hodin

Vstupné

 • Dospělí – 3,5€
 • Děti 6 – 16 let – 2,8 €
 • Děti do 5 let zdarma

Medvědí soutěska - krávy

Obě cesty končí u jezera Teichalmsee. Z Mixnitzu ke Guter Hirte překonáte výškový rozdíl přes 700m, dále na vrchol Hochlantsch až 1270m. Na vrcholu Hochlants u křížku (pokud k němu úspěšně dorazíte) se může turista zapsat do knihy horolezců :)

U jezera Teichalmsee na vás čeká „trojská“ kráva. Je tu i další hospůdka, kde jsme si dali pivo a Coca-colu. Coca-Cola stála kolem 80 korun.

Kousek od „trojské“ krávy se nachází obrovská vývěska s podrobnou mapou, kde se můžete podívat, jakou trasu jste ušli.

Pokud vás zajímá i Orlí hnízdo, pak si přečtěte náš další článek Dovolená v Rakousku.

Pokud se rozhodnete tento výlet absolvovat, doporučuji květen-srpen. Velmi důležitá je pohodlná a bezpečná obuv. Pamatuji si, jak nám průvodce říkal, že tam jela jedna paní, a po 15 minutách nemohla. Tak kdo se na to necítíte, tak radši nejeďte. Své osobní věci si vemte radši do batohu, který budete mít na zádech. Teď to nejdůležitější – nezapomeňte si doma foťák!! Byla by to věčná škoda.

Neváhejte a navštivte Medvědí soutěsku. Snadno se tam dostanete s každou cestovní kanceláří, a ti odvážnější určitě i autem. Budou vás možná bolet nohy, budete unavení a vyčerpaní, ale stojí to za to! Nezapomenutelný zážitek!!

Tato kamenitá rokle, kterou můžete hledat též pod původním názvem Bärenschützklamm, se nachází v rakouské spolkové zemi Štýrsko.

Zájezd Medvědí soutěska autobusem

Medvědí soutěska v Rakousku ve Štýrsku je oblíbeným místem nejen zdejších turistů, ale i zájezdů všech sousedních států včetně České republiky. V době našeho zájezdu mělo společnou cestu přibližně sedm dalších autobusů nejen z Čr.

Všechny zájezdy měly stejný plán – autobus vyloží turisty v městečku Mixnitz (přibližně 30 km severo-západně od Štýrského Hradce), které slouží jako začátek cesty k soutěsce (cca 420 m.n.m.) Autobusy následně přejedou na velké parkoviště u jezera Teichalmsee, čímž poskytnou turistům možnost dvou cest na celodenní procházku. Zájezd je jednodenní, vše se dá v pohodě stihnout.

Medvědí stezka – trasy

Vstup do Medvědí soutěsky – stezky je od nádraží v Mixnitz přibližně 3,3 km cesty, při které je třeba zdolat asi 330 výškových metrů. Po zaplacení vstupného už nic nebrání vstoupit do úžasného přírodního úkazu, který vytvořila říčka Mixnitzbach protékající skrze skalnatý masiv. Divoký tok řeky zde vytvořil sérii vodopádů, průrev a tůněk. A lidé k tomu vytvořili sérii více než stopadesádi žebříků a lávek, vedoucí skrze toto přírodní dílo tak, že se až tají dech.

Cesta je logicky jednosměrná proti proudu toku, a vzhledem k návštěvnosti je zde tvoří had turistů. Naštěstí se však fronta stále pomalu posunuje, takže se příliš nečeká a je čas k pořízení fotografií. Vlastní průchod soutěskou je dlouhý 1300 m, při kterých se musí nastoupat až do výšky 1220 m.n.m. (převýšení cesty je cca 470 m). Ukončení stezky je u rozcestí, u kterého se nachází i chata s občerstvením.

Na rozcestí jsme měli dvě možnosti, jak se dostat k jezeru Teichalmsee. Náročnější z nich vedla severním směrem přes vrchol Hochlantsch, mírnější pak horu obcházela, a obě cesty se následně scházejí těsně před jezerem. Počasí nám přálo, síly jsme stále měly, tudíž jsme se vydali směrem k vrcholu, který měří 1720 m.n.m. (čekalo nás tedy dalších 500 výškových metrů). Široká štěrková cesta postupně přecházela v lesní pěšinu a posléze ve skalnatý masiv. Čím více jsme se přibližovali k vrcholu, tím více se otvíral výhled na údolí po západní straně.

Na vrcholu Hochlantsch je vztyčen mohutný dřevěný kříž deska s popisem výhledu.

Mnoho času na kochání však nebylo, jelikož se rychle zatáhlo a začalo nám pršet. Na cestě k jezeru Teichalmsee nás celou dobu doprovázel vytrvalý déšť. Naštěstí jsme měli v autobuse suché převlečení a při cestě jsme si odpočinuli.

Věřím, že vás tato recenze z června 2018 (kdy jsme zde byli) přesvědčila, že rakouská Medvědí soutěska je nádherné místo a třeba se také brzy vydáte na poznávací výlet do tohoto kaňonu.

Ubytování v okolí

Fotogalerie

Odkazy:

Letní dovolená v Rakousku v Alpách se dá prožít u jezera nebo ji strávit tím, že navštívíte lázně. Rakousko nabízí pro každého něco.

19 komentářů u „Medvědí soutěska – Rakousko“

 1. Rakousko medvědí soutěska 8.října 2016.Super krása a nádhera.Středně náročné.Záda jsem měla mokrá i když mám kvalitní oblečení.Dobrá obuv podmínkou.Čekají vás 3 etapy.První je zhruba hodinu do kopce lesem k pokladně na soutěsku.Druhá jsou soutěsky, kde je nádherný pohled na vodopády.A 3. etapa je už jen lesem z kopce dolu hodinu .Zvolila bych teplejší měsíc na tento výlet.Menší děti a nezdatné bych nedoporučovala na tento výlet.Utahaná ale stojí to za to.

 2. Dobry den. Chtela bych se zepttat jak dlouho bychom tam jeli s brna ? A zda je nutne po rakouskych dalnicicj??? Diky

 3. Dobrý den Žaneto, jelikož soutěska Bärenschützklamm je „skoro“ u města Graz, cesta z Brna trvá cca 3,5 hodiny. Nejrychlejší varianta je trasa na Vídeň a poté po rychlostní silnici S6, která je v podstatě skoro jako dálnice. Ale je nutná rakouská dálniční známka – 10-ti denní stojí 8,9€. Sice se dá jet i mimo dálnici, ale to byste v autě strávili 5,5 hodiny. Osobně raději obětuji těch pár stovek a ušetřím čas (a nervy :))

 4. Dobrý den,
  chtěla bych jet autem. Nicméně, když ráno přijedu k soutěsce, tam nechám auto, půjdu se ještě podívat na horu a pak sejdu dolů k jezeru, jak se potom vrátím zpátky k autu, které parkuji u vstupu do soutěsky, na mapě mi to přijde hrozná dálka, jezdí mezi těmito místy nějaký spoj, který nás doveze zpět?
  Díky, Míša

 5. Lidičky , vy jste mě tak namlsali . Nezbývá nic jiného než se tam vydat . Tento víkend již nestíhám ale další to jistí .

 6. Tak jsem to tedy absolvoval . Naskytla se možnost s cestovkou „Pandabus“ . Co dodat – bomba . Jak samotný výlet tak i cestovka . Mohu jen a jen doporučit ( obojí ) . Trasa Mixnitz – Jockl – Hochlantsch – Teichalmsee .

 7. Dobrý den. Již to tady padlo, ale poradí někdo jak se dostat zpět k autu do Mixnitz pokud tam necháme zaparkované auto?
  Děkuji.
  Jirka.

 8. Mám úplně stejnou otázku jako pan Jirka. Jak se dostat zpět k autu zaparkovaném ve městě Mixnitz? Děkuji za odpověď.
  Tomáš

 9. Dobrý den Miloši. Chceme jet obytným autem,na více dní. Poradíte mi prosím ,všiml jste si nějakých kempů v okolí,kde by bylo možné se zabydlet ?? popř. i návrh na další výlety v okolí? Moc děkuji za rady. Dana

 10. Dobrý den, vím, že to tady padlo už několikrát, ale dá se hromadnou dopravou k autu do Mixnitzu dostat? Má s tím někdo zkušenosti? Zkoušela jsem vyhledat nějaké spoje a nemůžu vůbec nic najít. Nechci se nějak podceňovat, ale myslím, že cestu zpátky bychom pěšky nedali a chtěla bych mít jistotu, že tam nějaký bus jezdí.

 11. Dobrý den, jak je to tam prosím s počasím? Přemýšlím o termínu, kdy bývají v ČR velká vedra, s tím, že u vodopádů v lese bude snesitelně, je to tak? :)‘
  Předem děkuji za odpověď, Táňa

 12. Dobrý den.
  Rád bych se zeptat , mám Ford Turneo Custom se stanem na střeše. Kde bych tam s rodinou mohl v klidu přespat. Ptám se abychom neměl nějaké problémy.
  Předem děkuji.

Napsat komentář