Města Plasy i Manetín jsou prima tipem kam na výlety


Pokud hledáte na Plzeňsku místo na ideální celodenní výlet, vydejte se do Plas a nedalekého Manetín.

Plasy

Plasy se zdají jako nenápadné městečko, kde se nic moc neděje. Ve skutečnosti je to ideální místo na výlet! Zaparkovat můžete pohodlně zaparkovat v centru města hned vedle Plaského kláštera. Tento klášter postavil slavný stavitel Jan Blažej Aichel Santini.

Klášter samotný je postaven velmi zvláštním způsobem. Ve skutečnosti totiž celý stojí na dřevěných pilířích, mezi kterými protéká řeka. Pokud by voda přestala téci, klášter by během několika měsíců spadl.

Původně bylo v plánu vedle kláštera ještě postavit zámek a propojit tyto budovy společně. Pokud by dílo bylo dokonáno, vznikl by zámecký komplex ještě větší, nežli je Pražský hrad (což je jeden z největších hradních komplexů světa). Klášter je veřejnosti přístupný a můžete si vybrat i z několika různých prohlídek.

Vedle kláštera se také nachází knížecí pivovar, kam se můžete vydat na dobrý oběd a místní pivo, jehož tradice sahá až do roku 1144 a jehož výroba je zde již několik let opět obnovena.

TIP: Chyše – zámek i pivovar v jednom. To už je důvod k návštěvě

Pokud s sebou na výlet vezmete děti (a i kdyby ne), můžete navštívit také místní zoo Plasy. Tato zahrada je velmi speciální. Nečekejte zde klasické výběhy a kvanta exotických zvířat. Je pravda že zvířata zde najdete rozličná, jako například surikaty, nebo dokonce lvy. Ty jsou ale v různých scenériích, jako je například strašidelný hrad, antický amfiteátr, nebo kovbojský ranč. Kromě toho zde také mají velmi příjemně vytvořený minigolf.

Manetín

Okolo města je také krásná příroda. Pokud se vám ale i tak bude zdát, že již v Plasech nemáte, co na práci, můžete vyrazit do nedalekého Manetína. Manetín je město veliké obdobně jako Plasy. Klášter, který vás přivítá u vjezdu do města bohužel není zpřístupněn. Jistě si všimnete spousty soch, které lemují silnici od kláštera až na náměstí. Zde také naleznete krásný barokní zámek (pro auta i parkoviště hned vedle něj).

Můžete se vydat na prohlídku dovnitř, nebo pouze projít vstupní bránou a projít si nesmírně veliký a zajímavý park, který doopravdy stojí za to.

Fotogalerie