Brno je druhým největším městem republiky a turistům rozhodně nabídne zajímavé výlety. Kromě Špilberku, staré radnice, Zelného trhu či vily Tugendhat stojí za návštěvu také podzemní chodby, technické muzeum či památník Leoše Janáčka.
Málokdo by si nechal ujít návštěvu hradu Špilberk stojícího na stejnojmenném kopci, v areálu „Špilasu“ (jak se Špilberku říká v hantecu – brněnském nářečí) sídlí také kasematy – středověké vězení. Známým cílem turistů je také krokodýl v portále radnice, o jehož původu koluje spousta pověstí. Těžko říct, která z nich je ta pravdivá.
Obsah článku
Brno – město památkové
Dost možná nejdůležitější brněnskou památkou, kterou nelze minout, je vila Tugendhat, která je dokonce zařazena na seznamu UNESCO. Výstavba této funkcionalistické vily byla dokončena v roce 1930, její majitelé, židovští manželé Tugendhatovi v ní ale dlouho nepobyli, už o osm let později, z obavy z nacistického Německa, opustili Československou republiku. Poté ji zabralo gestapo, později z ní ubytovnu vojáků a koní udělala Rudá armáda. Za komunismu v ní byla například škola gymnastiky či místo rehabilitací.
Čtěte jaká byla dovolená v Brně.
Podobně zajímavá je také brněnská Stará radnice, nejstarší světská stavba ve městě. V jejím průjezdu je pověšený vycpaný krokodýl, tzv. brněnský drak, o němž koluje řada pověstí. Podle té nejznámější se jedná o draka, který žil poblíž Brna a který ohrožoval město a tak mu někteří obyvatelé donesli k jídlu pytel s vápnem. Drak jej sežral, napil se a poté zemřel. Jaký je ale skutečný původ tohoto krokodýla, již dnes nezjistíme.
Nedaleko radnice se nachází náměstí Zelný trh, na kterém se po staletí prodává ovoce, zelenina i květiny. Právě pod Zelným trhem se ale nachází hit turismu v Brně posledních let – brněnské podzemí. Jedná se o zpřístupněné podzemní chodby, jejichž prohlídky provozuje Turistické informační centrum.
Brno technické
Ve čtvrti Královo Pole sídlí brněnské Technické muzeum. Obzvláště pro rodiny s dětmi je jeho návštěva vhodným zpestřením návštěvy Brna, je zde široká nabídka expozicí, nicméně zaujmout vás mohou například historická vozidla, výstava o letectví nebo simulovaná prvorepubliková ulice s řemesly. Otevřeno je denně mimo pondělí, vstupné pro dospělého vás vyjde na stovku, zlevněné pro děti za rovnou padesátikorunu.
Brno kulturní
Ačkoliv se Leoš Janáček v Brně nenarodil, ani zde nezemřel, nemalou část života zde působil. V Brně založil varhanickou školu, v Brně žil, pracoval, skládal. Jeho činnost dokumentuje Památník Leoše Janáčka, který se nachází v jeho domě, kde žil a pracoval. Čeká tam na vás interaktivní expozice, která vám nepřiblíží jen jeho dílo, ale zavede vás také do jeho soukromí, do míst kde tvořil.
Typickým kulturním prvkem brněnské společnosti je místní nářečí, tzv. hantec. Vznikl komolením češtiny s němčinou, v Brně totiž v minulosti žilo nemálo Němců. A i když tento „jazyk“ vymírá, stále můžete narazit na Brňany, zejména staršího věku mluvící hantecem. Například různé brněnské lokality mají své názvy v hantecu, například Kraví Hora – „Monte Bú“, ulice Česká – „Čára“ či Bystrc – „Bástr“.
Brno relaxační
Po návštěvě památek a muzeí si asi budete chtít odpočinout. Brněnský novinář Michal Kašpárek doporučuje ve svém průvodci Brnem kavárnu Spolek nacházející se v centru města na Orlí ulici. Jedná se o skutečně stylový prostor nádherně vonící kávou, kterou si můžete zakoupit domů.
Využít můžete také služeb vnitřní či venkovní části Koupaliště Kraví Hora, kde najdete nejen plavecký bazén, ale také vířivku, bazén pro děti či parní saunu.