Město Chiang Mai je pravý cíl dovolené na severu Thajska


Pokud nepatříte mezi milovníky plážových resortů a raději poznáváte, pak je pro vás možná město Chiang Mai tím pravým cílem při návštěvě Thajska. Leží v severní části Thajska ve stejnojmenné provincii.

Město je domovem okolo tří stovek historických chrámů, nedaleko se rozkládá národní park Doi Suthep a thajské hory, čili potěší i milovníky přírody.

Chiang Mai – informace

Chiang Mai, někdy také počeštěně Čiang Mai, leží zhruba 700 kilometrů od hlavního města Thajska Bangkoku. Žije zde zhruba přes 150 000 obyvatel a je největším městem severního Thajska a jedním z největších měst celkově.

Město Chiang Mai Thajsko

Název Chiang Mai znamená „nové město“ a někdy je také přezdíváno „růže severu“. V současné době je město ekonomickým a turistickým střediskem severní části Thajska.

Chiang Mai Thajsko

Doprava

Sídlí zde Chiang Mai International Airport, čili není problém se do města dopravit letecky jak z Evropy, tak i v rámci Thajska. Operují zde mimo jiné domácí aerolinky jako AirAsia, Nok Air nebo Thai Airways.

V Chiang Mai najdete 2 autobusová nádraží  Arcade Bus Station a Chang Puak Bus Station a také vlakové nádraží.

Po městě se můžete pohybovat místní hromadnou dopravou, kterou představuje tzv. songthaew. Pokud máte zkušenosti s řízením, vyplatí se také pronajmout si na pár dní motorku a objezdit hlavní památky a okolí po vlastní ose. Levnější možností je potom tuk-tuk, dražší variantu naopak představuje taxi.

Čtěte také: Chcete zažít opravdové Thajsko? Vydejte se do Prachuap Khiri Khan

Po starém městě se bez problémů můžete pohybovat i pěšky. Nezapomeňte ale na ochranu proti slunci v podobě přikrývky hlavy nebo slunečníku, opalovacího krému a slunečních brýlí. V chrámech byste také měli mít zahalená ramena a kolena, tak můžete přibalit do batůžku sarong.

Chiang Mai Thajsko 2

Co nevynechat při návštěvě Chiang Mai

Údajně se ve městě a okolí nachází přes 300 chrámů. Chiang Mai je také domovem celé řady uměleckých dílen, jejichž prohlídka rozhodně stojí za návštěvu. Historické sbírky umění ochraňuje centrum Chiang Mai City Arts & Cultural Centre a muzeum Chiang Mai National Museum. Za zmínku stojí rozhodně Wat Chiang Man neboli Chrám sedmi spirál, který je nejstarším chrámem ve městě. Mezi další chrámy patří například:

  • Wat Phra Singh
  • Wat Phrathat Doi Suthep
  • Bhuping Royal Palace Gardens
  • Wat Phra Singh
  • Wat Chedi Luang
  • Wat Suan Dok
  • Wat Phra That Doi Kham
  • Okolí Chiang Mai

Pokud máte rádi přírodní úkazy, určitě nevynechejte návštěvu vodopádů. Například vodopád Huay Kaew Waterfall se nachází nedaleko vstupu do národního parku Doi Suthep. Dalšími vodopády jsou Mae Sa Waterfall, které také najdete v NP Doi Suthep. Opravdu unikátním zážitkem jsou vodopády Bua tong (Sticky waterfalls) neboli lepkavé vodopády. Sice si k nim z Chiang Mai musíte asi hodinu zajet, ale odměnou vám bude doslova vodní atrakce zdarma. U vodopádů jsou umístěná lana, po kterých můžete šplhat a užít si vodní hrátky třeba i s dětmi.

TIP: Thajsko dovolená s dětmi

Populárním cílem turistů je ZOO v Chiang Mai. Vstupné do zoologické zahrady stojí 100 bathů a uprostřed turistické sezony počítejte s frontou u vstupu.

Nedaleko Chiang Mai se rozprostírá již zmíněný národní park Doi Suthep. Je pojmenovaný podle 1 676 metrů vysoké hory Doi Suthep. V rámci národního parku najdete nejvyšší horu Thajska Doi Inthanon (2 565 m n. m.). Za navštívení také stojí kmenové vesnice v okolí. Můžete je navštívit na vlastní pěst nebo si domluvit organizovanou tour u jedné z mnoha cestovních agentur v Chiang Mai.

Zhruba 2 hodiny jízdy od Chiang Mai leží malé horské město Pai, odkud se dají podnikat dechberoucí výlety do thajské přírody. Do Pai jezdí z Chiang Mai pravidelně autobusy a minivany.

Zajímavosti

V listopadu se zde koná tradiční lampionový festival Loy Krathong, při kterém se vypouštějí vzhůru k nebi tzv. lampiony štěstí. První víkend v únoru si nenechte ujít barevný květinový festival Chiang Mai Flower Festival.

Pokud se budete pohybovat v Chiang Mai, nevynechejte tradiční thajskou masáž. Ruce místních šikovných masérek jsou vyhlášené!

Chcete-li se zrelaxovat ještě jinou cestou než thajskou masáží, můžete investovat peníze do jednoho z mnoha kurzů vaření thajské kuchyně. Populární jsou také lekce jógy. Další možnost odpočinku představují nedaleké horké prameny Rong Aroon Hot Springs.

Chiang Mai Thajsko 3

Ubytování a stravování

V Chiang Mai najdete celou řadu ubytovacích zařízení, od luxusnějších komplexů, přes menší hotely, rodinné penziony, bed and breakfest až po levné hostely se sdílenými pokoji. Poradí vám kterékoli internetové vyhledávače ubytování. Stejně tak výběr stravovacích zařízení je široký. Vybrané restaurace, kde vám naservírují místní lahůdky, najdete zejména v centru města. Dobré, chutné a hlavně levné jídlo najdete na ulicích v prodejních stáncích, kde se stravují většinou místní. Pokud vás zajímají nákupy, vyrazte na vyhlášený večerní trh Sunday Walking Market v ulici Rachadamnoen.

Dovolená Thajsko

Kde koupit zájezd: