Město Gmünd najdete přímo na hranici s Rakouskem


Pokud budete na Třeboňsku, můžete si udělat výlet do rakouského Gmündu. Toto půvabné městečko leží přímo na hranici, takže když překročíte v  Českých Velenicích státní hranici, budete v cíli.

Nutno přiznat, že na Českých Velenicích se dost podepsala éra socialistického hraničního pásma, takže ani dnes není zrovna snovým výletním cílem. Ale Gmünd nabízí mnoho z toho, co na české straně chybí.

Gmünd Rakousko

Když přijedete autem, jako první uvidíte most přes řeku Lužnici, která zde teče přes obrovské balvany. V centru jste odsud ani ne za minutu. Historické centrum láká k posezení v některé z místních restaurací či kaváren, které najdete v zachovalých renesančních domech třeba na náměstí. Tam se konají také vánoční i pravidelné trhy a jen pár kroků vás dělí od nejstarší budovy města – zámku. Jeho historie sahá až do 12. století. Dnes jsou v něm soukromé byty, ale krásný je i zámecký park. Dominantou je kostel sv. Štěpána. Původně románsko-gotický kostel byl později několikrát přestavěn. Jeho současný vzhled je novogotický.

Městské muzeum najdete uprostřed náměstí v budově staré radnice a kousek od ní je i Muzeum skla a kamene.

Gmünd Rakousko

Blockheide přírodní park a úzkokolejka

Severovýchodně od města leží přírodní park Blockheide. Na více než 100 hektarech leží řada obrovských balvanů jakoby rozházených v lese a okolním terénu. Je tady i dřevěná rozhledna a vodní plochy jezírek i bývalých lomů. Můžete si vybrat z několika různě dlouhých stezek a vydat se na procházku. Zkuste se také vydat Waldviertelskou úzkokolejkou na výlet. Její stanice leží přímo u vlakového nádraží, tedy jen pár set metrů od náměstí, a celková délka tratí je 68 km.

Termální lázně Sole-Felsen-Bad

Asi největším turistickým lákadlem Gmündu jsou ale vyhlášené termální lázně Sole-Felsen-Bad. Přes 900 metrů čtverečních bazénů a vířivek vyplňuje nadprůměrně teplá voda (32 až 34 °C), která láká k relaxaci. Vnitřní i venkovní laguna, protiproud a žulová vana jsou slané, plavecký bazén je sladkovodní. K dispozici je také 65 m dlouhý tobogán – ideální aquapark. Sousední saunový svět disponuje skalní saunou-hammam, solnou saunou, parní lázní a dalšími saunami. Když se vám nebude chtít vracet, můžete se ubytovat přímo v lázních v hotelu, během letní sezóny také v kempu.

Ubytování – booking

Gmünd je příjemné místo na jednodenní výlet i víkendový pobyt. Z Třeboně sem autem dojedete asi za 40 minut, z Jindřichova Hradce cesta trvá hodinu. Do Gmündu se dá dopravit také vlakem přes České Velenice. Na mnoha místech se zde domluvíte i česky a informace o městě v češtině najdete městském webu.

Mapa

Doporučujeme:

| Rubriky Rakousko