Na hranici Moravy a Slovenska, mezi Strážnicí a Břeclaví se nachází malebné jihomoravské město Hodonín. Město je obklopené lužními i borovicovými lesy a protéká jím řeka Morava. Vyhlášená metropole Moravského Slovácka je právem hrdá na bohatou kulturní tradici.
Kvalitní odrůdy vína, znamenitý folklór, rozsáhlou síť cyklostezek, vodní komplex Baťův kanál i nejslavnějšího rodáka – T. G. Masaryka.
Obsah článku
Z historie města
První zmínky o městě se objevují v průběhu 11. století. Během husitských válek bylo v držení šlechty. V průběhu 17. a 18. století bylo opakovaně dobyto a zpustošeno nejprve uherskými povstalci a následně pruskou armádou. Do povědomí vstoupilo především zásluhou železnice, ale také cukrovaru, cihelny, strojírny i továrny na tabák (ta byla založena koncem 18. století), jež postupně utvářely jeho dnešní podobu.
Významné osobnosti Hodonína
Nejvýznamnější osobností města je bezpochyby Tomáš Garrigue Masaryk, který se zde narodil dne 7. března 1850. Hodonín je také spojený se spisovateli Gustavem Mahlerem a Gabrielou Preissovou (žila v Hodoníně 10 let), ale také francouzským malířem Auguste Rodinem, který opakovaně navštěvoval svého dobrého přítele (Jožu Úprku).
Lékař Josef Hrubý se v roce 1952 zasloužil o otevření místní nemocnice, František Hess se aktivně angažoval ve společenském životě, publicista Alois Kolísek se staral o expozici Slovenského muzea v Hodoníně.
Kulturní a historické památky Hodonína
Milovníci umění a především historickým památek se v Hodoníně mohou těšit na pamětihodnosti v barokním či secesním stylu. Mezi architektonicky nejzajímavější památku v secesním stylu rozhodně patří Galerie výtvarného umění vytvořená architektem Antonínem Blažkem. Návštěvnici v ní mohou zhlédnout poměrně rozsáhlou sbírku děl českým umělců 20. století, ať už se jedná o malbu, grafiku či plastiku.
Na Masarykově náměstí se můžete setkat s dalšími architektonickými skvosty jako je secesně laděná historická budova radnice z roku 1904 se zpívající fontánou, která svými světelnými i zvukovými efekty okouzluje návštěvníky všech generací. Je ztvárněna jako meandrová silueta řeky Moravy a dlažba v jejím okolí nese informaci o významných meznících z historie města.
Z barokních památek upoutá pozornost kostel sv. Vavřince či Mariánský morový sloup v sousedství kostela z roku 1716, jež je dílem sochaře Antonína Rigy. Na náměstí 17. listopadu je umístěna socha T. G. Masaryka. Zvídaví návštěvníci si mohou užít také prohlídku města z výšky a vystoupat na věž secesní radnice. Vstup do ní je zpoplatněný. Lístky se prodávají v informačním centru na Masarykově náměstí.
Masarykovo muzeum v Hodoníně
Expozice věnovaná T. G. Masarykovi a jeho rodině se nachází v prostorách barokního zámku ze 17. století. Pro veřejnost byla zpřístupněna v roce 1997 a kombinuje v sobě tradiční výstavní i audiovizuální prvky ze života významné osobnosti i historie města Hodonína.
Netradičně uspořádaný interiér zachycuje jednotlivé etapy života slavného rodáka, včetně Masarykovi pracovny i simulace kovárny v obci Čejč, kde se budoucí prezident učil kovářem. Muzeum hostí také sezónní expozice.
Zoo Hodonín
Rozlohou poměrně malá zoologická zahrada je situovaná v nádherné krajině lužního lesa. Svým návštěvníkům poskytuje možnost nenáročné vycházky spojené s příjemnými zážitky, občerstvením, atrakcemi pro děti a především atraktivním pohledem do světa zvířat. Za nejzajímavější část expozice je považovaný podmořský svět ukazující tajemství života pod hladinou oceánu, ale určitě vás zaujmou i lvi jihoafričtí, šimpanzi či jaguáři.