Město Kroměříž – perla východní Moravy


Kroměříž – kdo by neznal toto nádherné město na východě Moravy. Pokud přemýšlíte nad rodinným výletem, neváhejte a přijeďte. Odměnou vám budou krásné památky, bohatá kulturní nabídka a výborné jídlo, možná zapité pravým moravským vínem. Ať už jste poznávací typ, který nejraději bloumá chodbami muzeí, nebo sportovec, který pro odpočinek potřebuje nějakou tu akci, v Kroměříži a okolí si jistě vyberete.

Město Kroměříž

Město Kroměříž

Jen málo měst u nás se může pyšnit hned několika památkami zapsanými na seznam národního dědictví UNESCO, Kroměříž je mezi nimi. Obě městské zahrady Podzámecká i Květná, spolu se zámkem, jsou na seznamu od roku 1998 a od té doby táhnou ročně statisíce turistů. V Květné zahradě se konají nejrůznější představení, historické akce, a přednášky.

Kroměříž květná zahrada

Skleník, který je součástí zahrady, bývá zase častým dějištěm oblíbených koncertů. Rodiny s dětmi ocení uměle vytvořená bludiště z živých plotů, kterých se tam nachází hned několik.

TIP: Kurovický lom u Kroměříže – ideální místo ke koupání.

Skutečnou raritou je Foucaultovo kyvadlo, umístěné v Rotundě. Jedná se o jeden ze čtyř přístrojů na světě, který dokazuje otáčení Země. Se vším co Květná zahrada nabízí je poplatek sto korun za dospělého a sedmdesát pět za dítě přiměřenou cenou.

Město Kroměříž zahrady

Podzámecká zahrada je známá spíše pro svou obrovskou rozlohu (v současnosti 64ha), návštěvníci si sem chodí především odpočinout od ruchu města a třeba se podívat na malou zoologickou zahradu. Arcibiskupský zámek ukrývá mnoho zajímavostí, některé jsou bohužel pro veřejnost nedosažitelné. Turisté se mohou podívat do místní obrazárny, loveckého sálu, nebo knihovny. Oblíbenou atrakcí je vyhlídka ze zámecké věže, která umožňuje pohled po celém městě.

TIP: Navštivte další české vyhlídkové věže a rozhledny.

Město Kroměříž 1

Muzeum

Ani ne sto metrů od zámku se nachází Muzeum Kroměřížska, s mnoha stálými i sezonními výstavami. Nedávnou zavedenou novinkou, kterou muzeum nabízí, je prohlídka městských katakomb, kterých je pod povrchem skutečně mnoho. Velké náměstí s ikonickou radnicí nabízí příjemné posezení v některé z mnoha restaurací umístěných po obvodu. Návštěvníci mnohdy zapomínají, že v Kroměříži se nachází druhá největší sbírka mincí a medailí na světě, která je otevřena veřejnosti v prostorách biskupské mincovny. Všechny tři významné kostely se nachází nedaleko od sebe v centru města a jsou také často navštěvovány. V kostele sv. Mořice jsou pochováni někteří biskupové a jejich hrobky je také možné navštívit.

Akce

Kroměříž pořádá během roku hned několik akcí, které si získali pozornost po širokém okolí. Mezi ně patří: Hortus Magicus v Květné zahradě, rekonstrukce dobytí města Švédy v Podzámecké zahradě, Vybarvený běh, konaný na Velkém náměstí atd. Na závěr bych rád napsal, že pokud alespoň trochu uvažujete o návštěvě Kroměříže, určitě ji podnikněte a jistě nebudete zklamaní.

Město Kroměříž akce

Ubytování v Kroměříži a okolí

Související:

Záhlinické rybníky – nádherné přírodní zákoutí s chráněnou florou i faunou