Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio


Po celonoční bouřce a lijáku ráno přestává pršet a na jihu je vidět modrá obloha, tam jedeme a zažijeme nádherný slunečný den.

Pozzuoli a Flavio

Pozzuoli Itálie

Město Pozzuoli s 83 tisíci obyvateli leží pár kilometrů západně od Neapole, naložili jsme zde druhou průvodkyni s licencí a vyjeli k třetímu největšímu antickému divadlu v Itálii. Proti zajímavému domu vcházíme do Amfiteátru Flavio, který je nejlépe zachovanou antickou památkou ve městě, byl založen v prvním století, z někdejších tří pater hlediště se dodnes zachovala pouze dvě, v římské době amfiteátr pojal přes 30 tisíc lidí. V průběhu staletí totiž budova sloužila jako zdroj stavebního kamene, stejně jako u římského Kolosea se nad hlavní římsou divadla původně zvedala zeď se sloupovou galerií.

TIP: Levné poznávací zájezdy do Itálie vybírejte na Dovolená.cz

Vzhledem k nočnímu dešti byl vchod do podzemí zakázán, ale naše průvodkyně nám zařídila povolení vstoupit, když ostatní turisté byli v jiných částech amfiteátru. Po obvodu stojí vykopané a restaurované historické předměty, ale rostou tam i granátová jablka a biohmota. Cestou k vulkánu Solfatara míjíme dům, v kterém prožila dětství s matkou a sestrou u prarodičů filmová hvězda Sofie Lorenová, rodným jménem Sofia Villani Scicolone. Po smrti italského filmového magnáta Karla Pontiho nyní žije v Kalifornii a zde bydlí její neteř. Projíždíme kolem zajímavých domů i věznice.

Četli jste všechny díly cestopisu?

1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino