Město Šternberk na Moravě

Málokdo zná moravské město Šternberk a přitom se v něm dá objevovat plno zajímavých věcí. Kromě hradu, tu objevíte bývalý augustiánský klášter s kostelem. Nádherné měšťanské domy a plno turistických tras. To vše jen 16 km od Olomouce.


Šternberk hrad

Město bylo založeno jako osada pod hradem, který byl založen ve druhé polovině 13. století Zdeslavem ze Šternberka. Hrad za dobu své existence prošel dvěma velkými přestavbami. Nejprve v 16. století a potom na konci 19. století. Kdy posledními majiteli byl rod Lichtenštejnů. Který zpřístupnil hrad veřejnosti. Momentálně je hrad národní kulturní památkou.

Státní hrad Šternberk nabízí dva prohlídkové okruhy. První trasa „Lichtensteinské sbírky“, nabídne prohlídku kaple, chodby a pokoje 1. patra. Druhá trasa „Velký okruh“, nabízí prohlídku první trasy a dále sbírky, které byli dovezeny z uzavřených hradů a zámku Severní Moravy. Kromě stálých prohlídkových tras probíhá na hradě výstava „Lichtensteinská dominia stř. Moravy. Výstava vypráví o působení Lichtenštejnů na Moravě. Hrad je otevřen každý den, kromě pondělí, od 10 do 17 hodin. Součástí hradu je i zámecký lesopark, který stojí za to, abyste ho navštívili.

Město Šternberk na Moravě

Jakmile si projdete hrad, je nejvyšší čas navštívit zbytek města. Kousek od hradu na Horním náměstí stojí chrám Zvěstování Panny Marie s krásnou pozdně barokní nástropní freskou. V komplexu chrámu najdete bývalý augustiánský klášter a před chrámem mariánský sloup z počátku 18. století. Bývalý augustiánský klášter si můžete, prohlédnou od pondělí do neděle a to od 9.30 do 17 hodin. Cestou na náměstí, Radniční ulicí, si všimněte klasicistních měšťanských domů z 19. století.

Infocentrum

V informačním centru, které se nachází, jednu ulici od Hlavního náměstí, najdete mnoho užitečných informací nejen o městě, ale i o jeho okolí. Dále vedle informačního centra je galerie Expozice času. Zde se dříve vyráběli hodiny, budíky a hodiny. Výstavu můžete navštívit každý den, mimo pondělí, od 10 do 16 hodin.

Šternberk ubytování

Fotogalerie

Další tipy kam jet na výlet v okolí Šternberka:

Za zmínku stojí historická Olomouc, která je jen 16 km od Šternberka. Nebo hrad Sovinec či Moravský Beroun. Pokud jste spíše příznivci přírody, tak se neváhejte podívat do Litovelského Pomoraví a do údolí Bystřice.

Napsat komentář