Město Třeboň je krásné nejen v létě


Jihočeské lázeňské město Třeboň je každé léto nacpané k prasknutí cyklisty, milovníky koupání, historických památek, turisty všech kategorií i rybáři. Zkusili jste se tam ale podívat mimo letní turistickou sezónu? Dýchne na vás klid a pohoda a na kapří hranolky nebudete muset čekat ve frontě.

Třeboň pěšky

Pojďme se podívat na Třeboň trochu jinak, bez povinné návštěvy historických památek. Pojďme si ji prochodit. Třeboň je v rovině, takže je ideálním místem právě na procházky. A je i městem mnoha parků, kde se můžete toulat dlouhé hodiny.

Třeboň město

Přímo v centru určitě nevynechejte park zámecký, který se od zámku rozléhá směrem k hrázi rybníka Svět.

Rybník Svět Třeboň

Po té se dostanete k dalšímu velkému parku, který obklopuje Schwarzenberskou hrobku. Můžete pokračovat ještě dál kolem hřbitovního kostelíku sv. Jiljí a dále na samotu zvanou Odměny a obejít tak celý rybník Svět. Když se vám to povede, skončíte v dalším parku, pro změnu lázeňském vedle lázní Aurora.

Celou trasu můžete absolvovat po 12 km dlouhé naučné stezce Okolo Světa a na 16 zastaveních si přečíst i nějaké zajímavosti.

Lázně

lázních Aurora si můžete zajít třeba na kávu nebo vyjet proskleným výtahem hlavní budovy až nahoru a podívat se třeba na romantický západ slunce. Odpočinout si můžete také ve welness centru s bazény a saunami. Anebo se vydat do třeboňských uliček, kde skoro na každém rohu najdete nějakou kavárničku, vinárničku či hospůdku. Když se dáte směrem zpět do centra, přijdete k parku mezi historickým jádrem a budovami místních škol. Přes něj se volným krokem můžete dostat až k parku u dalších lázní, které se jmenují Berta. Z něj už je to jen pár kroků na obdélné třeboňské náměstí, které je krásné v jakoukoli roční dobu.

Třeboň v zimě

Zkusili jste se do Třeboně vydat třeba o Vánocích? Vypadá to tam trochu jako v pohádce a ryby tady umí upravit opravdu skvěle.

Vánoční strom na náměstí v Třeboni

Takový candát, nebo pořádná rybí polévka nikde nechutnají lépe. V zimě se na stadionu kousek od lázní Berta také bruslí, a pokud je silnější mráz, k bruslení lákají i okolní rybníky.

Informace a praktické rady

Ještě pár praktických rad. Parkujte na parkovištích za branami historického jádra. Místní ochránci zákona jsou nekompromisní a botičky rozdávají často a rychle. Jako všechno v Třeboni i parkoviště jsou jen pár kroků od centra. Můžete přijet i vlakem a vystoupit buď na nádraží, nebo na zastávce Třeboň-lázně. Pokud si předem rezervujete ubytování, zeptejte se, z které zastávky je to blíž. Jdete-li do centra, vystupte na Třeboň-lázně. Autobusové nádraží je rovněž v širším centru. Infocentrum je přímo na náměstí.

V Třeboni můžete zajít na koncert, do divadla, nebo do kina. Přehled akcí najdete na www.itrebon.cz.

Ať už se do Třeboně vydáte na podzimní výlovy, za vánoční atmosférou, nebo kdykoli jindy, určitě si ji zamilujete. Znám lidi, co se tam rok co rok vrací celý život. Patřím k nim.

Ubytování v Třeboni