Město Zakynthos na stejnojmenném řeckém ostrově stojí za to

V tomto krásném přístavním městě jsem byl celkem 4x. A klidně bych se sem vrátil znovu, nejen kvůli tomu, jak je fotogenické, ale i kvůli výbornému jídlu, které je ale chutné v celém Řecku.


Píšu, že jsem zde byl 4x, ale číslo je mnohem vyšší. Ostrov Zakynthos byl 2x cílem naší dovolené, a pokaždé jsme také 2x vyrazili navštívit hlavní město, protože je zde stále co objevovat. Navíc jsme jej také několikrát projeli půjčeným autem při výletech po ostrově.

Kdo se obáváte půjčit auto, doporučím vám využít autobusovou dopravu a město Zakynthos navštívit právě autobusem.  Přijedete na autobusové nádraží „nad městem“, odkud půjdete stále z kopce až  do centra města Zakynthos.

Ostrovu se říká Zante, Fior di Livante (Zante, květina východu). Také Zakinthos a Ζάκυνθος.

Zakynthos hlavní město

zakynthos řecko

Poté, co vyjdete z nádraží, po vyznačeném přechodu přejděte hlavní silnici a pokračujte dále rovně. Na rozcestí, kde jsou dvě cesty vlevo a vpravo, je jedno, kudy půjdete, protože obě vás dovedou  do přístavu.

Město Zakynthos Řecko 4

Koho zajímají hlavně nákupy, pak hledejte ulici 21 Maioy, což je zdejší „pěší zóna“ s mnoha obchody, kde si vyberou jak ženy, tak i muži.

Město Zakynthos Řecko 7

Pokud po této ulici budete pokračovat stále doleva, dojdete na náměstí Agious Markou, kde si určitě dejte kávu v kavárně Cafe San Marco, abyste poznali, že teprve zde je to ta pravá káva a ne to, co vám mnohdy servírují v hotelu (pro turisty to je vždy tak nějak ošizené).

Město Zakynthos Řecko 12

To samé doporučuji se zmrzlinou, pravá točená ve městě je prostě luxusní a určitě vám bude chutnat 10x víc než ta hotelová co je v „all inclusive“.

Z náměstí pokračujte dále směrem k přístavu přes Solomos Square, je to cca 200m.

Děti turistika v horkém letním dni moc nebavila, takže jsme navštívili nedaleké dětské hřiště na ulici Lomvardou (kousek od kostela u přístavu) a já pokračoval na „molo“, odkud uděláte opravdu super fotky a také snad i povedené video, na jaké se můžete podívat.

Zakynthos videa, která jsem ve městě natočil, vidíte v tomto jednom klipu

Kde se najíst levně a přitom chutně

Káva sice byla dobrá, zmrzlina také, ale když na chlapa přijde hlad, tak je s ním k nevydržení, to asi zná každá žena. V Řecku jsem si zamiloval pokrm jménem Gyros Pita. Je to klasický gyros – maso krájené z „tyče“ do pita chlebu, dále je v něm tatarka, rajčata, cibule a hranolky.

Když si toto jídlo koupíte na pláži, může stát od 2,5 do 5€. Pokud si jej dáte v restauraci, tak i víc.

V Zakynthosu na nábřeží je jeden rohový menší bufet, kde tato výborná pochutina stojí pouze 1,5€. V centru v hlavním městě tohoto ostrova. A ta porce je opravdu slušná, takže se nebojte, že byste i potom měli hlad.

Podíval jsem se na Google mapy a je tam, přesně tento.

Znám dost „případů“, kdy mají klienti cestovní kanceláře zaplacený pobyt včetně snídaně, obědu i večeře, tak mimo hotel za jídlo neutratí ani korunu a nají se až pak „zadarmo“.

To je ale škoda, protože místní jídlo mimo hotel je teprve to pravé Řecko.

Samozřejmě jsme nejedli jen gyros v chlebu, ale dali si při našem putování i další jídla a opravdu chutnala tak nějak lépe než v hotelové kuchyni. Doporučuji čerstvé ryby, ty Řekové opravdu umí udělat na mnoho způsobů.

Co zde navštívit

Symbolem města Zakynthos je kostel Agios Dionysios, vidíte jej opravdu na mnoha fotkách i upomínkových předmětech.

Nejlepší výhled na město je z kopce Bochali, kudy se tam dostat popisuji v článku Autem po ostrově Zakynthos.

Přečtěte si také další cestopisy a recenze hotelů v Řecku a tipy kam na dovolenou do Řecka.

Z přístavu ve městě Zakynthos můžete vyrazit lodí na ostrov Kefalonie, kam se často cestovní kanceláře pořádají fakultativní výlety. Doporučuji koupit osobně na místě, pokud vás pojede vís osob, ušetříte několik desítek euro. Trajekty (Ferry) a ceny najdete na Zanteisland.com

Co ještě můžete navštívit

  • Byzantské muzeum
  • Solomosovo muzeum
  • Benátská pevnost Bochali
  • Námořní muzeum

Zakynthos mapa města

Zakynthos informace

Zakynthos last minute levná dovolená letecky od Invia

Wikipedie

Webkamera Tsilivi beach

Další webkamery

Průměrná teplota moře se pohybuje během sezony – květen – září mezi 20 – 24C.

Zakynthos a uprchlíci

Aktuální otázka většiny turistů, kteří jedou do Řecka poprvé a neví, jaký ostrov vybrat. Zde uprchlíky nepotkáte, ti jsou hlavně na ostrově Kos a Lesbos, které jsou blízko Turecka. Zde je ale najdete pouze kolem policejní stanice, v hotelových komplexech rozhodně ne. Je třeba méně koukat na zprávy a číst noviny, realita na místě je mnohdy jiná, než jak nám ji prezentují média.

Napsat komentář