Městys Krucemburk

Do městyse Krucemburku mě přivedlo hledání kořenů mého rodu. Seznamování začalo výtečným obědem v restauraci – krčma U rytíře Střely.

Městys Krucemburk

Krucemburk

Obědové menu s polévkou a kofolou se vešlo do 100 Kč. Rytíř Mikuláš Střela byl významný vojenský hejtman, zúčastnil se vítězného boje s Turky, kteří  v roce 1529 obléhali Vídeň a jako odměnu za statečnost si vyžádal několik děl,  z nich nechal odlít zvon do kostela sv. Mikuláše v Krucemburku. V přilehlém katolickém hřbitově je pochován významný český malíř Jan Zrzavý, kousek níž na Obecním úřadě je Pamětní síň Mistra, na venkovní zdi je jeho busta.

Obec Krucemburk je malá, ale i cyklostezka tudy vede. Restaurace se povedla také :)

Naproti úřadu přes ulici Mikuláše Střely stojí dům čp. 105, na tomto místě stál v 18. století statek Wíta Danihela a jeho manželky Doroty Daniheliany. Ochotná pracovnice Informačního centra mi pomáhá s upřesňováním polohy dalších domů, kde bydleli moji předci, při jejich focení poznávám i dva potomky rodu. Vcelku náhodou fotím zajímavou vilu a ona je dílem žáka Josefa Gočára. Na evangelickém hřbitově nalézám pět hrobů našeho rodu, jedna větev se spojila s rodem Zrzavých. Úkol je splněn, předpověď počasí na tento den vyšla a vracíme se přes Ždírec nad Doubravou, Chotěboř a Čáslav domů.