Mezizdroje v Polsku – lázeňské město u Baltu

Mezizdroje Polsko – jaká je zdejší písčitá pláž, teplota vody, jaké jsou turistické zajímavosti a kde nakoupit. Recenze je zde.


Mezizdroje - Nádherně vyvedený název polského města Miedzyzdroje

Město Miedzyzdroje

Mezizdroje leží na ostrově Wolin na pobřeží Baltského moře a také na okraji Wolinského národního parku. Polské Międzyzdroje (německy Misdroy a česky Mezizdroje) jsou malé lázeňské město, které ale v sezoně několikanásobně naroste.

Stalo se velmi oblíbenou cílovou destinací především Němců, Poláků, Finů a Švédů. Hlavním důvodem, proč sem mnoho turistů jezdí, je právě dlouhá písčitá pláž a molo.

Molo Mezizdroje

Pláž v Mezizdrojích a teplota vody

Poté, co jsme přijeli a ubytovali se, jsme samozřejmě tuto pláž a teplotu moře museli vyzkoušet. Mnoho lidí, kteří zde nikdy nebyli, říkají, že voda v Baltu je studená a raději pojedou třeba do Chorvatska.

Tak přátelé, byli jsme před týdnem na koupališti v Mostě, kde měla voda 21C a ta byla opravdu studená. Ta v Baltském moři měla určitě minimálně o 2 stupně víc, takže 23C jistě.

Nutno ale poznamenat, že teplota vzduchu byla 30C, jelikož jsou vedra po celé Evropě, dorazila i do Polska.

rezervujte ubytování

Počasí nám vyšlo parádně, předpověď pro město Mezizdroje hlásila 25-30C celý týden a to se vyplnilo.

Pláž Mezizdroje

Zajímavosti

Všechna místa zde uvedená jsme navštívili a proto je mohu podrobněji rozepsat. Za zmínku ale určitě stojí i Wolinský národní park se zubry a dům na střeše (my navštívili ten v letovisku Pobierowo).

Powered by GetYourGuide

Molo 400 metrů dlouhé

Molo v Mezizdroje je stejně jako zdejší nádherná písčitá pláž také velká turistická zajímavost. Stojí zde již více než 100 let.

Bylo otevřeno v roce 1906, to mělo ale délku „pouze“ 300 metrů. Protože ale bylo mořem několikrát poničeno, bylo v roce 1996 opraveno a v roce 2004 prodlouženo na současnou délku 395 metrů. Konstrukce mola je nyní betonová.

Vstup je přes několik obchodů a restaurací a je zde i diskotéka. Na molu je také několik míst, kde si dát něco k jídlu a pití. Ostatně v celých Mezizdrojích si dáte samé dobroty.

Na konci mola je přístav pro turistické lodě směřující do polského Svinoústí a německých měst Ahlbeck a Heringsdorf. Dobře vidět jsou schody na Kavčí horu, kde jsme také byli. A vlevo je vyhlídka Gosaň, nejvyšší místo v této části Baltu.

Obrázky pláže, která je podle průvodců jedna z nejhezčích v Polsku, samozřejmě nesmí chybět. Lidí zde ale bylo pravdu dost nejen přes den, ale i navečer. Mám ale tip, kde je pláž ještě hezčí a téměř bez lidí.

Vstup na molo je zdarma.

Je tu také webkamera, která online snímá zdejší pláž – její pravo část. Toto uvidíte na webkameře, ale i na televizi, pokud budete ubytováni jako my Pod Winnym Gronem.

Chodník hvězd

Alej hvězd (Aleja Gwiazd) je v polském městě Mezizdroje na kolonádě a každá známá polská osobnost zde má svůj otisk ruky.

Obdobný Chodník slávy je v Hollywoodu v Los Angeles, kde má každá filmová či hudební star svoji hvězdu. Zde „jen“ otisk ruky.

Aleja Gwiazd Miedzyzdroje Polsko 2

Aleja Gwiazd Miedzyzdroje Polsko 5

Jelikož polskou populární scénu neznám, tak vám zde nepopíšu, jací umělci zde jsou, ale pokud Miedzyzdroje v Polsku také navštívite, toto zajímavé místo určitě nevynechejte.

Aleja Gwiazd Miedzyzdroje Polsko 3

Alej hvězd Mezizdroje Polsko

Oceanarium

Návštěva vodního světa v Mezizdroje byla v plánu a zde jsou informace, zda sem také zavítat, nebo toto místo na dovolené vynechat.

Oceanarium Miedzyzdroje Polsko

Místo najdete jednoduše, je před ním velký dinosaurus. Sice s tím nemá nic společného, ale děti určitě zaujme, navíc nemá jednu ruku :)

Je zde několik akvárií, kde uvidíte hodně ryb.

Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 2

Namátkou žraloci, sumci, klaun očkatý, tropické ryby všech velikostí a barev, platýzi, pirani, perutýn a další.

Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 3 Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 4 Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 5   Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 7 Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 8

Zajímavá byla žába vypadající jako kámen :)

Oceanarium Miedzyzdroje Polsko 6

Toto je v horní expozici. Je zde i jedna dole v přízemí, kde jsou hadi a další potvory, ale to se platí samostatně. Zde jsme už nebyli, ty ryby stačily. Pokud máte pár zlotých navíc, a děti sem budou chtít zajít, pak Oceanarium můžete navštívit. Jinak bych ale stejně jako zubří oboru už toto místo podruhé také navštívit nemusel.

Kino 7D Max

Kino najdete na promenádě v centru města. Je to super zábava pro děti o dospělé, stačí vybrat ten správný film.

Kino 7D max Miedzyzdroje Polsko

Původně jsme měli v plánu vybrat 3D Dinosaury, ale nebyli aktuálně v nabídce, tak jsme zvolili film o pirátech (Pirates 7D) a byla to skvělá volba.

Kino 7D max Miedzyzdroje Polsko 2 Kino 7D max Miedzyzdroje Polsko 3

Nejen, že dostanete 3D brýle, ale během filmu se s vámi hýbe sedačka, občas na vás i stříkne voda, když běží po schodech v zatopené lodi krysy po schodech, máte pocit jako by probíhaly mezi vašima nohama a taky to tak šimrá a několikrát během filmu vás i sedačka „dloubne“ do zad. Dokonce byly i cítit vůně v průběhu představení.

Kino 7D max Miedzyzdroje Polsko 4

Prima zábava, na rozdíl od 6D bludiště v Kolobřehu, ale doporučuji toto kino navštívit před obědem nebo večeří, my si poté dali gofry a jsem rád, že jsme to neudělali obráceně a kino bylo „před“, jinak nevím :)

Web: www.kino7dmax.pl

Park Miniatur

Z centra to jsou asi 2km, ale jezdí sem výletní vláček zdarma, takže jej můžete využít.

Vstupenky lze koupit online.

Powered by GetYourGuide

My se zde stavili cestou ze Svinoústí, takže na vláček směr Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach nebylo nutné ve městě čekat.

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 7

Hned před parkem je velké parkoviště zdarma.

V parku uvidíte miniatury mnoha známých staveb světa, hlavně Evropy, např:

Polsko

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 2

Zámek Malbork

Maják ve Svinoústí

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 6

Kostel v Třesacu

Německo

Zámek Schwerin

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 8

Brandeburská brána

Holštýnská brána

Maják Greiswalder

Dánsko

Zámek Rosenborg

Maják Christians

Švédsko

Zámek Skokloster

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 9

Zámek Kalmar

Finsko

Maják Bengtskar

Katedrála v Helsinkách

Rusko

Katedrála Zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 5

Maják Baltijsk

Estonsko

Palác Kadriorg

Maják Kopu

Litva

Dům Černohlavých

Maják Uzava

Maják Nida

Jsou tu i vláčky – modelová železnice, malé hřiště a pískoviště pro děti, malý obchod se suvenýry, občerstvení, kde mají výbornou ledovou kávu, zmrzlinu nebo hranolky.

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 3

Baltycki Park Miniatur - Miedzyzdroje Polsko 4

Místo prima, wifi taky funguje 100% na rozdíl od Mezizdrojů, kde nebyla skoro nikde a když ano pak nešla. A ani v našem penzionu.

Pro děti toto místo rozhodně doporučuji, ale ani dospělí nebudou zklamáni. Pokud chcete podobné místo navštívit v ČR, zajeďte si do Ostravy do parku miniatur a pěkné je i Boheminium v Mariánských Lázních. Kdo pojede přes Rakousko, zde je také miniaturpark v obci Klagenfurth a jmenuje se Minimundus.

Kam v Mezizdrojích a okolí

Schody Kawcza Góra

Schody na Kavčí horu jsou další turistická zajímavost, kterou jsme na dovolené navštívili.

Schody Kawcza Gora - Miedzyzdroje Polsko

Tyto schodu vedou od pláže v Mezizdrojích a jsou cca kilometr pěšky od známého 400 metrů dlouhého mola. My jsme se sem vydali po návštěvě zubří obory.

Buď můžete jít z centra města ulicí Promenada Gwiazd  a poté podél pláže, nebo jako my od zubří obory dojít do ulice Campingowa a poté směrem k restauraci „maják“.

Restaurace Maják Mezizdroje Polsko

Odtud vedou dvě trasy, jedna podél stánků s občerstveními a následně pár set metrů po břehu moře a druhá do kopce lesem a dojdete tudy ke schodům seshora.

Schody Kawcza Gora v Mezizdroje shora

My šli podél pláže, kde jsme viděli i vraky lodí a pár si těch snad 200 schodů „dali“. Ale uznejte, výhled je odtud parádní.

Vraky lodí v Mezizdrojích na pláži
Rybí restaurace nesmí na pláži chybět.
Smazalnia Na Kurtze - Miedzyzdroje Polsko

Po pláži ke schodům ve městě Mezizdroje

Panorama Zatoki Pomorskiej Miedzyzdroje

Panorama Zatoki Pomorskiej Miedzyzdroje 2

Zpět jsme šli lesem a celou cestu z kopce a došli k výše zmíněné restauraci Maják a dále pokračovali po kolonádě kolem Chodníku hvězd na oběd.

Wolinský národní park

Wolinský národní park se nachází u polského městečka Miedzyzdroje. V oboře se zubry zde jsou vidět i divoká prasata, jeleni a srnky, orel.

Zubrowisko - Wolinský národní park

Cesta od ubytování Pod Winnym Gronem je dlouhá cca 2 km. Půjdete kolem obchodu Žabka, který je na rohu, a vedle je cedule ukazující kudy do tohoto národního parku. Půjdete i kolem základní školy, která by asi už hodně potřebovala opravit.

Škola - Miedzyzdroje Polsko

Dále pokračujte lesoparkem do mírného kopce a poté branou.

Wolinský národní park - vstup

V pohodě do cíle dojdete od této brány po cca 10 minutách.

Wolinský národní park

Jak jsem psal na začátku, uvidíte zde hned několik divokých prasat, poté orla, jeleny a srnky.

Divoké prase - Wolinský národní park

Orel - Wolinský národní park

Srnka - Wolinský národní park

Největší zdejší hit jsou ale zubři, těch tu bylo snad 10.

Zubři - Wolinský národní park

TIP: Bělověžský prales – národní park v Polsku

Zubr - Wolinský národní park

V den naší návštěvy bylo celkem chladno (resp. foukal vítr, jinak v závětří to bylo ok), tak možná právě proto sem proudily davy turistů. Místo je to určitě zajímavé, ale podruhé bych už sem asi nešel. I když děti mají pravděpodobně jiný názor.

Web: www.wolinpn.pl

Muzeum bunkier V3

Podzemní bunkr je povinnost pro všechny fanoušky vojenské a válečné historie. Najdete jej poblíž města Mezizdroje. Přijeli jsme sem od vyhlídky v obci Lubin, tu vám také doporučím.

Zaparkovat je možné hned naproti vstupu do bunkru a to zdarma.

Muzeum bunkier V3 - Mezizdroje Polsko

V muzeu se nachází expozice věnovaná Hitlerově tajné zbrani V3. Tyto zbraně zde byly umístěny a ve vedlejším bunkru jsou vidět i místa, kde byly umístěny. Dělo mělo dostřelit do dálky až 160 km proto byla jeho hlaveň dlouhá 130 metrů.

Muzeum bunkier V3 - Mezizdroje Polsko 2

Toto vojenské muzeum najdete nedaleko Tyrkysového jezera, což je také prima tip na výlet v Polsku.

Vyhlídka Gosan

Vyhlídka u polského přímořského města Miedzyzdroje je nejvyšší položené místo u Baltského moře a proto jsem si samozřejmě její návštěvu nemohl nechat ujít.

Vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Pokud budete z Mezizdrojů jezdit jako my na nádhernou písčitou pláž u města Miedzywodzie, kolem této vyhlídky pojedete vždy. Respektive kolem parkoviště, odkud se k vyhlídce jde.

Parkoviště - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Trasa vedoucí lesem ve Wolinském národním parku má asi 450 metrů a poslední část je trochu do kopce po schodech, aby ne, když to je vyhlídka.

Cesta lesem - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Schody - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Rozhled je parádní, sice trošku ve výhledu do stran brání stromy, ale i molo v Mezizdrojích je vidět.

Molo - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Je tu i něco jako rozhledna, vylézt na ní ale nejde.

Rozhledna - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Výhled na moře „standartní“ :)

Baltské moře vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

U vyhlídky je i bunkr, který můžete prozkoumat – doporučuji baterku.

Bunkr - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Místo zajímavé, byli jsme zde poslední den dovolené v Miedzyzdrojích a dále odtud pokračovali na jižní část poloostrova Wolin, kde najdete nejen V3 vojenskou podzemní pevnost, ale také další vyhlídku v obci Lubin a nedaleké Tyrkysové jezero v obci Wapnica.

Mapa, kde najdete vyhlídku Gosan.

Mapa - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Tyrkysové jezero

Jezioro Turkusowe najdete v Polsku na ostrově Wolin v obci Wapnica nedaleko města Mezizdroje. Během naší dovolené to bylo poslední místo a cíl výletu, kam jsme se vydali.

Tyrkysové jezero - Wapnica Polsko

Občas se hodí nesledovat hned první ceduli P, ale popojet o pár desítek metrů dál, kde je často parkování levnější nebo se neplatí vůbec. My jsme bohužel přijeli hned na to „jediné“ parkoviště tyrkysového u jezera.

Pokud ale popojedete o kousek dál, cca 300m, pak odbočte vpravo do ulice Jodlowa a zde to je pod stromy zdarma a navíc ušetříte asi půl km cesty.

Parkoviště - Tyrkysové jezero Polsko

Komu se nechce jít kolem jezera na vyhlídku, ten si jej může vyfotit pár metrů od placeného parkoviště, fotky budou vypadat takto.

Tyrkysové jezero - Wapnica Polsko 2

Tyrkysové jezero - Wapnica Polsko 3

Kdo je ale turista a nevadí mu trasa 1500 m, pak může vyrazit po modré turistické značce vlevo kolem restaurace a dětského hřiště a dojít lesem na lepší vyhlídkové místo, odkud už je toho vidět podstatně více, jak se sami podívejte na následujících fotkách.

Dětské hřiště - Tyrkysové jezero Polsko

Turistický rozcestník v Polsku

Cesta na vyhlídku na Tyrkysové jezero v Polsku

Přijeli jsme sem od obce Lubin, kde je také moc pěkné vyhlídkové místo a ještě předtím byli na nejvyšším místě u Baltu, vyhlídce Gosan.

Jak vidíte, do Polska nemusíte jet pouze na Mazury, ale i k dalším jezerům, je jich tady opravdu mnoho.

Vyhlídka a archeologické naleziště Lubin

Vyhlídka na jezero Wicko Wielkie a část štětínského zálivu je v obci Lubin na severozápadě Polska, nedaleko města Miedzyzdroje.

Zaparkovat zdarma můžete hned za zdejším nádherným kostelem.

Kolem odbočky k vyhlídce přijedete, jiná cesta odtud z obce nevede. Takže od kostela jděte dolů po silnici a pak vlevo na konec prašné cesty. Zde je pokladna. Video jezera zde.

Na tomto místě je nejen vyhlídka, ale i archeologické naleziště. V roce 2009 zde byly objeveny části základů a zdí kostela sv. Mikuláše z roku 1124 – jednalo se o jednu z prvních svatyní v oblasti Pomořanska.

Kdo bude mít hlad nebo chuť na něco dobrého, může si dát ve zdejší restauraci rybu s hranolkami, kávu, zmrzlinu, ovocný pohár nebo třeba dortík.

Najdete zde i wc zdarma (jako na málo místech v Polsku), což se také při cestování a výletech hodí :)

Můžete odtud pokračovat k Tyrkysovému jezeru pěšky po modré turistické značce (cca kilometr) nebo k němu dojet autem a pak jej celé obejít, což jsme udělali my.

Web: www.grodziskolubin.pl

miedzyzdroje polsko dřevěná loď
Dřevěná loď Miedzyzdroje

Kde nakoupit aneb kam na nákupy v Mezizdroje

Možností k nakupování ve městě Medzizdroje je opravdu hodně.

Žabka obch

Žabka potraviny Mezizdroje

Netto obchod

Netto potraviny Mezizdroje

Biedronka obchod

Biedronka potraviny Mezizdroje

Lidl potraviny

Ceny potravin v Polsku jsou + – stejné jako v České republice.

Možností, kde se v Miedzyzdrojích najíst, je také mnoho, proto jsem tomu věnoval samostatný článek.

Kde natankovat

Benzínová pumpa je směrem z Mezizdrojů na Lidl a park miniatur a pokud pojedete z Čech přes Německo, pravděpodobně kolem ní projedete.

Stejně jako u jídla ceny vcelku stejné jako v Čechách. Není problém platit kartou.

Vlakové nádraží

Zajímavá alternativa pro cestování po okolí může být i možnost svézt se vlakem. Nádraží je vzdáleno 10 minut od centra a najdete jej v ulici Kolejowa.

Vlakové nádraží Miedzyzdroje Polsko

Vlakové nádraží Miedzyzdroje Polsko 2

Mapa města zdarma

Polská mapa města Mezizdroje se hodí. Zdarma ji dostanete, pokud navštívite Infocentrum na pěší zóně poblíž mola.

Ubytování v Mezizdrojích (booking)

Kempy

Je zde jeden kemp OW Gromada po Bukami.

Penziony

Penzion Polonia, Viktoria, Mirelle (ideální ubytování v soukromí)

Vily v Mezizdroje

Vila Modiva, Villa Richter, Martini, Renata, Villa Park, Czarli, Bravo, Alegra.

Hotely

Oblíbený je Hotel Aurora, Vestina a další.

Wolne pokoje

Zavádějící informace, na kterou byste mohli naletět. Na mnoha místech, kde je možnost ubytování, je tato cedule, ale i když mají plno, stále tam visí. Pokud bych jel sám nebo jen s manželkou, asi bych to risknul, ale když jedeme jako rodina s dětmi, raději ubytování rezervuji včas a „mám svý jistý“.

Penzion Pod Winnym Gronem – kde jsme bydleli

Ubytování v Polsku v Mezizdrojích jsem začal hledat už v zimě, nabídek bylo dost a ceny také dobré. Nakonec jsem vybral Penzion Pod Winnym Gronem.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem

Penzion leží v klidné části města Miedzyzdroje, ale přesto je to odtud jen 10 minut chůze kolem Promenády hvězd k pláži a zdejšímu molu.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 7

Vybavení čítá následující:

  • 4x postel šířky 80cm, z toho ty dvě jsou spojené společným prostěradlem a říkejme tomu manželská postel :)
  • 2x noční stolek
  • Koupelna se sprchovým koutem
  • 4x židle + 1x malý stůl
  • Šatní skříň
  • Zrcadlo
  • Lednička + pár talířů, skleniček a příborů
  • Rychlovarná konvice
  • LCD tv

A tím kuchyňské vybavení končí.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 10

Kuchyňka je zde společná, je uprostřed penzionu dostupná všem návštěvníkům, no nevyužili jsme ji, restaurace byly lepší volbou, jsme přece na dovolené.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 3

V době našeho pobytu zde byli Němci, Poláci, Švédi i 1 česká rodina.

Venku je posezení jak pro kuřáky, tak i společný altán, kde si můžete dát třeba snídani nebo povečeřet.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 1

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 2

Němci si z toho udělali svoje místo a hned ráno nanesli jídlo a pak tam třeba hodinu nebyli, ale měli to zabrané, jako ručníky u bazénu v hotelu u moře. To nepochopíš, asi Němci východní…

Jinak pohoda, snad ty matrace mohly být tvrdší a povlečení nové, ale celkově se nám zde líbilo. Kdo máte psa, můžete si jej také vzít.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 8

Ubytováním mohla naše dovolená v Mezizdrojích začít.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 9

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 11 Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 12

Slibovaný wi-fi internet nešel po celou dobu pobytu, nemít roaming – data v mobilu nevím nevím…

U penzionu je parkování pro řekněme 4 auta, ale i 7 se jich tam vešlo. Aby ne, když se parking platí k pobytu navíc. Parking se na noc zamyká, takže máte auto v bezpečí.

Ubytování Miedzyzdroje Polsko - Penzion Pod Winnym Gronem 4

Městská daň – Tato částka se snad už platí všude po Evropě navíc k pobytu, zde to bylo včetně parkování 98 Zlotých za týden pobytu.