Mikulov je malebné městečko uprostřed Pálavy

Dovolená v Mikulově se vydařila, ubytování v pensionu také nemělo chybu a pokud uvažujete o tom, že sem vyrazíte třeba na vinobraní, rozhodně toto doporučuji, nejen v tomto městečku je krásně, ale celá Pálava je moc pěkné místo na dovolenou či prodloužený víkend.


O ubytování v Mikulově jsem psal nedávno, v době vinobraní asi bude plno všude, takže je dobré rezervovat pension dříve.

Město Mikulov nabídne mnoho zajímavostí nejen pro turisty

Město Mikulov

Strávili jsme zde krásných 5 dní v létě v roce 2015 a pak pro velký úspěch i v roce 2022 celý týden, protože je tu opravdu krásně. Přijedete-li stejně jako my v létě, pak pěkné počasí je zaručeno a je dobré v první řadě vědět, kde se vykoupat.

Koupání v Mikulově a okolí

  1. Koupaliště Mikulov – Najdete jej vedle supermarketu Billa, sice jsme se zde nekoupali, ale kdo má hodně malé děti může jej využít – pozor, v létě 2022 bylo zavřené
  2. Lom Mikulov – Zde jsme byli 2x, je docela době „maskován“, takže je lepší se zeptat kudy tam a určitě si vezměte i boty do vody a kvalitní deku, na kterou si poté lehnete. Kdo viděl seriál Vinaři 1 řadu, ten pozná, že se zde natáčelo několik dílů. U lomu často neznalý turista dostane pokutu, pokud špatně zaparkuje, tak na to pozor.
  3. Aqualand Moravia – Přibližně 10km od Mikulova směrem na Brno je u obce Pasohlávky tento velký vodní park.

Tipy na výlety

Přes den doporučuji jezdit na výlety, byli jsme v Lednicko-Valtickém areálu, kde jsme viděli i vystoupení skupiny Seiferos a do Mikulova vyráželi až večer, kdy nebylo takové vedro.

Krásné je také vinařské město Valtice.

Památek zde je mnoho, navštívit můžete zámek Mikulov, odtud vyrazit na Židovský hřbitov a pak na rozhlednu Kozí hrádek, ze které uvidíte celé město jako na dlani a také Svatý kopeček, včetně cesty, kterou půjdete, pokud se sem vydáte.

Restaurace v Mikulově

Na jižní Moravu se jezdí hlavně za vínem, to si můžete dát po celém městě v mnoha vinotékách a až vám vyhládne, pak doporučuji Bageterii Gourmet v průchodu u spodní části „náměstí“.

Pokud dojdete až ke kašně, tak vedle zahradní restaurace je výborná malá kavárnička Kafe Pala, kde si musíte dát osvěžující domácí limonádu a palačinku, kterou jste v životě nejedli. Maková je moje oblíbená.

Café Palla - Město Mikulov

Přestože jsme se během jihomoravských dovolených stravovali po restauracích, nakonec nám celé rodině nejvíc chutnalo jídlo ze „stánku“ Pizza & kebab, protože zdejší pizza i tortila je prostě skvělá a navíc za „lidové“ ceny.

Pizza kebab Mikulov

Kdo by si chtěl dát něco sladkého, tomu doporučím kavárnu Caffe & Desserts, kde mají nejen skvělé dorty, ale i neskutečně velké, to jste neviděli.

Caffe & Desserts Mikulov - kavárna cukrárna

Bohužel jsme zde byli v několika kavárnách, včetně té výše zmiňované a co si dát v létě jiného než frappé. To tady ale nikdo neumí udělat, takže raději si nechte tuto „objednávku“ do Řecka nebo alespoň do řecké restaurace, kde s tímto ledovým nápojem mají zkušenosti.

TIP: Chata u Lomu Mikulov – recenze ubytování

A kdo byste si chtěl dát čertvé pečivo, navštivte Bistro Křižákovi. Je to nejen pekárna, ale mají zde třeba i kávu a sendviče a mnoho dalšího.

Bistro Křižákovi - pekárna Mikulov

Fotky řeknou více než celý článek, tak rozhodnutí nechám na vás, zda se sem vypravíte. Jedno je ale jisté, víno i jídlo a nádherná vinařská oblast Pálavy za to stojí.

Město Mikulov 2

Město Mikulov 5

Město Mikulov 6

Parkování v Mikulově

Kdo vymyslel současnou podobu parkování v tomto městě, ten opravdu asi nemá rád turisty. Je zde nově mnoho ulic, kde platí tato značka a i přesto, že budete parkovat před ubytováním, které jste si zaplatili třeba na týden, tak na vás ráno bude čekat pokuta. Navíc ten lístek od městské policie nedají klasicky za stěrač, ale nalepí na boční okno u řidiče a nevím teda, co to je za lepidlo, ale jsem týden z dovolené a ještě jsem ho celé neodstranil. Proč to nejde dávat jen za stěrač jako v jiných městech?

Parkovací zóna Mikulov

Města jako Mikulov nebo třeba Český Krumlov jsou živy hlavně z příjmů od turistů. Když jim budete takto házet klacky pod nohy, co myslíte, že se stane? No asi příště už nepřijedou, ne?

Když sem přijedete jen na skok, lze zaparkovat na placeném parkovišti, kde při použití parkovacích hodin máte 1 hodinu zdarma. Jinak se platí od 7 do 18h, mimo tento čas zde stát můžete. Ale kdo by o dovolené vstával v 7, aby si hned šel přeparkovat, že?

Možností, jak v Mikulově zaparkovat zdarma není moc, ale občas se místo dá najít.

Parkoviště Hliniště nad amfiteátrem u jeskyně na Turoldu je docela velké, pak můžete auto nechat i v ulici 22.dubna a jednou se nám zadařilo i v ulici Pavlovská. Jinak se dá stát u Lidlu, tam žádné omezení „zatím“ není, jiné obchody už tam mají zákaz třeba při stání přes noc.

Jsou zde také velká odstavná parkoviště, ale až u vlakového nádraží a to už je celkem daleko, když budete bydlet na druhé straně města a měli byste to chodit denně, navíc když tu nemají MHD.

Určitě doporučuji web www.parkovanivmikulove.cz, kde je interaktivní mapa s ulicemi, kde se dá zaparkovat bezplatně a naopak kde platí ty zóny.

Ubytování Mikulov (booking)

Navštivte také:

Napsat komentář