Na nejvyšší horu Českého středohoří, což Milešovka je, vyrážíme po žluté značce od vlakového nádraží v Bořislavi. Na vrchol nás čeká 5 km chůze a převýšení 530 metrů, rovinek si příliš neužijeme.
Obsah článku
Jak se dostat na Milešovku z Bořislavi
Kousek po startu ochutnáme vodu ze studánky, v Bořislavi chvíli čekáme u velmi frekventované silnice E55 Lovosice – Teplice. Po prudkém stoupání je chvíli rovina, začíná Cesta přátelství. Architekt Ivan Nosek, který žije v Německu, navrhl novou kapličku v Bílce. Sochař Jan Koblasa oslovil sedm českých a sedm německých umělců. Výsledkem je 14 novodobých umělých menhirů včleněných v roce 2002 mezi Bořislav, Bílku a Černčice.
Výhled na České středohoří nemá chybu
Prohlížíme si sochy a přecházíme na zelenou značku, která stoupá pozvolněji než červená z Bílky. Tam je možno dojet autem k dolní stanici nákladní lanovky. Poté vystoupat 2 km na vrchol, sklon pěšiny je až 30 stupňů. Kolem napajedla pro ovce přicházíme do Černčic. Čekají nás závěrečné dva kilometry po modré značce. Pomalu stoupáme nejprve strmou pěšinou, povolujeme si oblečení, části svlékáme, po kamenité pěšině se blížíme k cíli, na 19 m vysokou kamennou rozhlednu nejdeme, je špatná viditelnost, ušetříme za vstup.
Největrnější česká hora dnes nerozehnala kouřmo v okolí, bezvětří zde bývá průměrně osm dní v roce, odpočíváme, svačíme a prohlížíme si novinky na vrcholu.
Chata Milešovka
V nově otevřené chatě si někteří dají nudlovou polévku za 25 Kč, ale nechválí ji, točené Krušovice jsou za 25, lahvová Plzeň za 30, párek za 40, na tu výšku jsou ceny přijatelné, otevřeno je denně ! Nedaleký bufet rozšiřuje prostory, otvírá o víkendu. Když na Milešovku v roce 1819 vystoupal známý německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt, označil zdejší výhled za třetí nejkrásnější na světě ! O tom, že si za tímto názorem skutečně stál, svědčí i jeho každoroční výstupy, které po dalších 20 let podnikal.
Na Milešovku v období romantismu směřovaly vlastivědné pouti a především lázeňští hosté z Teplic. Poutníci se vydali na vrcholek, pak přespali v chýších z větví a mechu a ráno sledovali východ slunce. Podle některých svědků v devatenáctém století za výjimečně dobrých podmínek bývaly vidět i zasněžené vrcholky rakouských Alp.
Nadmořská výška je 837m a proto občerstvení v horské chatě bude rozhodně chutnat.
Hora Milešovka se stala cílem putování slavných básníků, navštívil ji například Johann Wolfgang Goethe, Jan Neruda nebo Jaroslav Vrchlický. Ještě v době, kdy nebyl znám pojem turistika, na Milešovku vylezl poutník po České zemi vlastenec Bohuslav Balbín a nazval ji Královnou Prostředních hor. Až do roku 1874 bylo možné ve vlhkém podrostu listnatých hájů najít nejkrásnější evropskou orchidej s českým názvem jazýček kozí, upoutávala pozornost nápadnou efektní kombinací nachové a žluté barvy, a proto zřejmě vinou sběratelů vyhynula.
V roce 1825 začal hostinský z Milešova – Antonín Weber, prodávat na vrcholu hory turistům občerstvení, zřídil pro tyto účely jednoduchou chatrč ze dřeva a mechu, zvanou „mechová chýše“, v níž mohli případní návštěvníci také přespat, nyní je v ní bufet. Od časů mechové chýše již uplynulo mnoho vody, od roku 1905 na vrcholu stojí nejstarší česká horská meteorologická stanice.
Cestou z Milešovky můžete dojít do Malých Žernosek a poté převozem přes Labe doplout na druhou stranu do Velkých Žernosek a odtud to je už jen kousek na Kalvárii, tzv. U tří křížů.
Výlet na Milešovku autem s dětmi
Není od věci si přečíst i další tip, kdy nepůjdete se zdatnými turisty, ale s dětmi, které mají rychlost chůze podstatně menší.
Milešovka parkování
Máte několik možností, kde zaparkovat pod nejvyšší horou Českého středohoří. My zvolili parkoviště na konci obce Milešov, kde je zároveň hned vedle i dětské hřiště.
Odtud to je až na vrchol Milešovky přes Kostomlatský hradní okruh 2,6 km a trasa vám zabere vám 1,5h. Zdejší parkoviště je placené.
GPS souřadnice: 50.5420711N, 13.9355061E
Druhou možností je obec Bílka, kde můžete zaparkovat. Zde je také parkování placené.
GPS souřadnice: 50.5697794N, 13.9349161E
Milešovka výlet – kudy a odkud vyrazit
Vždy před cestou se podívám na mapu, kam přesně jedu, přestože mám v autě navigaci a mohl bych jí důvěřovat, ale mám radši, když dopředu vím, kde je přibližně cíl cesty.
Takže hledáme spojení Milešovka mapa na Google. Stejně tak můžete nahrát do telefonu skvělou aplikaci Mapy.cz, díky které si můžete mapy (nejen) České republiky stáhnout i pro použití offline = když nebudete v dosahu internetu. Tyto turistické mapy používám často, i když do auta se moc nehodí.
Výstup na Milešovku
Vydali jsme se tedy z obce Milešov směrem do kopce na výšlap a při pohledu na vrchol děti moc nadšené nebyly.
No, co se dalo dělat, moc dětí neznám, které by skákaly nadšením, když musí vyrazit do velkého kopce. Ale turistická trasa – cesta lesem ubíhala dobře, šišky, klacky a kameny zde samozřejmě nechyběly, takže jsme sice snad každých 20 minut stáli, abychom postavili tu domeček, tady stříšku, kolem stromu domeček, na cestě udělali šipku, abychom věděli kudy zpět a takto jsme pokračovali. Pomalu, ale jistě.
Počasí bylo nádherně slunečné, výhled na okolí, jak jsme postupovali výše, byl opravdu nádherný, což i děti ocenily.
Přibližně půl kilometru pod vrcholem dojdete na křižovatku lesní cesty, kde je nejen rozcestník, ale také parádní útvar z kamenů. Což je jak dobrá zastávka pro občerstvení (kdo nevydrží těch pár minut než dorazí do bufetu), případně alespoň pro doplnění tekutin.
Jsou zde 2 trasy
Vlevo z tohoto rozcestí byste došli do obce Bílka, vpravo do kopce budete pokračovat až na Milešovku.
Konečně na vrcholu
Po 2,5 hodinách opravdu hodně pomalé chůze jsme dorazili k cíli. Veškerou sváču, co jsme měli s sebou, jsme stihli sníst již cestou, takže jsme navštívili místní bufet a dali si klasiku – polévku zelňačku a párek s chlebem. Kofola samozřejmě nesměla chybět.
Po posilnění jsme se vydali prozkoumávat okolí a také vyfotit něco málo i do článku, protože když už někam vyrazím, rád se i o dojmy a zajímavosti podělím.
Co vše můžete vidět z Milešovky, které se také říká hromová hora
Výhled odtud je opravdu úchvatný a protože na Milešovce je i rozhledna, ve stejné budově jako meteorologická stanice, šli jsme fotit tedy odtud.
Výhled ještě o pár metrů lepší než z vyhlídky u restaurace Chata Milešovka, což je dobrá hospoda pro ty, kteří sem dorazí na kole. Občerstvení nabídne i bufet o pár metrů vedle, takže se dostane určitě na každého.
Výlet turistům nabídne výhled do krajiny, vidět lze mimo jiné i vrch Lovoš, kopec Radobýl, horu Říp, Boreč vrch nebo zříceninu hradu Hazmburk a také Krušné hory.
Rozhledna Milešovka
Otevírací doba rozhledny je od března do října 10:30-17h a od listopadu do února 11:30-17h.
Zdejší chata nabízí také ubytování, pokud by bylo obsazeno, v nedaleké obci Kocourov najdete pěkný pension. Ubytování rezervujte na Booking.com
Milešovka zde má i jednu zajímavost a tou je lanovka, která slouží pro dopravu nákladu a jak vidíte na obrázku v galerii, tak i piva :)
Cesta zpět už byla bez problémů a samozřejmě rychklejší, protože z kopce to jde vždy lépe, děti si ještě pohrály u místa, kde bylo naše parkování a hora Milešovka byla pokořena. Nejlepší cesta, kudy jsme šli na výlet, to sice asi nebyla (většina lidí parkovala v Bílce), ale rádi se sem opět někdy vrátíme a rozhodně návštěvu doporučuji i ostatním.
Mapa
Odkazy
- Aktuální předpověď počasí
- Online kamera Chmi
- Milešovka Wikipedia – historie, geologie, místní zvláštnost, zajímavosti, kontakt
- Turistická mapa
- Běh (závod) na Milešovku
Akce na Milešovce
- Vítání jara
- Den otevřených dveří
- Noční pochod
Dost lidí sem vyráží v zimě na Nový rok, nebo pokud je Silvestr, když je sníh, foto se vždy povede a třeba i s blesky na obloze. Milešovka je místo, kde fouká silný vítr po celý rok, ve dne v noci, takže je jasné, že je třeba se dobře obléct.
Dá se sem vyrazit i s kočárkem, ale chce to větší kolečka.
Levné ubytování v okolí rezervujte zde
Přečtěte si ještě