Minaret v Lednici otevřel i dosud nepřístupné interiéry


V Lednici každého návštěvníka zaujme jako první zámek a přilehlý park. Nesmíme ale zapomínat na minaret, který zde nechal postavit Alois I. z Lichtenštejna na přelomu 18. a 19. století. V tomto období byly v módě nejen parky v anglickém stylu, ale také orientální stavby, suvenýry a malby. Minaret se stal největší raritou v okolí, v mnohém připomíná skutečnou mešitu.

Minaret Lednice

Od svého vzniku až do doby, kdy se naše památky otevřeli návštěvníkům, sloužil minaret výhradně jako vyhlídková věž. Nově je však možné navštívit i zrekonstruované sály, které nemálo připomínají interiéry tureckých paláců a mešit. V rámci jejich prohlídky samozřejmě můžete vystoupit i na vyhlídku.

Co v sálech minaretu můžete vidět?

Prohlídku interiérů v 1. patře je možné absolvovat pouze s průvodcem, který vám podá výklad jak v češtině, tak i v německém nebo anglickém jazyce. Během třicetiminutového okruhu si prohlédnete 8 zrekonstruovaných sálů, které se snažili památkáři co nejvíce upravit do původního stavu. Největší vzácností jsou pak dvě zachovalé šachovnice. V rámci prohlídky dostanete také tipy na návštěvu dalších míst v rámci lednického parku a informace o jeho jednotlivých částech.

Výklad se poté zaobírá především orientem a také historií módy 19. a 20. století, kdy chtěl mít kus orientu doma každý rakouský i český šlechtic. Nejzajímavější je na celém příběhu minaretu pověst, proč byl vlastně vystavěn, i když žádné jiné budovy připomínající islám v okolí nestojí. Alois I. Lichtenštejn žádal o povolení ke stavbě druhého kostela, to mu ale bylo zamítnuto. Na truc tedy zahájil výstavbu mešity, ale vzhledem k močálovitému okolí a náročnosti stavby se musel spokojit pouze s minaretem. Tato fáma se šířila téměř celé století, avšak jediným důvodem stavby byla ukázka bohatství tohoto rodu.

Vzhledem ke krátkosti prohlídky a méně obsáhlému výkladu je vhodné navštívit tento okruh s dětmi a užít si tak nové prostory mezi prvními.

Lednice minaret výška

Abyste měli informace kompletní, pak doplním, že výška zdejší rozhledny je 62 metrů.

Fotogalerie